Taurin Nedir – Taurin Ne İşe Yarar

Taurine Nedir

Taurin (Taurine) kemiklerde, kalp kasında ve kan hücrelerinde bolca bulunan ve nörolojik gelişme ile kandaki su ve mineral seviyesini düzenlenmesine yardımcı olan bir aminoasittir. İlk olarak 1827 yılında Avusturyalı bilimadamları Tiedermann ve Gmelin tarafından bir öküzün safrasında keşfedilen bu aminoasitin ilerleyen zamanlarda insanın ve pek çok hayvanın vücudunda doğal olarak üretildiği görülmüştür.

Taurin Nerede Bulunur

Bu aminoasit kırmızı et, süt, balık ve çeşitli mantarlarda bolca bulunur.

Taurin Ne İşe Yarar

Taurinin yağların sindirimini ve vücuttaki yağları çözen vitaminlerin emilimini kolaylaştırdığı bilinmektedir. Fareler üzerinde yapılan çalışmalar, bu maddenin fazla miktarda kalori verilen farelerde kilo almayı azalttığı, ayrıca diyabeti olan farelerin kan şekeri düzeylerinin dengeye geldiği gözlenmiştir.

Başka bazı çalışmalar taurin ile kafein beraber alındığında düşünme yetisini geliştirdiği sonucunu ortaya koysa da bu iddia daha bilimsel olarak ispatlanamamıştır.

Taurinin başka pek çok başka faydası da bulunmaktadır. Bu aminoasit, potasyum, sodyum ve magnezyumun taşınmasında rol oynar, kan basıncını ve kalbin atış hızını düzenler, nörotransmiter maddelerin üretiminde ve beynin korunmasında görev alır.

Taurinin haricen alınması bu aminoasiti doğal yollarla üretemeyen bebeklerde göz sağlığı ve gözün sağlıklı gelişimi için oldukça önemlidir.

Yüksek miktarda alkol kullanalar için sabah ayık bir şekilde uyanmak için kullanılan enerji içeceklerine bu özelliği sağlayan da taurindir. Ayrıca bu aminoasitin alkolun karaciğer üzerindeki yıkıcı etkilerini de azalttığı bilinmektedir.

Taurin için başka bir iddia bu aminoasitin bipolar depresyon (manik depresyon) tedavisinde faydalı olduğudur.

Taurinin antioksidan özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir

Taurin Redbull ve Enerji İçecekleri

Yapılan çalışmalar taurinin performans artışı sağladığını ortaya koymaktadır ki bu durum da bu maddenin neden enerji içeceklerinde çokça kullanıldığını açıklamaktadır.

Enerji içeceklerinde kafein ve şeker gibi başka maddelerin de bulunduğu akıldan çıkarılmamalıdır. Fazla miktarda kafein kalp atış hızını ve tansiyonu artırıp sizi uyanık kılarken, fazla miktardaki şeker ise istenmeyen kilolara neden olabilir.

Taurin Güvenli Mi

Günde 3 gr (3000 mg) taurinin herhangi bir zararı yoktur ancak daha fazla miktarlarda alındığında böbrekler tarafından atılmaktadır. Taurinin uzun süreli etkileri için ise henüz yeterli çalışma yapılmamıştır. Çokça kullanılan Monster ve Rockstar gibienerji içeceklerinde 2000 mg kadar taurin kullanılmaktadır ki bu da taurin için tavsiye edilen 50 g 3000 mg aralığındadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*