Chrome 12 – Yeni Nesil Web Tarayıcı

chrome 12Google, 7 Haziran 2011 itibarıyla stabil tarayıcı kanalını güncelledi, ve Chrome 12 yi piyasaya sürdü, pek çok insan da bu kısa sürede Chrome 12 indirdi. Chrome 12, Mayıs 2011’de kullanıma sunulan Chrome 12 beta versiyonuna göre pek fazla sürpriz içermese de donanım hızlandırıcı desteği ve ve tarama güvenliği gibi yenilikleri içeriyor. Chrome 12’nin piyasaya sürülmüş olması aynı zamanda offline Web uygulama aracı Google Gears için verdiği desteğin sonu anlamına geliyor.

Güvenlik geliştirmeleri Chrome 12’yle gelen en ciddi değişiklikler olarak görülüyor. Yama (patch) yapılan 14 tane güvenlik açığının yanı sıra, Google “güvenli tarama” teknolojisine zararlı dosya (malicious file) korumasını da eklemiş bulunuyor. Bu hizmet zararlı dosyaların tümünü engelleyecek olmasa da zararlı dosyaların birçoğunu siz harddiskinize kopyalamadan engelleme işlevini görüyor. Google yapmış olduğu bilgilendirmede kullanıcıların gizlilik kaygılarına özen gösterdiğini ve tarayıcının hangi sitelerden yükleme (download) yapıldığını takip etmeyeceğini belirtiyor.

Google Chrome 12 ile gelen başka bir güvenlik değişikliği ise kullanıcılara Flash cookies (çerezler) silme imkanı tanınıyor olması. Bu Chrome kullananlar için bazen sorun olan Flashlar için iyi bir çözüm gibi duruyor.

Chrome 12 de aynı zamanda, durum çubuğundan Web uygulamaları başlatabiliyor ve kendi ayarlar (settings) sayfasından sync verebiliyorsunuz. Bununla beraber, Mac kullananlar için ekran okuyucu detsteği de eklenmiş bulunuyor. Chrome 12 ile ilgili diğer merak ettiklerinizi Google Chrome resmi sitesinden okuyabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*