Sürme Nedir, Sürme Çekmenin Göze Faydaları Zararları Nelerdir

sürmeli gözKleopatra’dan Johny Depp’e uzanan sürmeli gözlerin tarihi M.Ö. 3500’lü yıllara dayanmaktadır. Sürme ilk kez Mısır kraliçeleri tarafından gözleri güneşin zararlı ışınlarından korumak amacıyla kullanılmıştır.  Kuzey Afrıka, Orta Doğu ve Güney Asya da yaygın olarak kullanılan sürme içerdiği metallere göre birçok türden oluşmaktadır; ancak en faydalısı ismit taşından elde edilendir. İsmit taşı en çok İsfehan’dan çıkarılır. Göz sağlığı için çok faydalı olan antimuanö sulfur ve çinko bileşiminden oluşan, kolay parçalanabilen, gümüş renginde parlak ve güzel kokulu bir madendir.

ismit taşı

ismit taşı

Sürme çekmenin faydaları

  • İsmit taşı sürmesinde bulunan çinko gözün görme keskinliğini artırır.
  • Antimuan maddesi kirpikleri gürleştirir ve siyahlaşmasını sağlar.
  • Gözleri güneş ışınlarının zararlarından korur.
  • Gün boyunca karşılaşılan tozdan ve kirden gözleri korur.
  • Çapak oluşumunu engeller.
  • İnceltilmiş bal katılarak kullanıldığında baş ağrısını giderir.
  • Göz sinirlerini güçlendirir.
  • Gözü enfeksiyonlardan korur.

Sürme nasıl sürülür

Toz halinde bulunan sürmenin göze daha kolay sürülebilmesi için içine bir damla zeytinyağı yahut bademyağı katılır. Gözler kısılarak kapatılıyormuş gibi yapılır ve tahta sürme çubuğu alt ve üst kirpik arasına sıkıştırılır. Çubuk gözlerin dış tarafına doğru gözlerin altından hafif taşırarak çekilir. Ancak bu uygulama gözleri küçük gösterir, daha belirgin gözler için sürme gözlerin altına sürülür

Sürme alırken nelere dikkat edilmeli

İlk öncelikle bilinmesi gereken, göz kalemleri ile sürmenin aynı şey olmadığıdır. Sürme gözü tedavi edici etkisi olan, genellikle ismit taşından elde edilen güzelleştirici bir ürünken, göz kalemleri göze faydadan ziyade zararı olan kozmetik ürünlerdir. Sürme alınırken dikkat edilmesi gereken şey gerçek ismit taşından elde edilip edilmediğidir. Kozmetik markalar tarafından sürme adı altında üretilen ve içerisindeki bakırdan ötürü gözde enfeksiyonlara sebep olabilecek ürünlerden uzak durulmalıdır. En güvenlisi ismit taşını alıp kendi sürmenizi kendiniz üretmenizdir.

Erkekler de sürme kullanıyor

Sürmenin kadınljohnny depp sürmearın kullandığı diğer güzellik ürünlerinden farkı erkeklerin de rahatça kullanabiliyor olmasıdır. Arabistan çöllerindeki sürmeli erkeklere artık eskisi kadar rastlanmazken ‘’modern’’ erkekler için guyliner’lar üretildi. Guyliner özellikle erkekler için üretilmiş göz kalemi şeklinde bir sürme çeşidi.

Deniz korsanları bile sürmeli

Johnny Depp artık aklımıza sürmeli gözleriyle geliyor. Görme keskinliğini artıran sürme açık denizlerde korsanların da en büyük yardımcılarından.

denizci sürme

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*