Düzenli Koşmak – Koşmanın Faydaları

koşmak, koşmanın faydalarıNeden bu kadar çok insan hergün düzenli olarak koşuyor? Düzenli koşmanın bünyeye ne tür faydalı var? Koşmak zayıflatır mı? Koşmak kaç kalori yaktırır?  Her gün koşan veya koşmak isteyen bir çok insanın merak ettikleri sorulara cevap vermek ve düzenli olarak koşmanın faydalarını bir yazıda toplamaya çalıştık. Umarız işinize yarar.

Koşmanın Faydaları

 • Fit ve zinde bir vücuda sahip olmanız için koşmak çok faydalıdır. Düzenli olarak koşan insanların diğerlerine göre daha düzgün bir vücut yapıları olur.
 • Düzenli koşmak kalp sağlığı için faydalıdır. Koştuğunuz zaman kalp atım hızı artar ve kalbe ulaşan oksijen miktarında artış görülür. Bu durun uzun dönemde kalbinizin sağlıklı kalmasını ve düzgün bir kan dolaşımına sahip olmanızı sağlar.
 • Koşmak vücudunuzdaki kolestrol seviyesini düşürür. Düzenli koşarak kolestrolden ve dolayısıyla onun neden olduğu kalp krizi, diyabet ve tiroit gibi rahatsızlıklardan korunursunuz.
 • Koşmak dayanıklılığınızı artırır ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir.Düzenli koşmak, hormon salgılanmasını artırarak özellikle çocuklarda büyüme ve gelişmeyi hızlandırır.
 • Düzenli olarak koşmak zayıflamanıza yardımcı olur. Günümüzde bu kadar çok insanın zayıflama hapları ve türlü türlü kilo verme ürünlerinden medet umdukları bir ortamda koşmak bu yöntemlere kıyasla hemen hemen hiç bir yan etkisi olmayan etkili bir zayıflama yöntemidir.
 • Stres, depresyon ve anksiyete gibi psikolojik rahatsızlıkların görülme sıklığı düzenli koşma sayesinde azalır. Yapılan bilimsel çalışmalar koşmanın stresi engelleyici yönünün kadınlarda erkeklere oranla çok daha belirgin olduğunu ortaya koymaktadır.
 • Yaşlılıkta bunama görülme ihtimali düzenli koşma sayesinde azalır. Yapılan bilimsel çalışmalar yaşlılıkta beyinde gerçekleşen küçülmeye rağmen düzenli koşan insanlarda gri beyin hücrelerinde azalma görülmediğini, bunun da bunamayı engellediğini göstermiştir.
 • Koşmak cildi daha sağlıklı kılar. Vücut önce gözeneklerdeki zararlı maddeleri dışarı atar, ardından terler.  Dolayısıyla düzenli koşmak, meydana gelen terlemeden dolayı  cilde sağlık ve canlılık getirir.
 • Koşmak beyinde efedrin (efedra) etkisini oluşturarak özgüven ve cesaret verir. Bu etki sigara ve alkol kullananların tecrübe ettiklerine benzer bir etkidir.
 • Koşmak sizi kendinizle başbaşa bırakarak bir tür meditasyon işlevi görür. Akıl ve ruh sağlığı için bu tür kendi iç sesini dinlemeler çok önemlidir.

Bir yorum

 1. kardeşim ben size soru soruyorum cevabı ben veriyorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*