Alexa Nedir, Alexa Toolbar Ne İşe Yarar?

alexaAlexa Nedir ve Alexa Rank

Alexa, Alexa.com internet adresinden yayın yapan ve 1996 yılında kurulmuş bir internet sitesidir. Alexa Rank ise bir internet sitesinin Türkiye ve dünyadaki sıralamasıdır. Alexa’nın webmasterlar açısından en büyük önemi, internet sitelerinin dünya ve Türkiye’deki sıralamalarını göstermesidir. Herhangi bir internet sitesinin Türkiye ve dünyada kaçıncı sırada olduğunu görmek, o siteye ne kadar güvenebileceğimizi ve bizim dışımızda rağbet gören bir site olup olmadığını anlamak açısından oldukça faydalıdır. Reklam veren reklam ajansları açısından ise, herhangi bir sitenin Alexa Rank’ine bakarak reklam verecek kadar çok ziyaretçi alıp almadığı tespit edilebilir. ( Prohayat Alexa Rank )

Alexa Toolbar Nedir – Ne İşe Yarar?

alexa toolbar

 

Alexa Toolbar, Alexa’nın internet sitesinden yapılan işlemlerin, Firefox, Chrome, Internet Explorer gibi tarayıcılardan otomatik olarak yapabilmemizi sağlar (opera için toolbar yok ne yazık ki). Eğer Internet Explorer, Firefox ya da Google Chrome tarayıcınıza Alexa toolbar yüklerseniz, girdiğiniz internet sitelerinin dünyadaki en çok girilen kaçıncı web sitesi olduğu, o anda Alexa Toolbar kullanan kişiler arasında en rağbet görülen bilgi ve haberlerin ne olduğu gibi verilere Alexa’yı ziyaret etmeden direk ulaşabilirsiniz.

Alexa Toolbar’ı İndirmek bu bağlantıyı kullanabilirsiniz: Alexa Toolbar indir

Alexa İnternet Sitelerinin Sıralamalarını Nasıl Ölçer?

Alexa, Alexa Toolbar kullanan kişilerin girdiği internet sitelerini sıralayarak ölçer. Yani Alexa’nın internet sitelerinin sıralarını ölçmesi, o internet sitesinin tam olarak o sırada olduğu anlamına gelmez. Eğer Alexa Toolbar kullanmıyorsanız, sizin girdiğiniz sitelerin Alexa gözünde sıralamada hiç bir etkisi yoktur bu nedenle. Bir internet sitesinin Alexa sırası Türkiye’de en çok girilen 1500. site ise, bu tam olarak o sitenin 1500. sırada olduğunu göstermez. Alexa Toolbar kullanan Türk internet kullanacıları arasında en çok girilen 1500. site olduğunu gösterir. Ama Alexa’nın verdiği sıralama ölçümleri, genel olarak internet sitelerinin gerçek sıralamasına yakındır, çünkü Alexa Toolbar kullanımı oldukça yaygındır ve istatistiksel olarak herkesin Alexa Toolbar kullanmasına gerek olmadan az çok sitelerin hangi sırada olduğu tahmin edilebilir.

Alexa Türkiye – Alexa Turkey

Alexa ile Türkiye’de en çok ziyaret edilen sitelerin adları ve sıralamaları görülebilir. Bunun için Alexa internet sitesinden Top Sites ve sonrasında By Country ve Turkey linklerine tıklamanız gerekmektedir. Alexa Türkiye sıralamalarının görüntüsü aşağıdaki gibidir:

alexa türkiye

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlk 5 sırada yer alan sitelerin hiçbirisinin Türkiye menşeli olmaması ise ayrıca manidar.

Alexa ile İnternet Sitelerinin Hangi Bilgilerine Ulaşılabilir

Alexa.com’a gidip, anasayfadaki arama alanından (Search Alexa Yazan yer) arayacağınız internet sitesinin adresini girdikten sonra (örneğin www.prohayat.com) Enter’a basın ya da Search’e tıklayın. Sonraki çıkan ekranda get details linkine tıklayın. Çıkan ekranda aradığımız internet siteleri ile ilgili Alexa’nın bize sunduğu şu verilere ulaşabiliriz:

 • İnternet sitesinin Alexa dünya sıralaması, internet sitesinin dünyada en çok girilen kaçıncı internet sitesi olduğu
 • İnternet sitesinin Alexa Türkiye sıralaması
 • İnternet sitesi hakkında Alexa.com’da yapılmış yorumlar
 • İnternet sitesine diğer sitelerden verilen linkler, backlink sayısı ve hangi sitelerden backlink verildiği
 • İnternet sitesinin trafiği, son aylardaki artıp azalması grafik halinde
 • En çok hangi kelimeler aratılarak internet sitesine girildiği – Search Analytics kısmında –
 • Siteyi ziyaret edenlerin yaş, cinsiyet ve gelir aralıkları – Audience kısmında-

 

3 yorum

 1. teşekkürler süpersinizyaaa

 2. Volkan Çallar

  Sıralamanızı iyileştirmek için bir kaç basit yöntemler var.

 3. Verdiginiz bu yararli bilgiler icin cok tesekkur ederim..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*