Facebook Yüz Tanıma Özelliğini Herkese Açıyor

facebook yüz tanımaFacebook’a fotoğraf albümü eklediğinizde, albümdeki arkadaşlarınızı tek tek etiketlemeniz – tagleme – gerekiyordu. Facebook son zamanlarda geliştirdiği yüz tanıma sistemini test etmekteydi ve bu amaçla önce Amerika ve daha sonra diğer ülkelerdeki kullanıcılara yavaş yavaş bu özelliği açmakta idi. Facebook’un bloğunda yaptığı son duyuruya göre, fotoğraf albümlerinde yüz tanıma özelliğini tüm kullanıcılara default olarak açmış durumda. Yani arkadaşınız bir fotoğraf albümü yüklediğinde Facebook’a, albümde yüzü sizinkine benzeyen kişiler otomatik olarak taglenmiş olarak gelecek. Ya da siz fotoğraf yüklediğinizde, sizin fotoğraftaki arkadaşlarınız otomatik olarak etiketlenmiş olarak gelecek. Tabi ki daha sonra bu tagler üzerinde kaldırmak ya da değiştirmek gibi eklentiler yapabilmek mümkün.

Facebook yüz tanımada ne kadar başarılı

Facebook’un bu geliştirdiği yüz tanıma sistemi yazılımında şimdilik pek başarılı olduğunu söylemek pek mümkün değil. Çoğu zaman doğru kişinin yüzünü bulamamakta ya da yanlış öneriler getirebilmekte. Eğer Facebook bu özelliği kaldırmazsa, bir müddet sonra kendini bu konuda geliştireceği kesin. Pek rağbet görmezse, yüz tanıma özelliğini kaldırması da olağan.

Facebook yüz tanıma özelliği nasıl kapatılır

Eğer arkadaşlarınızın fotoğraf albümlerinde sizin yüzünüz otomatik olarak etiketlensin istemiyorsanız, bu özelliği gizlilik ayarlarından aktifleştirmek mümkün. Dediğimiz gibi, otomatik olarak Facebook bu özelliği açık bir halde kullandırtmaya başladı, yani fotoğraflarda sizin yüzünüz ve adınız tüm arkadaşlarınıza önerilecek. Ama önerilmesin istiyorsanız;

gizlilik ayarları > ayarları düzenle > arkadaşlarımın, diğerlerinin paylaştıkları > fotoğraflarımı arkadaşlarıma öner

adımlarını izleyerek kapatabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*