Seçim Sonuçları Neyi Gösterecek

Seçim sonuçları siyasi partiler açısından ne anlama gelecek, neyi gösterecek, hangi anlamlara gelecek? Her bir parti bazında konuyu irdelersek:

Ak Parti

Güneydoğu’da Ak Parti’nin Kürt açılımı aldığı oylara göre ses getirdi mi, halkta kabul gördü mü, AK Parti’nin BDP’ye karşı aldığı oy oranına göre bunu göreceğiz.

Halk anayasa değişikliği için AK Parti’ye tek başına vize verecek mi? Yoksa halk diğer partilerle birlikte bir anayasa değişikliği yapılmasını mı isteyecek?

Ak Parti’nin 9 yıldır süren icraatlerinden vatandaş memnun mu, AK Parti’ye tek başına devam diyecek mi?

CHP

CHP’nin yeni yapısı ve söylemi, Kemal Kılıçdaroğlu’nun liderliği halk gözünde onay alabilecek mi? CHP oylarını artırabilecek mi, yerinde mi sayacak? CHP’nin aile sigortası ve mazot 1.5 TL olacak vaatlerine seçmenler inandı mı? CHP Güneydoğu’dan oy alabilecek mi, yaptığı mitingler vatandaş gözünde olumlu bir etki bırakabildi mi?

MHP

AK Parti’nin Kürt açılımına karşı MHP’nin milliyetçi çıkışları oy oranını yükseltebilecek mi? Kaset skandalları MHP’nin oy oranını nasıl etkileyecek? MHP baraj sorunu yaşayacak mı?

BDP

BDP’nin bağımsız adayları seçim sonucunda mecliste grup kurabilecek mi? Güneydoğu’daki özerklik ve anadil çıkışları halktan rağbet görebilecek mi, AK Parti’ye karşı Gündeydoğu’da üstünlük sağlayabilecek mi? Radikal Kürtçü çıkışlar Kürt halkının gönlünde destek görüyor mu?

HAS Parti

Numan Kurtulmuş’un HAS Partisi yüzde kaç oy alacak, seçmen gözünde yeni bir oluşum olarak görülüyor mu, vatandaş Saadet Partisi ayrılığında Numan Kurtulmuş’a hak mı verecek, bilakis onaylamayacak mı?

bkz: d’hondt sistemi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*