Diş Macunu Alırken Nelere Dikkat Etmeli

dis-macunuDiş macunu alırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu kendi dişinizi tanımaktır. Kendi diş yapısını tanıyan birisi için çok basit olabilecek bu satınalma işlemi günümüzde pazarlama ve üretim tekniklerinin gelişmesi ile içinden çıkılamaz bir hale  gelebiliyor. Anti-tartarlı mı, beyazlatıcı mı, yoksa hassas dişler için olan mı? Floridli mi, anti-bakteriyel mi? Naneli mi, elmalı mı? şeklinde sorular uzayıp gidiyor.

İzlediğimiz reklamlarda her ürünü diş hekimleri tavsiye ediyor deniliyor, hatta inandırıcı olması için İsviçreli bilim adamları fenomeni bile söz konusu olabiliyor. Gerçekte diş macununun temel fonksiyonu, diş fırçalama esnasında aşınmayı önlemek. Peki diş fırçalama ne demek? Dişlerimizi tartar, plak ve yabancı maddelerden koruyarak dişin çürümesini ve yapısının bozulmasına engel olmak, bu kadar basit.

Sağlıklı ve beyaz dişler için tıklayınız

Gelelim konunun özüne; tartar, plak ve çürüklerden dişimizi korumak için florid en önemli maddedir. Hasarları onarmakta da oldukça iyidir. Diğer önemli bir faktörse aşındırıcılık derecesidir. Orta seviyede bir aşındırıcı başlangıç için iyi olabilir. Diş eti çekilme probleminiz varsa aşındırıcılık derecesi düşük olan bir macun kullanmanız yararınıza olacaktır. Karbonat ve hidrojen peroksit içeren beyazlatıcı etkiye sahip diş macunları diş hekimine danışılmadan kullanılmamalıdır. Ayrıca seçeceğimiz diş macununun tadı sizi diş fırçalamaya teşvik edici olmalıdır. Çocuklar için meyve aromalı diş macunları önerilebilir.

Doğru diş fırçalamaya başka bir yazımızda değineceğiz, fakat kısaca bahsetmek gerekirse, en az iki dakika diş fırçasını sabit tutarak diş etinden diş ucuna doğru motosiklet gaz pedalını çevirir gibi fırçalamak en doğru metottur. Böylece diş eti çekilmelerini önleyip, diş köklerinizi yabancı maddelerle başbaşa bırakmamış olursunuz.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*