Dolaylı Vergi Dolaysız Vergi Nedir Çeşitleri ve Özellikleri

vergiDolaylı vergi, dolaysız vergi terimlerini ekonomi haberlerinde sık sık duyarız. Peki dolaylı ve dolaysız vergiler nelerdir, özellikleri nedir, oranları nelerdir gibi bu yazımızda genel olarak vergi ve vergi türlerini inceleyeceğiz.

Dolaylı Vergi

Dolaylı vergi nedir? Dolaylı vergi, halk arasında Katma Değer Vergisi olarak adlandırılan KDV’dir. Yani bireyin toplam gelirine ve servetine bakılmaksızın, herkesten mal ya da hizmet alırken alınan vergidir. Dolaylı vergi oranlarının yüksek olması, geliri düşük olanların alım güçlerini azaltan ve tüketimi azaltan bir etmendir. Dolaylı vergi denmesinin nedeni de, vergiyi devletin direk almıyor, aracılar kullanarak alıyor olmasından kaynaklanmaktadır. Yani bakkaldan deterjan alırken ödenen vergi direk devlete değil, bakkala ödenir. Bakkal da gider o vergiyi sonradan devlete öder.

Dolaylı Vergiler Nelerdir Türleri Çeşitleri

Katma Değer Vergisi, Damga Vergisi, Harçlar, Gümrük Vergisi, Akaryakıttan alınan vergiler, Özel iletişim vergisi (öiv), özel tüketim vervisi (ötv)

dolaylı vergi örneklerindendirler.

Dolaysız Vergi

Birey ya da vergi mükellefinin direk olarak aracı kullanılmadan devlete ödediği vergilerdir. Tahsil açısından da dolaysız vergiler mükellefe belirli dönemlerde tahakkuk eder, birey ya da kurum da, kendisine düşen vergiyi devlete öder. Bir ülkenin refahı açısından, dolaysız vergilerin dolaylı vergilerden daha fazla olması iyidir. Çünkü dolaysız vergi gelire oranla alınan vergilerdir. Geliri 10 bin lira olanla 10 milyon lira olan kişiden aynı oranda alınmaz. Ama geliri 10 milyon lira olan ile 10 bin lira olan kişi, dolaylı vergiyi (bakkaldan sakız alırken) aynı miktarda ve oranda öder.

Dolaysız Vergiler Nelerdir Türleri Çeşitleri

Gelir vergisi, kurumlar vergisi, emlak vergisi, motorlu taşıtlar vergisi gibi vergiler dolaysız vergi örneklerindendirler.

Türkiye’de dolaylı ve dolaysız vergi tahsil durumu

Türkiye’de ne yazık ki dolaylı vergiler, yani herkesten alınan KDV gibi vergiler, dolaysız vergilere oranla daha yüksektir. Devletin toplam vergi gelirleri arasında dolaylı vergilerin oranı dolaysız vergilerin iki katına yakındır. Bu da fakir zengin herkesten eşit oranda alınan verginin yüksekliğini gösterir. Oysaki dolaysız vergiler, yani daha çok kazananın daha çok vergi verdiği vergiler daha yüksek olsa ve devlet bu vergileri tam olarak tahsil edebiliyor olsa, KDV, ÖİV, ÖTV gibi vergilerin düşme olasılığı artar, halkın de tüketim oranı yükselir.

Ayrıca bkz: Vergi denetmenliği ve vergi denetmenleri

 

2 yorum

  1. gerçekten çok açıklayıcı bir yazı olmuş..çok teşekkür ederim.

  2. harikasınız.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*