Adet Öncesi Gerginlik Sendromu – PMS (Premenstruel Sendrom)

Adet Öncesi Gerginlik Sendromu, PMS Nedir

Kadinlarin en cok merak ettikleri konulardan biri olqn PMS ne demek, belirtileri ve tedavisi nedir. Bu yazimizda PMS hakkinda merak edilenlere cevap vermeye calistik.  

İletişimi ve günlük aktiviteyi engelleyecek şekilde davranış bozuklukları ile karşımıza çıkan PMS ; fiziksel ve psikolojik bulguları olan bir sendromdur. 20-30 yaşlarında daha sık gözlenir. Kısaca PMS olarak adlandırılan bu sendromun nedeni tam olarak belirlenememiştir ama ovaryan yani yumurtalık fonksiyonlarının tetikleyici olduğu düşünülmektedir. Ovaryan fonksiyonların baskılandığı ergenlik öncesi, gebelik ve menopoz döneminde görülmemesi bu teoriyi güçlendirmektedir. Ayrıca serotoninin de bu sedromun olusumunda rolü olduğu düşünülmektedir.

Ödem, kilo alımı, baş ağrısı, meme hassasiyeti, halsizlik, gerginlik, pelvik ağrı, duygularda değişiklikler, uyku değişiklikleri gibi onlarca belirtisi vardır. Ama bu belirtilerin iletişimi ve günlük aktiviteyi engelleyecek kadar şiddetli olması, kadının adet döngüsünün (menstruelsiklus) ikinci yarısında ortaya çıkması ve ilk yarısında en az 7 gün tamamen belirtisiz olması ,arka arkaya en az 2 adet döngüsünde belirtilerin gözlenmesi,tıbbi tedaviye ihtiyaç duyacak kadar şiddetli olması tanıda önemli noktalardır. Tanı konulması ve tedavi planlanması kesinlikle bir kadın hastalıkları ve doğum (jinekoloji) uzmanı tarafından yapılmalıdır

PMS Tedavisi

Çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır:
Egzersiz
Diyet (Karbonhidrattan zengin diyet, kafein, alkol, sigara ve kakao alımının kısıtlanması)
Kalsiyum, Magnezyum, B6 ve E vitamini
NSAIDs ve spironolakton (ödem için
Danazol
Bromokriptin (meme ağrısı için)
Selektif Serotonin Geri Alım İnhibitörleri – SSRIs (Medikal tedavi yöntemleri içğinde en etkili olandır. Ayrıca bu ilaçların tedavide işe yaraması PMS’in nedeninde serotoninlerin etkisinin olduğu görüşünüdesteklemektedir)
Alprozolam, Buspiron gibi anksiyolitikler
Cerrahi tedavi yöntemleri (yumurtalıkların çıkarılması son çaredir)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*