Google Doodle Sitenize Ne Kadar Trafik Oluşturur

google doodleGoogle Doodle, Google’ın bazı özel günlerde, arama kutusunun üstünde yer alan logosunun yerine, o özel güne ait bir logo ya da resim yerleştirmesi ve o resme verilen ad olarak özetlenebilir. Google Doodle’a tıklandığında ise bir google arama sonucu görüntülenir ve bu arama, o özel güne ait kişi ya da günün adıdır genelde (Anneler günü, sevgililer günü, john lennon gibi).

Google Doodle Aramasında siteniz ilk sırada ya da ilk sayfada yer alırsa

Eğer şanslı gününüzdeyseniz ve o güne ait doodle’da siteniz ilk sırada çıkıyorsa, o gün en az 200 bin tekil hit alacağınız anlamına gelir. Eğer siteniz ilk sayfada çıkıyorsa, bin ile 10 bin arasında değişen bir trafik anlamına gelebilmektedir.

Aşağıda, Paul_Cézanne ile ilgili bir Google Doodle çıktığında, Wikipedia’nın o kişiye ait makale sayfasının aldığı hit’i görebilirsiniz. Makale tek başına günde ortalama 100 kez bile okunmazken, Google Doodle yayınlandığında 1 milyon kez görüntüleniyor.

google doodle effect

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir sonraki Google Doodle’ın ne olacağını tahmin etmek

Gelecekteki Google Doodle’ın ne olacağını tahmin edebilmek imkansıza yakın derecede zordur. Ama tahmin edebilmek amacıyla bazı ipuçları da yok değil. Örneğin;

Google ünlü kişilerin doğum tarihlerinde doodle yayınlar. 10 Kasım’da Atatürk ile ilgili bir doodle niye yayınlamadı şeklinde baya bir tepki almıştı, sebebi bu. Çünkü ölüm yıldönümlerinde değil, doğum yıldönümlerinde yayınlanıyor doodle’lar.

Önemli günlerde doodle yayınlıyor. Sevgililer günü, anneler günü gibi. Bu günleri araştırıp, özellikle dünya çapında kutlanan ve bilinen günlerle ilgili sitenize yazı girmekte fayda var. Ama bir de bunun üzerine sitenizi ilk sıraya çıkaracak arama motoru optimizasyonunu (seo) da yapmanız gerekmekte.

Yani özetle ünlü kişilerin doğum günleri (bazen bu bir çizgi film karakteri bile olabilmekte) ya da özel günler. Bir sonraki Google Doodle’ın ne olacağını tahmin etmek konusunda size kolay gelsin demekten öte daha fazla yardımcı olamayacağız ne yazık ki.

Google Doodle Effect ya da Google Doodle piyangosu size vurursa

Eğer olur da bir gün doodle size çarparsa, yapılması gereken ilk şey arama sonucunda gelen sayfanızın içeriğini biraz daha geliştirip, daha fazla ve görünür yerlere reklam eklemek olmalıdır. Google Doodle’ın gerçek tadı ancak Google Analytics ve Adsense’de yükselen değerleri gördükçe çıkar.

Bir yorum

  1. çok iyi bir konuya değinmişsin ama bunu yakalamak imkansıza yakın anca wikipedia tarzı ansiklopedi siteler bunları yakalayabilir umut edelim ki o günlerde ilk sıralarda yer alalım 10 bin hitlede adsense kazancımız 35 40 dolar gibi bir tutar kazanırız iyi para,olmayan paranında hesabını yaparım böye 🙂

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*