Yurtdışına Açılmak İsteyen Yazılım Bilişim Şirketlerinin Faydalanabileceği Devlet Yardımları

bilişim şirketiTürkiye özellikle yazılım ve bilişim sektöründe son yıllarda büyük gelişim göstermekte. Sanayi devrimini belki kaçırdık ama, bilişim devrimini sıkı bir şekilde takip ettiğimiz söylenebilir. Ama ne yazık ki Türkiye’deki bilişim şirketler, start-up internet siteleri Türkiye pazarıyla yetinmek zorunda kalıyor, yurtdışına büyük oranda açılamıyorlar. Oysaki Amerika ya da Avrupa’da çıkan internet girişimleri kendi ülkesinde biraz başarı sağladıktan sonra global pazarlara da açılıp büyük oranda başarı sağlayabiliyorlar. Bu yazımız, eğer bir internet girişiminiz, bir yazılım ürününüz ya da yazılım firmanız var ve uluslararası pazarlara açılmak istiyorsanız, devletin size sağladığı ihracata yönelik devlet yardımları, teşvikleri ve hibeleri ile ilgili.

Yurt dışında şirket açmak için ne yapılmalı

Eğer öncelikle yurt dışında bir şirket açıp, ürününüzü orada tanıtmak ve pazarlamak istiyorsanız, gideceğiniz ülkedeki Ticaret Müşavirleri ya da Ataşelelerinden o ülkenin mevzuatı ve pazarıyla ilgili bilgi ve danışmanlık alabilirsiniz. Ticaret Müşavirleri ve Ataşelerine nasıl ulaşırım derseniz, http://www.musavirlikler.gov.tr internet sitesine gidip, ilgili ülkeyi seçip, iletişim bilgilerinden her bir ülkenin Türkiye konsolosluğu ya da büyükelçiliğinde bulunan ticaret müşavirleriyle iletişim kurabilirsiniz. Ticaret Müşavirlerinden telefon ya da e-posta ile, ya da direk ziyaret ederek gerekli bilgiler alınabilir. Devlet teşviği ve hibeleri kullanırken de, Ticaret Müşavirlerine sık sık işinizin düşeceğini unutmayın. Danışmanlık Almak için tıklayınız: İhracat Teşvik Danışmanlığı

Devlet yazılım ya da bilişim şirketlerinin ne tür faaliyetlerini destekliyor

Yurtdışına açılacağınız ve dolayısıyla ihracat yapacağınız ve ülkeye döviz kazandıracağınız için, ihracata yönelik devlet teşviklerinden faydalanabiliyorsunuz. Hatta devlet yardımları ile ilgili Tebliğ’lerde, yazılım firmaları ayrıca tanımlanmış ve teşvik oranı yüksek tutulmuştur.

 • Yurtdışında açacağınız ofisinizin aylık kira tutarının %60’ını daha sonra devletten alabiliyorsunuz. Hedef ülkelerde ofis açarsanız, bu oran %90’a kadar çıkabiliyor.
 • Yurtdışı internet sitenizin tasarımı ve kodlanması için yine %60 oranında destek alıyorsunuz. Yani, yurtdışında açacağınız internet sitesini diyelim ki 100 bin dolara yaptırdınız, devlet size sonradan bunun 60 bin dolarını geri ödüyor.
 • Yurtdışında yapacağınız reklamların yine %60’ını devletten geri alıyorsunuz. Diyelim ki Google’da ya da Facebook’da reklam verdiniz, gittiğiniz ülkelerin internet portallerine reklam verdiniz, bilboardlarda ilan astınız. Yaptığınız harcamaların %60’ını sonradan devletten geri alabiliyorsunuz.
 • Reklam ve tanıtım harcamalarından, o ülkede ofis açmasanız da faydalanabiliyorsunuz. Diyelim ki İngilizce bir web portaliniz ya da e-ticaret siteniz var. Bu siteyi Türkiye dışındaki ülkelere tanıttığınızda, reklam harcamalarınızın %60’ını devlet karşılıyor. Burada dikkat edilmesi gereken bir husus, tanıtım yapmak için yurtdışında bir ülkede de marka tescilinizin olması ya da marka tescil başvurunuzun olması lazım. Marka tescil için de sık kullanılan WIPO (Madrid protokolü çerçevesinde marka tescil hizmeti veren kuruluş)’dan faydalanabilirsiniz. Türkiye’deki bir marka tescil danışmanlık firmasından destek de alabilirsiniz. Marka tescil giderlerinizin de %60’ı destek kapsamında.
 • Yurtdışına iş görüşmesi ya da pazarlama için gitmek istiyorsunuz. Devlet uçak ve konaklama masraflarınızı da %70 oranında karşılıyor.

Yani özetle, yurtdışına açılabilmeniz için devlet imkanları seferber etmiş durumda. Tek yapmanız gereken, bu fırsatlardan ve desteklerden haberdar olmak ve kullanmak. Desteklerin tümü hibe şeklinde, Eximbank kredilerinden vs farklı. Geri ödemesiz.

Destek başvuru süreci

Faydalanılacak destekler 2 farklı Tebliğ şeklinde düzenlenmiş durumda. Bu Tebliğler, Ekonomi Bakanlığı’nın yayınladığı:

 1. 2010/6 Sayılı Yurt Dışı Birim, Marka ve Tanıtım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ ve
 2. 2011/1 sayılı Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği Hakkında Tebliğ ile Uygulama Usul ve Esasları

bu Tebliğler ile ilgili detaylı bilgiye, Ekonomi Bakanlığı internet sitesinden (www.ekonomi.gov.tr) sırasıyla Politika Araçları ve Destek programları linklerini takip ederek ulaşılabilir.

Tebliğlerin bulunduğu sayfalarda, başvuru için gerekli bilgi ve belgeler adı altında word dökümanlar mevcut. O dökümanlarda yazan bilgi ve belgeleri hazırlayıp, kira ve reklam yardımı için İhracatçı Birlikleri‘ne, ulaşım ve konaklama yardımı için ise İGEME’ye  (yeni yapıda Ekonomi Bakanlığı içerisine alındı) başvuru yapılması gerekiyor.

Telefonla da ek bilgi alabilmeniz mevcut, herhangi bir ihracatçı birliğini ya da İGEME’yi ya da Ekonomi Bakanlığı’nı arayabilirsiniz. Devlet yardımları birimi derseniz, karşınıza konu ile ilgili ve bilgili birisi çıkacaktır.

İhracat teşvikleri ile ilgili sorunuz varsa, aşağıdaki bağlantıdan sorabilirsiniz:

http://www.sorularialayim.com/a/yatirim-ve-ihracat-tesvikleri-ile-ilgili

Ya da, buradan, bilişim ve yazılım şirketlerine özel teşvikler hakkında daha detaylı bilgi ve danışmanlık alabilirsiniz:

http://protesvik.com/ihracat-tesvikleri/bilisim-sektorune-yonelik-tesvikler/

2 yorum

 1. Bizim yazılım şirketleri için henüz çok erken. Epey bir süre geçmesi lazım ülke ce yazılım ihracatına başlamamız için.

 2. Does your site have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to send you an e-mail.
  I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it grow over time.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*