Bakanlar Kurulu Kimlerden Oluşacak – Yeni Bakanlar Kimler

bakanlar kurulu, kabineYeni Kabine Listesi Kimlerden Oluşacak

Seçimlerin Ak Parti’nin ezici galibiyeti ile sonuçlanmasıyla beraber gözler yeni kurulacak olan hükümete ve bakanlar kuruluna çevrildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ustalık dönemi diye nitelendirdiği bu dönemki kabine için de kulisler şimdiden dönmeye başladı. Sizler için, bakanlıkların yeniden yapılandırılmasıyla beraber yeni oluşacak bakanlar kurulu için kulislerde konuşulan adayları tahmini etmeye çalıştık.

Dışişleri Bakanlığı

Bu bakanlık için ismi en güçlü zikredilen aday hiç şüphesiz hali hazırdaki bakan Ahmet Davutoğlu. Başbakan kendisine o kadar güveniyor ki, geçen seçim milletvekili olmamasına rağmen bakan olabilmişti. Davutoğlu’nun başka bir özelliği ise ilk defa milletvekili seçiliyor olması, bu durum AK Parti tüzüğüne göre kenisine 2 dönem daha üst üste aday olma şansı tanıyor ve Tayyip Erdoğan sonrası dönemin en güçlü genel başkan adaylarından biri olarak gösteriliyor.

İçişleri Bakanlığı

Her ne kadar Başbakan Beşir Atalay’a çok güveniyor olsa da bu dönem İçişleri Bakanı olarak devam etmeyebilir. Kulislerde dinlendirilebileceği veya eski mensubu olduğu DPT’nin yeni hali Kalkınma Bakanlığı’na kaydırılabileceği konuşuluyor. Arasının açık olduğu ve bir kez veto yediği Cumhurbaşkanı tarafından tekrar veto yemezse bu koltuğun en güçlü adayı bizce Nihat Ergün.

Ulaştırma Bakanlığı

Büyük bütçesi ve icracı yönüyle en çok merak edilen bakanlıklardan birisi de Ulaştırma Bakanlığı Bu bakanlığı 9 yıldır yöneten Binali Yıldırım yine en güçlü aday. AK Parti için İzmir’de alınan başarılı sonuç Binali Yıldırım’ın hanesine olumlu olarak yazıldı bile.

Ekonomi Bakanlığı

Mali Kural konusunda Başbakanla ters düşmüş olmasına rağmen piyasalara vermiş olduğu güven ve istikrarın devamı gibi faktörler göz önünde bulundurulduğunda Ali Babacan’ın yerini koruyacağını söyleyebiliriz.

Maliye Bakanlığı

Batman’daki hezimetin Mehmet Şimşek’in hanesine olumsuz olarak yansıdığı kesin. Başbakan’ın önceki seçimlerdeki tavırlarına bakacak olursak yerini koruması zor görünüyor. Kürt olması ve Başbakan’ın partisinde denge gözeten siyaseti Maliye Bakanı olarak olmasa da başka bir koltukta kendisini bulmasını sağlayabilir.

Milli Savunma Bakanlığı

Yeni anayasa çalışmalarıyla beraber şüphesiz en merak edilen bakanlıklardan. Başbakan’ın yılların deneyimli bürokratı ve siyasetçisi Vecdi Gönül’ü bu dönem dinlendirmesine kesin gözüyle bakılıyor. Suat Kılıç gibi genç bir milletvekili veya AK Parti’nin tümgeneral adayı Şirin Ünal bizce en güçlü adaylardan.

Kalkınma Bakanlığı

Cevdet Yılmaz’ın başarılı bir dönem geçirmesine rağmen AK Parti’nin Bingöl’de bir milletvekilini kaybetmesi en büyük eksiği. GAP ve DAP gibi idarelerin bu bakana bağlı olması kürt aday ihtimalini güçlendirirken DPT’yi yakından tanıyan sosyolog Beşir Atalay’ın da bu bakanlık için ismi geçiyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı

Bizce bu bakanlık için en güçlü aday İstanbul milletvekili Hakan Şükür. Ulusal ve uluslararası tanınırlığı ve spor camiasının içinden gelmesi rakiplerine göre avantaj olarak görünüyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı

Bugüne kadarki cumhuriyet hükümetlerindeki gelenek aile ile alakalı bakanlıklara kadınların getirilmesiydi. Şu ana kadar bu geleneği bozmayan Tayyip Erdoğan’ın bu makama yine bir kadın milletvekili getirmesi bekleniyor. Bizce en güçlü adaylar Fatma Şahin ve Nursuna Memecan.

Başbakan Yardımcılıkları

Merakla beklenen görevlerden biri de Başbakan Yardımcılıkları. koordinasyondan sorumlu olacak bu makamlar için Ali Babacan ve Bülent Arınç’ın yerlerinin garanti gibi olduğu konuşuluyor. AK Parti’de ağabey konumunda olan milletvekillerinin bu makamlara getirilmesi süpriz olmayacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*