Meşhur 4A 4B 4C 4D li Personeller ve Ne Oldukları

4 A, 4 B, 4 C ve 4 D li personel, kamuda çalışan 4B’li personel gibi ifadeleri haberlerde sık sık duyarız. 4B’li personele kadro verilecek mi, 4C’li personelin durumu ne olacak gibi konular sürekli gündemdedir. 4/A, 4/B, 4/C ve 4/D’li olmak nedir, kamudaki statüsü, memurluk durumu, iş garantisi, kadro verilip verilmeyeceği gibi konuları anlamak için özetle, 657 sayılı Devlet Memurlar Kanunu’ndaki 4. madde içerisinde yer alan statülere bakmak gerekir. Kanundaki aşağıda geçen 4. maddeyi okuyarak, tüm bu konular hakkında özet bilgi sahibi olunabilir.

Devlet Memurlar Kanunu 4. Madde

Kamu hizmetleri; memurlar, sözleşmeli personel, geçici personel ve işçiler eliyle gördürülür.

4A) Memur

Mevcut kuruluş biçimine bakılmaksızın, Devlet ve diğer kamu tüzel kişiliklerince genel idare esaslarına göre yürütülen asli ve sürekli kamu hizmetlerini ifa ile görevlendirilenler, bu Kanunun uygulanmasında memur sayılır.

Yukarıdaki tanımlananlar dışındaki kurumlarda genel politika tespiti, araştırma, planlama, programlama, yönetim ve denetim gibi işlerde görevli ve yetkili olanlar da memur sayılır.

4B) Sözleşmeli personel:

Kalkınma planı, yıllık program ve iş programlarında yer alan önemli projelerin hazırlanması, gerçekleştirilmesi, işletilmesi ve işlerliği için şart olan, zaruri ve istisnai hallere münhasır olmak üzere özel bir meslek bilgisine ve ihtisasına ihtiyaç gösteren geçici işlerde, Bakanlar Kurulunca belirlenen esas ve usuller çerçevesinde kurumun teklifi ve Devlet Personel Başkanlığının görüşü üzerine Maliye Bakanlığınca vizelenen pozisyonlarda, mali yılla sınırlı olarak sözleşme ile çalıştırılmasına karar verilen ve işçi sayılmayan kamu hizmeti görevlileridir.” şeklinde değiştirilmiştir.

Ancak, yabancı uyrukluların; tarihi belge ve eski harflerle yazılmış arşiv kayıtlarını değerlendirenlerin mütercimlerin; tercümanların; Millî Eğitim Bakanlığında norm kadro sonucu ortaya çıkan öğretmen ihtiyacının kadrolu öğretmen istihdamıyla kapatılamaması hallerinde öğretmenlerin; dava adedinin azlığı nedeni ile kadrolu avukat istihdamının gerekli olmadığı yerlerde avukatlarını, kadrolu istihdamın mümkün olamadığı hallerde, tabip veya uzman tabiplerin; Adli Tıp Müessesesi uzmanlarının; Devlet Konservatuvarları sanatçı öğretim üyelerinin;

İstanbul Belediyesi Konservatuvarı sanatçılarının; bu Kanuna tâbi kamu idarelerinde  ve dış kuruluşlarda belirli bazı hizmetlerde çalıştırılacak personelin de zorunlu hallerde sözleşme ile istihdamları caizdir.

Sözleşmeli personel seçiminde uygulanacak sınav ile istisnaları, bunlara ödenebilecek ücretlerin üst sınırları ile verilecek iş sonu tazminatı miktarı, kullandırılacak izinler , pozisyon unvan ve nitelikleri, sözleşme fesih halleri, pozisyonların iptali, istihdamına dair hususlar ile sözleşme esas ve usulleri Devlet Personel Başkanlığının görüşü ve Maliye Bakanlığının teklifi üzerine Bakanlar Kurulunca belirlenir. Bu şekilde istihdam edilenler, hizmet sözleşmesi esaslarına aykırı hareket etmesi nedeniyle kurumlarınca sözleşmelerinin feshedilmesi veya sözleşme dönemi içerisinde Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenen istisnalar hariç sözleşmeyi tek taraflı feshetmeleri halinde, fesih tarihinden itibaren bir yıl geçmedikçe kurumların sözleşmeli personel pozisyonlarında istihdam edilemezler.

4C) Geçici personel:

Bir yıldan az süreli veya mevsimlik hizmet olduğuna Devlet Personel Dairesinin ve Maliye Bakanlığının görüşlerine dayanılarak Bakanlar Kurulunca karar verilen görevlerde ve belirtilen ücret ve adet sınırları içinde sözleşme ile çalıştırılan ve işçi sayılmayan kimselerdir.

4D) İşçiler:

(A), (B) ve (C) fıkralarında belirtilenler dışında kalan ve ilgili mevzuatı gereğince tahsis edilen sürekli işçi kadrolarında belirsiz süreli iş sözleşmeleriyle çalıştırılan sürekli işçiler ile mevsimlik veya kampanya işlerinde ya da orman yangınıyla mücadele hizmetlerinde ilgili mevzuatına göre geçici iş pozisyonlarında altı aydan az olmak üzere belirli süreli iş sözleşmeleriyle çalıştırılan geçici işçilerdir.

4a 4b 4c ve 4d kadrolara ilişkin bu makaleye en çok aşağıdaki aramalarla geliniyor:

4a 4b 4c
4a 4b 4c ne demek
4c li ne demek
4a sözleşmeli personel
4a sözleşmesi
4 c son mesajlar
4a 4b 4c nedir
4-b sözleşmesi
4a nedir
4d işçi
4a kadro nedir
2011 kamu işçi sözleşmeleri
geçici işçiler
4 a 4 b 4 c nedir
4 c kanunu
4/c 07/06/2011
4a statüsü nedir
4 c li ne demek
4a memur
4a 4b nedir
4a personel
4 c li personel
kamu işçi sözleşmeleri 2011
gümrük ve ticaret bakanlığı
4b 4c nedir
4d kadrosu
kamu işçi sözleşmeleri
4a 4b
4 c sözleşmeli personel
4a kadrosu nedir
4c
4 c kadro verilecekmi
4 d işçi
4 b li personele kadro

39 yorum

 1. ben 9 ay anaokulunda çalışıyorum 2 ay çalışmıyorum sigortam maaş olmuyor ben geçici personelmi oluyorum.14 yıldır böyle çalışıyorum.ben kadroya geçermiyim

  • öğretmenler 2 ay tatil yaparlar, yani devlet okulunda iseniz geçici personel olmazsınız. ama eğer özel bir anaokulunda iseniz işçi statüsündesinizdir. en iyi işvereninize statünüzü sorun ya da iş sözleşmenizi okuyun orada yazıyordur.

 2. Ben devlete bağlı bağımsız anaokulunda hizmetli/yardımcı olarak çalışıyorum 9 ay çalışıyorum 2 ay çalışmıyorum sigortam maaş olmuyor ben geçici personelmi oluyorum.14 yıldır böyle çalışıyorum.ben kadroya geçermiyim sözleşme yapılmadı

  Reply

  • sizinki büyük ihtimalle sözleşmeli çalışan, ssk ya bağlı. yani işvereniniz 12 ay ssk nızı yapıyorsa kendi işyerinizin daimi çalışanı gibisiniz. yani devletteki kadro sizin durumunuzdan farklı, kamu kurumlarını kapsıyor. sizinki milli eğitime bağlı özel bir işletme. sanki özel sektörde çalışan işçi statüsü gibi. siz yine de en iyisi kendi işyerinizin muhasebesine bakan birine sorsanız iyi olur, bir de ssk nın kesiliyor mu devamlı mı yatıyor onu da öğrenseniz iyi olur.

 3. milli eğitime bağlı resmi bağımsız anaokulunda yardımcı hizmetli olarak çalışıyorum.9 ay sigorta ve maaş veriliyor 2 ay tatilden dolayı çalışmadığım maaş için maaş ve sigortam yatırılmıyor sözleşme yok bunu araştırıp herkese soruyorum kimse cevaplayamıyor ne yapmam gerekiyor nerelere başvurayım benim konumum nedir?Bana kadro verilirmi 14 yıldır böyle çalışıyorum

 4. Ben 7 yıldır ücretli öğretmenlik yapıyorum. devletin 4 b, c ve d kadrolarına yerleşme gibi bir durumum olabilir mi?

  • ücretli öğretmen iken kadroya geçemezsiniz. sözleşmeli öğretmenler kadroya geçebilir, biran evvel kpss ye girip sözleşmeli ya da kadrolu öğretmen olarak atanmaya çalışın.

 5. ben tedaş ta taşaron işçisi olarak çalışıyorum benim statüm 4a mı b mi c mi oluyor birde kamu işçisi mi sayılıyorum şimdiden tşk

  • siz özel sektör işçisisisiniz, kamu işçisi değilsiniz, yani 4a b c ve d kadrolarından birine sahip değilsiniz taşeron firmada çalıştığınız için. işvereniniz kamu değil, taşeron firma.

 6. 4d kadrosunda çalışan bir işçiyin. Göğüs hastalıkları hastanesinde hastabakıcı olarak çalışıyorum. Ben mesai ücreti ve döner sermayeden pay alamıyorum. Senede 4 yarım 2 tam ikramiye alıyorum.fakat başka hastanede çalışan ve aynı konumda olan biri bu haklardan yararlanıyor bu neden olur.

  • döner sermaye uygulamalarında hastaneler arası farklar olabiliyor. hastane yönetimi bu şekilde karar almış demektir sizin durumunuzda. döner almak bu durumda yasal hakkınız mı değil mi bilemiyorum, mevzuata bakmanız gerekir ya da başbakanlık bilgi iletişim merkezine sorabilirsiniz.

 7. iyi günler ben sivas belediyesinin yan kuruluşu olan özbelsanda işçiyim biz belediyeye yine belediyenin bir kuruluşu olan ve özel şirket geçen özbelsan üzerinden hizmet vermekteyiz bizim konumumuz ne olur hangi sınıfta oluyor ve genel haklarımız nelerdir yeni kanunla nasıl bi hak elde edip yararlanabileceğiz şimdiden cevaplarınız için tşk ederim

 8. ben 4d li bir işçiyim ve şuan milli egitim bakanlıgına geçiş yaptım yani okul a ben şimdi nekadar maaş alacagım bir bilginiz var mı teşekür ederim

 9. atamalar la geçiş yaptım norm fazlası işçilerdenim yani nekadar maaş alacagım bilgilendirirmisniz tşk

 10. iyi günler ben kocaeli belediyesinin yan kuruluşu olan belde a.ş işçisiyim biz belediyeye yine belediyenin bir kuruluşu olan ve özel şirket geçen belde aş üzerinden hizmet vermekteyiz. yaklaşık 8 aydır çalışıyorum ama her 2- 3 ayda bi şirket değişiyo.. bizim konumumuz ne olur hangi sınıfta oluyor ve genel haklarımız nelerdir yeni kanunla nasıl bi hak elde edip yararlanabileceğiz şimdiden cevaplarınız için tşk ederim..

 11. ben devlet tiyatrolarında maliyeden alınan vize ile çalışıyorum.pozisyonumuzu bilmiyorum.süreli sözleşmeli diyorlar ama devletten para alıyoruz.biz neyiz anlamadım.haklarımız neler bilmiyorum.bu ounu da yardım eder mısınız

 12. iyi gunler ben adana beledıyesıne ağit bır yankuruluş şirketınde calısmaktayım ve gorevlendırmeylen itfaiyede gorev yapmaktayım benım sıfatım ne 4a 4b 4c 4d mıyız neyız bız bzım haklarımız ne sınıfımız ne daha doğrusu bız neyız admın allah rızası ıçin cvp beklıyorumm

 13. Merhabalar.ben suan biyolojı 3. sınıf oğrencısıyım fakat bazı sebeplerden dolayı okulu bıtıremeyecegım.ılk 2 yılın derslerını verdıgım ıcın Önlisans diploması alıp okuldan cıkabılecegım soylendı.bu dıploma ıle önlisans kpssye girdigimde alanım ne oluyor?yada bır alanım oluyormu ve onlısans kpss ıle atanabılecegım en ıyı kadro nedır?teskkur ederım.

 14. merhaba,

  Ben yüksek öğrenim kredi ve yurtlar kurumunda 1 aydır işçi olarak çalışıyorum,burası kamu firması,ben 4d yasasından yararlanabiliyor muyum?
  Teşekkürler

 15. slm ben 657 4/b sözleşmeli memurlar kadro alabılırler mı sımdıden tsk ler

 16. 657 4/b sözleşmeli teknıksıyen olanlar ne kadar maaş alıyo aceba

 17. ben bir koop. te 4a lı olarak çalışmaktayım.çalışma sürem 10yılı aştı ne kadar ücret almalıyım ?
  koop. maaşımı asgari ücretten veriyor.

 18. ben temmuz imam alımlarında sözleşmeli olarak atasam ağustos öğretmen alımlarında kpss ile tercih yapıp atanabilirmiyim

 19. ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERE KADRO VERİLSİN İMZA KAMPANYASI

 20. ben sulama birliğinde çalışıyorum 6172 birlikler kanununa göre çalışacagız bizler 4/a sigortalı olarak görev yapmaktayız.şimdi bizlerde türkiye geneli birliklerede çalışanlar kador varmı.

 21. Merhaba asgari ücretle çalışan bir şirket elemanıyım,şirketimiz şu anda kamusallaştırılma çabası içinde bize 11 aylık sözleşme yapıyor bu ne anlama geliyor teşekkürler

 22. merhaba arkadaşlar biz Tpao doğal gaz ve ham petrol sabasında çalışan elektrik üretim kısmında kalan 8 arkadaşız şuan mütahite bağlı 4A olarak çalışıyoruz acaba bu yasa bizide kapsıyormu ? aydınlatırsanız sevinirim tşk ederim.

 23. merhaba benim eşim şişli etval hastanesinde su tessisatcısı 8 yıldır orda peki bunlarda 4 b den yararlanabilecek teşekürle

 24. BEN GAZİANTEP ŞAHİNBEY BELEDİYESİNDE 04.01.1998 YILINDAN KATILIM AŞ ÇALIŞMAKTAYIM AYLIK BODROMDA STATÜ 4/a ŞEKLİNDE YAZIYOR KADROYA GEÇME DURUMUMUZ VARMI.NOT:SENDİKALIYIZ YILLIK SÖZLEŞMEMİZ YAPILIYOR SENDİKA BELEDİYE ARASINDA KATILIM AŞ %99 BELEDİYENİN %1 ŞAHISA AİT SAYGILARIMLA BENİ AYDINLATIRSANIZ SEVİNİRİM………………………..

 25. Anaokulunda sözleşmeli personel olarak çalışmaktayım , 8 ay çalışıp 3 ay işten çıkartılıyorum 10 yıldır bu böyle bizim durumumuz ne olacak ?

 26. aile sagligi merkezinde hemsireyim.2senelik sozlesmem var valilik tarfindan calistiriliyoruz.halk sagligi mudurlugune bagliyim 4/a4/b4/c ne oldugumu bilmiyorum bizlerede kadro gelirmi acaba sayin editor lutfen cevap

 27. Ben dgs ile 1-Yönetim bilişim sistemeleri 2-sağlık kurumları işletmeciliği 3-Halkla ilişkiler ve reklamcılık bölümlerinin 3. Sınıfına geçebileceğim. Ben bu bölümlerin devlette nerelerde çalıştığını nerden öğrenebilirim? Ona göre içinden birini seçiceğim. Ayrıca sağlık kurumları işletmeciliği bölümün 4 yıllığı var dimi?

  • slm admınım mesajıma cevap alamadım 2.ci kez yazmak zorunda kaldım size ben kocaelide işkur tyçp purojesı beledıyede park bahcelerde 2011 ve 2013 dönemlerınde gecici isci olarak calsiyorum devlet büyüklerımız gecici scilere beledıyelerde kadro verılecek dıyor fakat bızler tyçp işcileri olarak kadroya gecebılecekmiyiz tyçp işcilerinide bu kadro kapsıyormu bınlerce tyçp işcisi bu haberı dört gözle beklıyor ve bızler 4/a 4/b /4c 4/d bu gurplardan hangi guruba giriyoruz cevap verırsenız sevinirim??

 28. slm adminim ben 2011 ve 2013 den bu yana beledıyelerde park bahceler bıırmınde işkur bünyesinde tyçp projesınde calışıyorum 6.ay ve 9 ay calısıp cıkıyorum ben hangı sınıfa gırıyorum 4.a 4.b 4.c 4.d ve bakanımız gecici iscilere beledıyelerde kadro verecez dıye acıklamalar yapıyor basında bızlerde işkur tyçp gecıcı ıscılerı olarak beledıyelerde kadroya gecebılcekmıyız?? cevap verırsenız cok sevınırım admiinim kolay gelsın saygılar selamlar

 29. şirket sözleşmeli olarak üniversitede çalışıyorum 1 yıl içinde 3 kere girdi çıktı yapıldı.memurlarla aynı işiyapıyoruz. bizim çalışma statümüz nedir?bize kadro verilemezmi

 30. 4A MEMUR SAYILIYOR ŞÖYLENİYOR O ZAMAN NİÇİN MEMUR KATROSUNA GİRİLMİYOR…..

 31. mrh ben aile ve sosyal p bakanlğında usta öğretici olarak çalışıyorum biz 4 a lımı oluyoruz kadroya geçme durumları varmı yardımcı olursanız tşkler

 32. ARKADAŞLAR DEVLET BÜYÜKLERİMİZ LÜTFEN BİZLER KAMUDA ÇALIŞAN TYÇP İŞÇİLERİYİZ BİZLER SÜREKLİMİ SÖZLEŞMELİMİ GEÇİCİMİ 4A 4B 4C 4D Mİ YOKSA KAPSAMA ALANINDA DIŞLANAN VASAT İŞÇİLERMİYİZYOKSA İŞÇİ GÖZÜYLE BAKILMAYAN KURSİYERMİYİZ BİZLERİ LÜTFEN AYDINLATIN SAYIN BÜYÜKLERİM VE BİZE KADRO VARMI BU DURUMDA ŞİMDİDEN TŞKLER

 33. Arkadaşlar! 1: ücretli öğretmenlere her hangi bir düzenleme şu an için mevcut değil. 2: kamu personeli olmayan hemşirelere gerekli bilgiyi halk sağlığı müdürlüğü veya il sağlık müdürlüğü vericektir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*