Bulut Bilişim – Bulut Bilişim Sistemleri

bulut bilişim, bulut bilişim nedirBulut Bilişim Nedir – Bulut Bilişim Sistemleri Nedir

Bulut bilişim teknolojisi, bilgisayarla ilgili çeşitli hizmetlerin kendi bilgisayarınız erine bir bilgisayar ağı aracılığıyla alınması anlamında kullanılan bir terim. Bu uygulama sayesinde, kullanıcılar (client) gerekli donanım veya yazılım olmaksızın yapmak istedikleri işlem için bir sunucuya (server) bağlanıp işlemlerini gerçekleştirebilmekteler. Bulut bilişim kavramının daha iyi anlaşılması için bir örnek olarak, günümüzde insanların su ve elektrik gereksinimlerini kendi başlarına çözmek yerine bu hizmetleri sunan mekanizmaları kullanarak ihtiyaçlarını gidermeleri gösterilebilir. Bulut metaforunun arkasındaki prensip de bu duruma benzemekte. İnternete bağlı herhangi bir bilgisayar (tablet, cep telefonu, palm vb.) aynı işlemci, uygulama ve dosya havuzuna bağlı anlamına geliyor. Bu durumda bulut bilişim sayesinde, insanlar kullanacakları uygulamaları (oyun, film, ofis programları,…) ve bu uygulamalar için gerekli olan donanımları (DVD, hard disk,…) fiziksel olarak yanlarında taşımaktansa bir yerde depolayarak rahatlıkla onlara ulaşabiliyorlar.

Bulut Bilişim Yararları ve Gerekliliği

Bulut bilişime ihtiyaç duyup duymayacağınız sizin yürütmekte olduğunuz işin durumuna göre değişmekler beraber birçok firma bulut bilişimi başarıyla uygulayabilecekleri alanlar buluyorlar. Bulut kullanmanın getirdiği en büyük avantaj olan ölçeklenebilirlik internet üzerinden ürüttüğünüz işleriniz büyüdükçe bulut kullanımını daha avantajlı hale getiriyor. Bu şeklide, aynı zamanda anti-virüs programları, çeşitli yazılımlar ve BT destek anlaşmalarına yaptığınız masraflardan da büyük ölçüde kurtulmuş oluyorsunuz.

Bulut bilişimin sağladığı bir diğer fayda ise güvenlik. Siz bulut kullandıkça yaptıklarınız kaydediliyor ve sizin bilgisayarınız çökse veya yaptıklarınız silinse bile, bulut üzerinden yaptıklarınızı rahatça geri getirebiliyorsunuz. Bir anlama bulut, siz ve firmanız için kurumsal hafıza görevi görüyor.

Bulut bilişimin şirketinizin maliyet girdilerinde sağlayacağı kısıntıları sıralayacak olursak:

  • Sunucular: Satın alma, geliştirme, her yıl güncelleme masraflarında tasarruf
  • Bilgisayarlar: Daha ucuz “thin terminal” olarak nitelenen versiyonları tercih edebilme
  • Lisanslama: Ofis programları, şirketiniz ile ilgili çeşitli programlar, sunucu lisansı masraflarında tasarruf
  • Enerji: Daha az makine ve güç kullanımı dolayısıyla daha az enerji maliyeti
  • İşgücü – Personel: Daha az teknik personel, personel masraflarında tasarruf

Bulut Bilişim Kullanımı – Bulut Bilişim Nasıl Kullanılır

Önce bulut bilişim kullanıp-kullanmamaya, daha sonra ise bu uygulamayı kullanmanın sizin için ne kadar karlı olduğuna karar vermelisiniz. Bulut maliyetleri konusundaki genel kanı bu hizmetlerin ucuz olduğu yönündedir. Fayda-maliyet analizini yaptıktan sonra ise bulut sağlayıcılarını araştırmanız gerekmekte. Bulut konusunda şu an itibarıyla en etkin aktörler Apple, Amazon ve Microsoft. Bulut konusunda dikkat etmeniz gereken başka bir önemli faktör sağlayıcınızın sizin coğrafi olarak yakın bir konumda olması, bu yakınlık maliyet ve hız açısından size bir avantaj sağlayacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*