Kaymakamlık Hakkında Herşey: Kaymakam Nasıl Olunur, Kaymakam Maaşı

Kaymakamlık, üniversite mezunu pek çok gencin hayallerini süsleyen bir meslek. Bu meslek hakkında en çok merka edilenler; kaymakam nasıl olunur, kaymakamlık yaş şartı nedir, kaymakam maaşı ne kadardır, açıköğretim mezunu kaymakam olabilir mi gibi sorular. Bu yazıda yukarıdaki sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Kaymakam Olma Şartları – Kaymakamlık Sınavı

Kaymakamlık sınavına girebilmek için 4 yıllık veren Hukuk, İktisat, İşletme, İktisadi ve İdari Bilimler, Siyasal Bilgiler Fakültelerinden veya bunlara denkliği kabul edilmiş yutrdışı eğitim kurumlarından mezun olmuş olmak gerekir.

Kaymakamlık sınavı hemen hemen her yıl yapılmakta olup bu sınavlarda her yıl ortalama 60-70 kişi alınmaktadır. Sınava girebilecek aday sayısı KPSS’de açıklanan puan türüne göre 75 puanı geçenlerden alınacak kişi sayısının 20 katıyla sınırlıdır. Sınavda ağırlıklı olarak Kamu Yönetimi ve Hukuk sorulmakta olup, son yıllarda İngilizce de sorulmaya başlanmıştır.

Yazılı sınavda 70 barajını geçenlerden 4 katı mülakata (sözlü sınav) çağrılırlar. Bu sınava girenlerin de pek iyi bildikleri gibi mülakatlarda referans oldukça önemlidir ve pek çok kişiye göre mülakat sonuçlarında en belirleyici kıstastır. Mülakatı kazananlar yapılacak güvenlik soruşturmasının olumlu olması durumunda kaymakam olarak işe başlama hakkını kazanırlar.

Kaymakam Maaşı Ne Kadar


Kaymakamların başlangıç maaşı yaklaşık 2500 TL. civarıdır. Ancak unutulmaması gerekir ki bu mesleğin mensupları lojman, makam aracı gibi imkanlara ve ilçenin gelişmişlik durumuna göre pek çok yan ödeme olanağına sahiptir.

Kaymakam Yaş Şartı – Kaymakam Yaş Sınırı

Birçok kariyer meslekte olduğu gibi kaymakamlık yaş şartı da 30’dur. Cemil Çiçek tarafından Mayıs 2011 yapılan açıklamayla kariyer mesleklerde yaş sınırının 35’e çekildiği söylenmiş olsa da henüz bu konuda bir mevzuat çalışması yapılmamıştır.

Kaymakam İşe Girdikten Sonra Ne Yapar

Kaymakamlık sınavını kazananlar ilk iki yıl kaymakam adayı olarak çalışırlar. Bu süre zarfında belli ilçelerde kısa süreli kaymakamlık yaparlar, ardından Ankara’da hizmet içi eğitime alınırlar. Hizmetiçi eğitimin sonunda ise İngiltere’ye bir yıl süreli göreve gönderilirler.

Açıköğretim Mezunu Kaymakam Olabilir Mi

Açıköğretim hakkında olan diğer yazımızda değindiğimiz gibi diğer pek çok kariyer meslekte örneklerine rastlansa da henüz kaymakam olan bir açıköğretim mezunu bulunmamaktadır.

209 yorum

  1. musa can güzelbaba

    ben doktorum … Kaymakamlık sınavına girebilirmiyim ?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*