Uzman Maaşlarının Eşitlenmesi – Eşit İşe Eşit Ücret

Kamuda uzmanlık ve kamudaki uzmanların maaş ve özlük hakları konularındaki yazılarımızdan sonra gelen talepler üzerine yazılarımıza devam ediyoruz. Bu yazımızda kamuda uzman maaşlarının eşitlenmesi konusunu ele almaya çalışacağız.

Kamuda Uzman Maaşlarının Eşitlenmesi – Eşit İşe Eşit Ücret

2009 yılından beri KPSS A kadrolarında çalışan veya bu kadrolara girmek isteyen mezunlar tarafından en çok merak edilen konulardan birisi hiç şüphesiz eşit işe eşit ücret diye de bilinen uzman maaşlarının eşitlenmesini içeren sürecin akıbeti. İlk olarak 2009 yılında Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Cemil Çiçek tarafından dile getirilmesiyle başlayan bu süreç kamudaki farklı kesimler tarafından farklı tepkilerle karşılandı.

Kamuda Uzman Maşlarının Eşitlenmesi Süreci

İlk olarak Cemil Çiçek’in açıklamasıyla başlayan süreç; Başbakanlık, Meclis ve üst kurul uzmanlıkları gibi bazı etkili meslek gruplarının direnmesiyle uzun süre gündeme gelmedi. Ardından TBMM’nin kapanmasına sayılı günler kala çıkarılması düşünülen torba kanun olarak bilinen, 6111 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun’da bir anda ortaya çıkan uzman maaşlarının eşitlenmesine ilişkin maddeler bu sefer de özellikle Maliye Bakanlığı içindeki merkezi denetim birimlerinin gösterdikleri direnç ile torba yasadan çıkarıldı. Maaşları düşük olan uzman grupları tam bu yasadan artık umudunu kesmişlerdi ki bu sefer de bakanlıkların yeniden yapılandırılması ile ilgili hükümete yetki veren kanun hükmünde kararnamenin çıkması tekrar kafalarda soru işaretleri oluşturdu. Şu an bir belirsizlik hakim ve bu sürecin nereye gideceği tam olarak kestirilemiyor.

Kamuda Uzman Maşlarını Eşitlemenin Gerekçesi

Bu sürece dayanak olarak dile getirilen görüşlerden en önemlisi uzmanlıklar arasındaki maaş ve özlük hakları farklılıklarından dolayı çok sık iş değiştirmelerin yaşanması ve bu durumun kamu hizmetlerini sekteye uğratıp verimliliği azaltması. Bu husus her ne kadar var olan bir gerçeği ifade ediyor olsa da karşı görüşü dile getirenler tarafından maaş ve özlük haklarını eşitlemenin bu rotasyonu azaltmayacağı iş tatmini, statü, özel sektöre geçiş ve yurtdışı eğitime gitme imkanı gibi sebeplerle mevcut durumun devam edeceği yönünde.

Uzman maaşlarının eşitlenmesini isteyen ve eşit işe eşit ücret sloganını dillendirenlerin bir başka argümanı ise kamudaki uzmanların aptıkları işlerin aşağı yukarı aynı olduğu ve maaşları eşitleyerek adaletin sağlanacağı. Bu çıkarım da ilk duyulduğunda kulağa hoş gelse SPK, BDDK, Hazine, DPT, DTM gibi yerlerde çalışan uzmanların nitelik ve yaptıkları işler bakımından bazı başka kurumlarda nitelikli memurluk haline dönüştürülen uzmanlarla aynı düzeyde olmadıkları da bilinen bir gerçek.

Uzman maaşlarının eşitlenmesine karşı çıkanların başka bir argümanı da unvanı taşımayan başka kariyer mesleklerin varlığından ötürü uzman maaşlarını eşitlemenin rotasyonu bitirmeyeceği. Bu mesleklere örnek olarak kaymakamlık, adli hakimlik, idari hakimlik, dışişleri meslek memurluğu ve çeşitli müfettişlikler bulunuyor.

Kamuda Uzman Maaşlarının Eşitlenmesini Kimler İstiyor

Sanayi ve Ticaret Uzmanları

Çevre Uzmanları

Kültür ve Turizm Uzmanları

İl Planlama Uzmanları

Mali Hizmetler Uzmanları

Devlet Bütçe Uzmanları

Devlet Malları Uzmanları

Muhasebat Uzmanları

Milli Emlak Uzmanları

Gelir Uzmanları

Kamuda Uzman Maaşlarının Eşitlenmesini Kimler İstemiyor

TBMM Uzmanları (Yasama Uzmanları)

Başbakanlık Uzmanları

Planlama Uzmanları

Hazine Uzmanları

Dış Ticaret Uzmanları

TÜİK Uzmanları

Üst Kurul Uzmanları (SPK, BDDK, EPDK, BTK, RTÜK, TAPDK, KİK, RK)

7 yorum

 1. SPK, BDDK, Hazine, DPT, DTM gibi yerlerde çalışan uzmanların nitelik ve yaptıkları işler bakımından bazı başka kurumlarda nitelikli memurluk haline dönüştürülen uzmanlarla aynı düzeyde olmadıkları da bilinen bir gerçek.

 2. Admin efendi açıkça bazı memurlara kalitesiz diyerek hakaret etmişsin. Bu sayılan yerdekilerin daha kalifiye olduğu ve daha nitelikli iş yaptıkları tamamen safsatadır.

  Sanırım sen de maaşların eşitlenmesini istemeyen tayfadansın.
  Kurumların tek tek ne kadar iş yükünün olduğunu bilmeden, kimlerin hangi mülakatlardan elendiğini bilmeden buralarda böyle kalitesiz yazılarla kendini yorma bence.

 3. Ha bir de yorumları kendine göre keseceksen hiç yayımlama çocukmusun ?

 4. orman ve su işleri bakanlığında çalışan uzmanlar ne kadar ücret alıyor acaba…???

 5. KHK sonrası alınacak olan uzman ve uzman yardımcısı maaşları nedir acaba?
  Teşekkürler

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*