Bakanlıkların Yeniden Yapılandırılması Güncellendi

bakanlıkların yeniden yapılandırılmasıBakanlıkların yeniden yapılandırılması ile ilgili Kanun Hükmünde Kararname KHK’nin Meclis’ten geçmesinden sonra bir çok kamu çalışanının sorduğu ortak bir soru var, peki bundan sonra ne olacak?

KHK ile ilk önce gündeme gelen ve kurulması düşünülen bakanlıklar şunlar idi: Sosyal Yardımlar Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kadın ve Aile Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, İç ve Dış Ticaret Bakanlığı, Kültür ve Vakıflar Bakanlığı, Turizm ve Tanıtma Bakanlığı, Şehircilik ve Çevre Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakınlığı, Orman ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Avrupa Birliği Bakanlığı.

Güncel: 8 Haziran 2011’de Başbakan’ın yaptığı basın toplantısı ile:

Dış ticarete odaklı bir bakanlık kurulacak.

Yeni Bakanlar Kurulu Başbakan dahil 25 üyeden oluşacak. Yeni yapıda, 4 adet başbakan yardımcılığı ve 20 adet de icracı bakanlık bulunacak.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı yerine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı yerine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı kurulacağını, Çevre ve Orman Bakanlığı ile Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın birleştirilerek Çevre, Orman ve Şehircilik Bakanlığı oluşturulacak.

KHK ile aşağıda adı geçen kurumların teşkilat kanunları değişecek ve bazı birleştirme ya da ayırma işlemleri ile yeni kurulacak kurumlara yeni teşkilat kanunları belirlenecek.

8 Devlet Bakanlığı kaldırılıyor, yerine 6 yeni icracı bakanlık kuruluyor. Müsteşarlar daha çok idari görevler üstlenecek. Bakanların yanına özel sektörden de atanabilecek Bakan yardımcıları kadrosu verilecek.

Yeni Kabine Hangi Bakan ve Bakanlıklardan oluşacak:

Başbakan

Dört Adet Devlet Bakanı

Adalet Bakanlığı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı – yeni kurluyor

Avrupa Birliği Bakanlığı – yeni kurluyor
Bilim ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı –  Sanayi ve Ticaret Bakanlığı yerine – yeni kurluyor
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Baklanlığı
Çevre, Orman ve Şehircilik Bakanlığı – Çevre ve Orman Bakanlığı, Bayındır ve İskan Balanlığı birleştiriliyor – yeni kurluyor
Dışişleri Bakanlığı
Ekonomi Bakanlığı – yeni kurluyor, Hazine Müsteşarlığı’ndan bir iki birim ve Dış Ticaret Müsteşarlığı birlikte
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı
Gençlik ve Spor Bakanlığı (Yeni)
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı – Tarım ve Köyişleri Bakanlığı yerine kuruldu
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı
İçişleri Bakanlığı
Kalkınma Bakanlığı (Yeni)
Kültür ve Turizm Bakanlığı
Maliye Bakanlığı
Milli Eğitim Bakanlığı
Milli Savunma Bakanlığı
Sağlık Bakanlığı
Ulaştırma Bakanlığı

Güncel Sonu

Başbakanlık, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı STB, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Hazine Müsteşarlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı DTM, Çevre ve Orman Bakanlığı, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü, Devlet Personel Başkanlığı, Gümrük Müsteşarlığı, Devlet Planlama Teşkilatı DPT, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu SÇHEK, Özürlüler İdaresi Başkanlığı ÖİB teşkilat kanunlarında değişiklikleri kapsayacak. Kurulacak yeni kurumun teşkilat kanunu ve yasası belirlenecek.

Kurulacak yeni bakanlıkları ile ilgili kafa karışıklığı

Eğer google’da “yeni bakanlık kurulacak” gibi bir arama yaparsanız, bir çok farklı haber sitesinde 3 yeni bakanlık kurulacak, 4 yeni bakanlık kurulacak, 10 yeni bakanlık kurulacak, 11 yeni bakanlık kurulacak gibi haberler mevcut. Bu da konunun belirsiz ve konu hakkında bir kafa karışıklığının olduğunu gösteriyor.

KHK ile Kurulacak Yeni Bakanlıklar Sürecinde Bundan Sonra Ne Olacak

  1. Hükümetin kanun hükmünde kararname yapma yetki süresi 6 ay, eğer 6 ay dolarsa bu tasarı doğal olarak gerçekleşmeyecek, rafa kalkacak.
  2. CHP Anayasa mahkemesine gider, KHK iptal edilir, değişiklik olmaz.
  3. Bakanlıklarda yapılan değişiklikler masraflı ve zor bir süreç Değişiklik olur ama kapsam dar tutulur, adı geçen tüm kurumlarda değişiklikler olmaz.
  4. Seçim öncesi ve sonrası yoğun gündemde KHK ve yeni teşkilat kurulma planları arada kaynar, unutulur gider.
  5. Birleşecek kurumlarda özlük hakları, maaş vb. konularında çatışmalar, anlaşmazlıklar yaşanır, teşkilat kanunu belirlenemez ve süreç tıkanır.

Özetle bu yeni süreçte ne olacağı, hangi kurumların hangi kurumla birleşeceği, Devlet Bakanlıklarının kalkıp kalkmayacağı, kaç tane yeni bakanlık kurulacağı gibi konular KHK ilk çıktığında oldukça net idi, ama süreç zaman ilerledikçe daha karışık bir hal almaya başladı, kamu çalışanlarının kafası karışık, endişeli ya da ümitli bekleyişleri devam ediyor.

2 yorum

  1. gümrük ve ticaret bakanlığına bakan yardımcısı olarak naylon faturacı, hayali ihracatcı ve kaçakcı birini seçmelerini tavsiye ederim.. bu kurumları en iyi onlar bilir…

  2. hayaldi gerçek oldu 🙂

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*