Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Yeni Teşkilat Yasası

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın iç ticaret ile ilgili bölümü, Gümrük Müsteşarlığı ve Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın birleştirilmesiyle kurulacak olan Bakanlık olacaktır. AK Parti tarafından meclise sunulan ve geçen Kanun Hükmünde Kararname ile birlikte kurumlar arası birleştirme işleminin neticesinde ortaya çıkacak kurumların nasıl olacağına ve görevlerine yönelik gelişmeler de gün yüzüne çıkmaya başladı. (bu yazı kaleme alındığında henüz son durum net değildi, son durumu görmek için yazının son kısmına bakınız)

Güncel: Konuya Bakanlıkların Yeniden Yapılandırılması başlığında açıklık getirilmiştir. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nda DTM yer almayacak, Ekonomi Bakanlığı bünyesinde yer alacaktır.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın Görevleri

 • İç ve dış ticarete ilişkin hedef ve politikaları belirlemek
 • Uluslararası hizmet ticaretine yönelik tedbirleri almak
 • Uluslararası ticari anlaşmaları yürütmek
 • Ticaret mevzuatını düzenlemek
 • Tüketici haklarının korunmasına yönelik tedbirler almak
 • Esnaf ve sanatkara ilişkin politikaları belirlemek
 • Şirketlerle ilgili hizmetleri yürütmek ve denetlemek
 • Gümrük politikasını hazırlamak ve yürütmek
 • Gümrük kanunu ve diğer mevzuat ile ilgili hükümleri uygulamak
 • Gümrük işlemlerini yürütmek
 • Eşyaların gümrük giriş ve çıkış denetimlerini yapmak
 • Gümrük kaçakçılığını önlemek
 • Dış ticaret ile ilgili teşkilatın yurt dışı görevlerini yürütmek

Bakanlık; Merkez, Taşra ve Yurt Dışı teşkilatından oluşacaktır. Kurum en tepe yöneticisi Bakan, sonraki yöneticiler bakana bağlı Müsteşar ve 5 adet Müsteşar Yardımcısı olacak.

Ayrıca Bakınız: Ekonomi Bakanlığı Teşkilat Yasası ve Görevleri

Bakanlığın Ana Hizmet Birimleri

( Protokoldeki sıralarına göre )

 • İhracat Genel Müdürlüğü
 • Gümrükler Genel Müdürlüğü
 • İthalat Genel Müdürlüğü
 • Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü
 • Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü
 • Anlaşmalar Genel Müdürlüğü
 • Ekonomik Araştırmalar ve Risk Yönetimi Genel Müdürlüğü
 • İç Ticaret Genel Müdürlüğü
 • Esnaf Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü
 • Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetim Genel Müdürlüğü
 • Tasfiye Hizmetler Genel Müdürlüğü
 • Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü

Danışma ve Denetim Birimleri

Rehberlik ve Teftiş Kurulu Başkanlığı, Hukuk Müşavirliği, Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, Bakanlık Müşavirleri.

Yardımcı Hizmet Birimleri

İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü, Strateji Geliştirmek Başkanlığı, Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, Bilgi İşlem ve İletişim Dairesi Başkanlığı, Özel Kalem Müdürlüğü.

Uzman ve Uzman Yardımcıları Kadroları

Kurumda çalışan kariyer memurlarının ünvanları, Gümrük, Dış Ticaret ve İç Ticaret Uzman Yardımcısı ve Uzmanı olacaktır. Bu uzman yardımcıları ve uzmanlık adları İç Ticaret Uzman ve Uzman Yardımcısı ile Gümrük ve Dış Ticaret Uzman ve Uzman yardımcısı şeklinde iki farklı biçimde isimlendirilecektir.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Görevleri ve Teşkilat Yasası – Gümrük Müsteşarlığı ve İç Ticaret Birleşmesi – En Son Durum

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının Teşkilat Yasası ile Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Resmi Gazete’de yayınlandı

Gümrüğe ek olarak ticaret ve sanayi, deniz ticaret, ticaret borsaları, TOBB, esnaf ve sanatkar meslek kuruluşlarına ait hizmetleri ilgili diğer bakanlıklarla işbirliğiyle yürütecek olan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, şirketler, kooperatifler ve ticaret sicil memurluklarıyla esnaf ve sanatkar sicil kayıtlarıyla ilgili hizmetleri yürütecek ve bunları denetleyecek, bakanlığın görev alanına giren konularda laboratuvarlar kuracak ve buna yönelik çalışmalar yapacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı hizmet birimleri

-Gümrükler Genel Müdürlüğü
-Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü
-İç Ticaret Genel Müdürlüğü
-Risk Yönetimi ve Kontrol Genel Müdürlüğü
-Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü
-Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü
-Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü
-AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü
-Tasfiye Hizmetleri Genel Müdürlüğü
-Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı
-Strateji Geliştirme Başkanlığı
-Hukuk Müşavirliği
-Personel Dairesi Başkanlığı
-Eğitim Dairesi Başkanlığı
-Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı
-Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı
-Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği
-Özel Kalem Müdürlüğü

Bakanlıkta kariyer meslek memuru ünvanı olarak gümrük ve ticaret uzmanı ile gümrük ve ticaret uzman yardımcısı yer alacak. Ayrıca kontrolörler de çalışacak.

Uygulama 1 yıl içerisinde gerçekleşecek.

31 yorum

 1. murat kahraman

  önce iç ve dış ticaret bakanlığı olacak denmişti.

 2. bence bu tasaridan gumruk cikarilacak…

 3. Tasarı ile ilgili olarak Başbakanlık uzmanları çalışıyorlar. tasarıyı en kısa sürede çıkaracaklar. daha sonra çıkarılacak yönetmeliklerle aksaklıklar giderilecek.

 4. tasarı rafa kalktı duyumları artıyor, gerçekleşmeyecek büyük ihtimalle.

 5. Evet dunku duyum gercek oldu. DTM ile Gumruk birlesmiyor, ‘Gumruk’ ile ‘Sanayi ve Ticaretin’ Ticaret kismi birlesiyor, ortaya malesef sacma sapan birsey cikiyor….

  • bu bilgiyi nereden edindiniz? kesin bir bilgi mi? yeni kurumların isimleri ne olacak?

   • Kaynak saglam fakat ortalikta birden fazla tasari var. Kuvvetle muhtemel olan ve son egilim bahsettigim senaryo: Gumruk ve Ticaretin (San. ve Tic. Bakanliginin Ticaret kismi) birlestigi bakanlik, DTM disarda. Buyuk bir supriz olmazsa bu boyle. Son sozu tabi Basbakan soyleyecek. Kurumlar ne hisseder: DTM sevinir, Gumruk uzulur, San Tic sevinir, bence…

    • sanayi ve ticaret bakanlığının sevineceği kanısına nerden ulaştınız merak ettim. iç ticaret birimleri çalışanlarının, iki üç yüz liralık bir artış için gerçekten böyle saçma bir bakanlık bünyesinde çalışmak isteyebileceklerini neye dayanarak düşünüyorsunuz. tabi eğer empati yaparak bu yorumu yaptıysanız bu da iç ticaretin değil sizin gönlünüzde “ben olsam iki yüz daha alacağım işte ne var” yattığındandır. oralarda neler konuşulduğunu bilmeden niyet okuyuculuğu yapan “bence”ler kullanmasak keşke. kaldı ki şartları çok daha iyileştirilmiş ve mantıklı bir şekilde kurulmuş (ticaret tüm boyutlarını kapsayan) bir ticaret bakanlığı dahi olsa tüm kurumların gümrükle birleşemeye karşı her zaman bir “şerh”leri var. çünkü çok geniş bir bünye.

     • Niyet Okumazsoy

      Hem Hakan Bey’e hemde Emre Bey’e katılıyorum yalnız şunu da belirtmek isterim ki Hakan Bey’e yalnızca gülmekten katılıyorum.

      Kimin neye sevineceğini kurumların ne hissedeceğini siz hissetmezseniz yerinde olur diye düşünüyorum Hakan Bey.

 6. bu teşkilatları hiç tanımayan bi kaç adam toplanıp yasa hazırlıyorlar. başka birkaç ülkenin mevzuatına bakıp çorba hazırlıyorlar. yapmayın beyler kendi kurumlarınıza kültürünüze güvenin. gelin inceleyin, ne olursunuz. saçma sapan yasa çıkaraçağınıza, tembelliği bırakıp adam gibi birşeyler hazırlayın…

 7. DT Uzman Yardımcısı

  Hazine’nin gücünü falan gösterdiğine inanmıyorum. Bu KHk’nın hayata geçeceğine hiç inanamıyorum orası ayrı.

  Hazine uzmanları şu an oldukça kötü bir ruh halindeler. Ne olacakları belli değil zira.

  Hazine ve DPT’nin bünyesinde birleştirerek teşekkül etmesi gereken Ekonomi Bakanlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın Gümrükle birleşmekten kurtarılması için geçici bir kabuk vazifesi görmüşe benziyor. Zaten teşkilat kanununda dış ticaret ile ilgili görevler dışında bir tanım olmaması ve personel yapısının dış ticaret uzman/uzman yardımcısı ünvanları altında oluşturulması da bu yargıyı teyit eder nitelikte.

  Diğer taraftan, DPT ve Hazine’nin üstlendiği işlevlerden yoksun, yani kamu borçlanma politikasını belirleyen, IMF ve Dünya Bankası olmak üzere uluslararası ekonomik kuruluşlarla ilişkileri düzenleyen, uluslararası arenada devletin iktisadi ilişkilerini yürüten, kalkınma plan ve programlarını oluşturan, kamu yatırım harcamalarını belirleyen organlardan yoksun bir yapının “ekonomi” bakanlığı olamayacağı kabak gibi ortadadır.

  DPT, Hazine ve DTM’nin kompakt, etkin, hızlı karar alabilen ve nitelikli uzmanlardan oluşan yapılarını değiştirecek ve onları hantallaştıracak, bu kurumları mevcut hallerinden geriye götürecek her adım kargaşaya sebebiyet verecekti. Nitekim verdi de. DTM’nin haklı olarak Gümrük ve İç Ticaretle birleşmemek için her şeyi yapacağı belliydi.

  Eğer yapı böyle devam ederse, ki hiç ihtimal vermiyorum, çok yüksek olasılıkla bundan sonraki süreçte Hazine lokomotif genel müdürlükleriyle Ekonomi Bakanlığına intisap edecektir. Veyahut Bakanlığın ismi değişecektir. Ama en yüksek olasılık bu KHK’nin Anayasa Mahkemesinde iptal edilmesidir.

 8. Emre Korkmaz’a

  Değil 200 liraya 2000 liraya da olsa Bakanlığınızla birleşmeyi isteyen yok Gümrük Müsteşarlığı’nda emin olun. AB’ye en çok uyum sağlamış ve hemen hemen en çağdaş yönetim biçimlerinden birine sahipken yani tam karşılığıyla “attan inip eşeğe binmek” konumuna düşmek isteyeceğimizi de nereden çıkardınız. Nasıl gümrük uzmanlığı yapacaksınız göreceğiz bakalım. O kadar teknik konuya nasıl hakim olacaksınız. Biz de o zaman gülmekten katılacağız sanırım.

  • Anonymous;
   ortada bir yanlışlık olmasın, ben gümrük müsteşarlığının yetkin olmaması veya AB’ye uyumsuz olduğunu iddia etmedim. Sadece yukarıda görüldüğü üzere, gümrük’le iç ticaretin birleşip dış ticaretin ayrı kalması koşulunda sadece iç ticaret birimlerinin mutlu olacağı lanse edilmesi üzerine, iç ticaretin hiçte böyle bir tutum içinde olmadığını belirttim. Burada gümrük müsteşarlığının büyük bir teşkilat olması haliyle iç ticaret birimlerini rahatsız edecektir, etmelidir. Örneğin, gümrük müsteşarlığı da, bir iç işleri veya maliye bakanlığına bağlansa aynı endişeyi yaşayacaktır. Bu, bu teşkilatların yetersiz olmasından mütevellit değildir. Kaldı ki, o kadar teknik konuya nasıl hakim olacaksınız diye bir edalı, küçümseyici bir tabir kullanmışsınız ama burada çalışan uzmanlar da ellerinde sigara ve kokteyl ile gazete manşetleri hakkında yorum yapıp kahkaha attıkları bir çalışmaya sahip değiller. Kimse size siz nasıl iç ticaret birimleri alanında ne yapacaksınız diye bir ahkam da kesmiyor. Bizim eleştirdiğimiz, madem fonksiyonel bir yapı öngörülüyor; neden böyle bir KHK çıktı noktasıdır. Gümrükle birleşmeme istememiz ve aynı zamanda gümrük’ün de iç ticaretle birleşmemek istemesi de normaldir. İç ticaret bu isteksizliği gümrüğün teşkilat büyüklüğü ve fonksiyonlarının tamamen farklı oluşuna dayandırırken; gümrük de endişesini yine iç ticaretle hiç bir ortak fonksiyonunun olmamasına dayandırabilr.

  • Yani arkadaşlar ortada komik bir durum olduğu ve bu durumun herkesi gülmeye teşvik ettiği aşikardır. Ancak Ekonominin yalnızca ihracata endeksli bir yapı ile temsil edilmesi ve bu ihracatı gerçekleştiren, katma değer yaratan Şirketleri ve onlarla ilgili 1535 maddeden müteşekkil Yeni Türk Ticaret Kanununu ve ilgili ikincil mevzuatını görev alalnında bulunduran İç Ticaret, gümrük uzmanlığı yapmakla çok da senindirik bir ruh hali içerisinde değildir. O yüzden arkadaşların kastı Gümrükte çalışan siz değerli arkadaşlarmıza yönelik olmayıp bu konuyu lütfen yanlış anlamayın.
   Bizim bu tasarıyla beklentimiz yalnızca bizlerin değil, diğer tüm bakanlıklar da çalışan uzman kadroların da özlük haklarında bir iyileştirmeye tabii tutulması ve uzmanlar arasında statü ve maaş farklılıklarının bu şekillde giderilerek kimsenin ayrıcalıklı bir konumda olamaması yönündeydi. Ayrıca, Bakanlıklarda politika belirleyecilere yön veren ve kilit konumda olan uzman arkadaşlara gereken önemin verilmemesi ve A kadro olarak nitelendirilen ve hemen hemen aynı nitelikte ve benzer okullardan mezun arkadaşların farklı statü ve farklı ücret politikaları yüzünden oluşan mağduriyetlerinin giderilerek daha etkin bir yapının kurulmasıydı. Nitekim bahsi geçen bu durum sadece bizim değil herkesin sorunudur.
   Dolayısıyla bu yeni birleşme ile ticaret politikalarının tek elden yürütülmesi amacının gerçekleşmediği ve dış ticaretteki arkadaşların şuanki konumlarını diğer kurumlardan kıskanırcasına korumaları asıl rahatsızlık verici bir durumdur. Gümrük geniş teşkilatı ile Gümrük bakanlığı olabilirdi veya aynı statüsünü koruyabilirdi ama İç Ticaretle doğrudan bir bağlantısı olmadığı halde birleşmesinin ve bunun küçük bir maddi kazanç bağlamında bizim tarafımızdan olumlu değerlendirilidiğini ifade etmeniz, bize karşı saygısız bir bakış açısını yansıtmaktadır. Asıl mühim olan konunun Yetki Kanununda da açık bir şekilde belirtildiği üzere ekonominin içerisinde ticaretin tek ve bütün bir yapı içerisinde temsil edilmesinin amaçlandığı halde, siyasi iradenin yanlış yönlendirilmesi neticesinde gerçekleşmemesidir.
   Ve unutulmaması gereken bir diğer konu ise kimsenin kendini ayrıcalıklı olarak görmemesi gerektiği ve diğer kurumlarda çalışan arkadaşlara da saygısızlık yapılmamasıdır. Zira hiç bir makam kimsenin babasının malı değil, tüm kamunun ortak menfaatlerinin korunduğu görev alanlarını temsil etmektedir. Bu pozisyonları kendi kişisel kazanımlarını korumak pahasına başkalarının bu alanlara girmesini engelleyerek asıl olan kamu yararının gözetilmeyerek ve kişilerin kurumların önünde yer aldığı hegemonyalarının sürdürülme çabası elbetteki üzcü bir durumdur. Bu yazdığım yazı benim kişisel kanaatim olup arkadaşalarımın da benimle aynı fikirde olduğunu belirtmek isterim. Sonuç olarak kişilerin yazdığı kişileri bağlar ama geneli yansıtması için de kaydedeğer olmaları gerekir.

  • Anonymous’a

   Ortada bir yanlış anlaşılma veya anlatma var; zira yukarıda benim yazdığım mesajda Gümrük Müsteşarlığı’nın yetkin olmaması veya AB ile uyumlu bir yapıya sahip olmaması gibi bir anlam söz konusu değildir. Burada: Gümrük ile İç Ticaret’in birleştirilmesi ve Dış Ticaret’in ayrı tutulması durumunda sadece Sanayi ve Ticaret Uzmanları’nın sevineceğine, “Gümrük Müsteşarlığı”nın çok büyük bir teşkilat olması; ve devasa bir organizasyon ile küçük bir kurumu birleştirince ortaya çıkabilecek sonuç itibarıyla böyle bir sevincin San. ve Tic. Uzmanları’nda bulunmadığı cevabıdır. Örneğin, bugün Gümrük Müsteşarlığı, Milli Eğitim Bakanlığı gibi büyük bir teşkilatla birleştirilirse (çok çok saçma bir örnek oldu ama mevcut yapılan da çok mantıklı değil) Gümrük Müsteşarlığı’nın bu birleşmeden duyacağı endişeden farksızdır. veya Milli Eğitim Bakanlığı’nı Maliye Bakanlığı olarak düşünüp örneği yineleyebiliriz. Aynen mesajımda da ifade ettiğim gibi, mesajı yazan kendisini bizim yerimize koyup düşünmüştür, bu düşüncenin bizim düşüncemiz olmadığı cevabını da almıştır.

   Ayrıca, “gelince bakalım o kadar teknik düzenlemeyi nasıl öğreneceksiniz?” gibi tepeden ve küçümseyici bir soruya da şunu demek isterim: burada sanayi ve ticaret uzmanları “bir elinde sigara bir elinde kokteyl günlük gazete başlıklarını yorumlayarak kahkaha tufanının oluşturduğu dalgada sörf yapar” halde çalışıtığı sanılmasın: her alanın kendi teknik zorluğu var. Bir taraftan Dış Ticaret’in tepeden bakışını eleştirip, “eee bizde merkez üniversite mezunlarındanız” diye savunma yaparken; öte yandan aynı tutumu takınmanın anlamsızlığını da umarım farkedersizniz. İç ticaret’in gümrükle birleşmede isteksiz davranması gayet anlaşılabilir bir tepki olmakla beraber; Gümrük’ün de İç Ticaretle birleşmek istememesi anlaşılabilir. Zaten eğer bir kurum, fonksiyonel hiçbir ilişkisi olmayan diğer bir kurumla aynı çatı altında birleşmeyi istiyorsa asıl bunda bir sorun var demektir.

   Selamlar.

 9. Dış Ticaret Müsteşarlığı kompakt ve hızlı karar alabilen, kamuda tüm torpillerinin doldurulduğu, bileğinin hakkıyla bir yere gelememiş, arkalarını dayılarına yaslamış uzmanlarla dolu olan bir Kurumdur. Bileğinin hakkıyla bir yerlere gelmiş uzmanların çalıştığı Gümrük Müsteşarlığı ile birleşmek istemezler HAKLI OLARAK. O zaman o torpille elde ettikleri ayrıcalıkları sarsılır, takke düşer kel görünür. ASIL SÖZ EDİLEMEYECEK OLAN İÇERİSİNDE GÜMRÜK MÜSTEŞARLIĞININ OLMADIĞI BİR EKONOMİ BAKANLIĞI DIR. EN MANTIKLI OLAN DIŞ TİCARET VE GÜMRÜĞÜN BİRLEŞMESİNE KARŞI ÇIKARAK GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI İSİMLİ BU UCUBENİN ORTAYA ÇIKMASINA VESİLE OLAN TÜM DTM UZMANLARINI BURADAN TEBRİKLERİMLE SELAMLAMAK İSTİYORUM. BU DA SİZİN TÜRK KAMU YÖNETİMİ TARİHİNE, DERS KİTAPLARINDA “NASIL BİR ÖRGÜTLENME YAPILMAMALIDIR” BAŞLIĞI ALTINDA YILLARCA ANLATILACAK BİR HEDİYENİZ OLSUN. SİZDEN DE BU BEKLENİRDİ ZATEN. AMA MERAKLANMAYIN GÜMRÜK VE DIŞ TİCARETİN BİRBİRLERİYLE HİÇ ALAKASI!!!!!! OLMADIĞI İÇİN ELBET ZAMAN SİZİ HAKLI ÇIKARACAKTIR.

  • DT Uzman Yardımcısı

   Evet bileğinin hakkıyla bir yerlere gelememiş uzmanlarla dolu lakin nedense bunların çoğunuluğu odtü, bilkent, boğaziçi, hacettepe ve sbf çıkışlı.

   Bu tartışma kişisel komplekslerin garabet bir genellemeye evrildiği bir yola girecek gibi duruyor. Kimseyle Dış Ticaret Müsteşarlığının personel kalitesini tartışmaya niyetim de zamanım da yok.

   Nalıncı keseri gibi kendinize yonttuğunuz, bununla da yetinmeyip meslek unvanını “gümrük ve dış ticaret uzmanı” olarak tasarlayıp şark kurnazlığının parlak örneklerinden birini sergilediğiniz tasarının son dakikada ebediyete intikal etmesi asap bozukluğuna yol açmış anladığım kadarıyla. Bu öfkeli üslubu ona yoruyorum.

   Neyse, size yeni Bakanlığınızda parlak bir kariyer dilerim. Bu bahiste son sözüm budur.

   • Kendilerinin yetkin olmadığının değerlendirilmesiyle celallelen DT uzmanı arkadaş, tepkisinin bu noktasında haklı olmakla beraber; kendilerinden başka hiçbir uzmanlığı yetkin görmeme noktasında da en hafifinden haksızdırlar. Devletin kendilerine sağladıkları kaynakları babalarının cebinden çıkmışçasına nemalananlar, acaba ortaya çıkan yeni durumun “ticaret”in işlevselliği için gerçekten makul bir oluşum olduğunu mu düşünüyorlar, yoksa aldıkları bilmem kaç tazminat ve diğer özlük haklarının devamının bir garantörü mü? Bir de, bu konudaki pervasızlığın ironikliğini, beğenmedikleri iç ticarete bağlı olan TOBB’dan döner sermeyelerine pay ayırmayı ihmal etmeme konusunda da “fark etmiş” midirler?

    Ortaya çıkan, “gümrük ve iç ticaret” ile; ekonominin sadece dış ticaretten ibaret olduğunu ima eden dış ticaretten ibaret ekonomi bakanlığı gibi iki ucubenin çıkmasını hala savunanlar bir de kalkmış boğaziçi, bilkent, odtü ve hacettepe diyor. O halde şöyle diyelim, bu yukardan bakış her zerrenize o kadar sirayet etmişki, bu saydığınız üniversitelerin sizin kadrolarınız kadar mezun verdiğini, ve bu mezunların hepsinin sizin kadrolarınıza girdiğini zannediyorsunuz. Bu beğenmediğiniz kurumlar, sizin sınavınızı geçemeyen değil, geçipte mülakatlarda “itekleyenleri” olmadıkları için elenenlerle dolu. Bu torpil meselesinin kurumsallaşmayı geçip, tam da özünüz haline geldiğini yurt dışına çıkacak personelinizin avrupadaki müşavirliklere atanmak için nasıl birbirini ezdiğinden biliyoruz. Ama bu durum işinize yaramış ki siyaset arenasında çok güçlü amirlere sahip olmuşsunuz, yoksa böyle bir saçma yapıyı başbakana kabullendirmek o kadar da kolay olmasa gerek. (Ha, sakın DTM’de böyle birşey olmadığını iddia ederek gülünç duruma düşmeyin). Biz nasıl kendimizi “Kültür ve Turizm”den, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik”ten üstün görmüyorsak, ki yukarıda bahsettiğim durum aynen onlar içinde geçerlidir, siz de gün gelecek paşa paşa bu ayrıcalıklarınızı kaybedecek ve herkese “nisbi” eşit olarak bakmayı öğreneceksiniz. Diğer kurumlar mücadelelerini sadece kendileri için değil “uzmanlık” unvanı çerçevesinde herkesin hakkının iyileştirilmesi için çaba sarfederken, sizler (evet tam olarak ötekileştiriyorum) devletin size sunduğu ayrıcalıklarınızı korumakla meşgulsünüz.

    Son olarak “über yetkin, süper başarılı, dehşet çalışkan, cevap verecek kadar bizi kale alma ihtiyacı hissetmeyen” DT uzmanım; siz tek taslak üzerinden konuşsanız da biz DTM ile Gümrük’ün bir araya gelerek oluşturdukları komisyonun hazırladığı taslakları da gördük, 500 milyar ihracat hedeflenenen geleceğe yönelik çok fonksiyonel bir yapı oluşmasının sanırım sizin nasıl daha çok menfaat elde edebilmenizle sıkı bir ilişkisi var. O yüzden, bu yükü tek başınıza taşıma yürekliliği göstererek gözlerimizi yaşarttınız.

    Müteşekkiriz.

    Türkiyenin en komik bakanlığında çalışan odtü, bilkent, boğaziçi’nden bir uzman.

    • DT Uzman Yardımcısı

     “Bileğinin hakkıyla bir yerlere gelememiş, sırtını bir takım dayılara dayamış uzmanlarla dolu bir kurum” gibi rasyonel ve objektif hiçbir temele istinat etmeyen sığ bir ithama karşılık; kurum personelinin yetkinliğine, bahse konu yetkinliğin alamet-i farikalarından biri olan, eğitim geçmişine yapılan vurgudan yola çıkarak muhatabı sinik bir üslupla “diğer kurumlarda çalışan uzmanları yetkin olarak görmeyen” “üst perdeden konuşan, konformist ve oportunist birisi” olarak yaftalamak çarpık bir algı kalıbına işaret etmektedir.

     Evet, insanın sosyal ahlak kodunda elindeki gücü ve olanakları ençoklama, bu mümkün değilse muhafaza etme güdüsü vardır. Kabilse etki alanını daha da genişletmek ister. Bürokratik mekanizmanın içerisinde edindiği prestiji korumaya yönelik refleksleri oradan buradan istemsiz olarak pörtler. Bu olgudan, ne DTm çalışanları, ne Gümrük personeli ne de diğer kurum çalışanları münezzehtir. Ki bu davranış kodu da vatan ve millete hizmet etme ideali ve buna amaca yönelik olarak kurgulanmış bireysel perspektifle her zaman çelişmez.

     Herkesin kolektif iyiye ve kamu yararına ilişkin bakışı ve değerlendirmesi farklıdır; kurumlar arasında da örneğin, dış ticarete yönelik karar alma sürecinin rasyonalitesi ve ortaya koyulan uzun erimli politika hedeflerine nasıl asgari maliyetle ulaşılacağına dair yaklaşım farklılıkları mevcuttur.

     Diğer taraftan, burada yürüyen tartışma makul ve tutarlı bir yapının nasıl ihdas edileceği ile ilgili değildir. Açıkca DTM’ye yönelik bir süngü hücumu (evet ötekileştiriyorum itirafı bu yargıyı teyit etmekte) başlatılmış olup; hücum devlet kaynaklarını sınırsızca sömüren ve mülakatlarda buldukları torpillerle (sanki torpilin dönmediği bir kurum mülakatı varmış gibi) rakiplerini çevreye itekleyen kibirli çalışanlar metaforuyla meşru kılınmaya çalışılmaktadır.

     Ayrıca –vücuda getirilen ekonomi bakanlığının rasyonel temellerden kopuk olduğunu ifade etmesine mukabil- muhataba karşı getirilen ve halihazırdaki yapılanmanın işlevselliğini sorgulayan eleştiride bile araya “avrupadaki ticaret müşavirlikleri için birbirini ezen kurum çalışanları”, “özlük haklarından vazgeçmemek için kamusal yararı bir kenara bırakan dış ticaret mensupları” suçlamalarını sokarak tüm bir devlet kurumunu makyavelist ve bencilliğin dibine vurmuş çalışanlarla dolu olarak nitelemek için objektif bir bakış açısından fersah fersah uzakta konumlanmış olmak yetmez; açıkca art niyetli olmak gerekir.

     Çarpıtma öyle bir hal almış ki, tüm DTM’yi emek harcamadan, dayı, amca, dede, oswaldo nartallo aracılığıyla bir yerlere gelmekle küstahça yargılayan birine verilmiş cevap ve pervasız bir üslupla hayatının 3 yılını, 5 yılını Hazine, DPT ve DTM gibi kurumlara girmek için harcamış, onlarca mülakattan elenmiş, nihayetinde amacına ulaşmış insanlarında dahil olduğu kümeyi bilip bilmeden yaftalayan bir insanla tartışmama isteğini bile karşısındakini hor gören bir davranış kodunun dışavurumu olarak nitelemeye kadar varmış iş.

     Siz kendinizi kimlerden ve nelerden üstün gördüğünüzü, DTM’nin teknik konularda talep ettiği kurum görüşlerinizi içeren yazıların satır aralarına sinmiş sinik ve küçümseyici üsluptan, toplantılardaki müstehzi tavırlarınızdan, Daire Başkanı imzalı ve Genel Müdürden gereğinin yapılmasını arz ettiğiniz yazılarınızdan biliyoruz. Aslında çok da uzağa gitmeye gerek yok, yukarıda Anonymous mahlaslı kişinin yazdıklarına bakmak yeter bir kısım Gümrük personelinin bakış açısını idrak edebilmek için.

     Velhasıl, burada böyle “Torpilinden gayrı dayanacak bir şeyi olmayan, tefekkür uzayı sığ bir DT Uzman Yardımcısı (DT Uzmanı değil) eşsiz Gümrük çalışanı retoriğiyle nasıl alt edilir?” tiyatrosu oynamaya, bunu yaparken de “vallaha kendimiz için değil tüm uzmanların özlük hakları için” safsatasıyla diğer kurumların içerisinde bulunduğu müşkül durumu araçsallaştırmaya gerek yok.

     • Merhaba

      Ne tesadüf ki benimle aynı şeyleri düşünen kimliğini ve çalıştığı kurumu bilemediğim bir arkadaş daha varmış. Demek ki böyle bir imajı varmış kamuda DTM’nin. Size de ilginç gelmedi mi. ? Ama bu kadar zeki, zehir gibi böyle diğer kurumların ciğerini bilen bir uzmanın ikinci yorumun içerdiği kavramlar itibariyle bir Gümrükçü değil Ticaret Bakanlığı çalışanı tarafından yazılmış olması ihtimalinin daha yüksek olduğunu algılayamaması daha da ilginç. Aslında büyük bir fırsatı da kaçırmış muhatap. Ne güzel Gümrük yanında Ticaret Bakanlığına da hakaret edebilirdi. Yazık olmuş.

      Bu sağdan soldan bir iki egzantrik isim copy paste yaparak yapmaya çalıştığınız hakaretler gerçeği değiştirmeyecek. Bir tek siz verdiniz demek yıllarınızı DTM , Hazine ve DPT’ye girmek, kamuda uzman olmak için. Bizi de leylek getirdi zannımca. Oswaldo Nartolla ne der bu konuda bilemem tabi bir de ona sormalı.:) Ben de sıralardım birkaç enteresan isim ama kendimi “çok zeki, bilgili ve vatana millete armağan bir dehaymış gibi göstermek gibi ümitsizce bir çaba içine girmeye gerek görmüyorum.

      2 kez üst üste DTM mülakatına giren, iktisatçılar arasında yazılı sınavın 3 üncüsü olduğu halde elenen ve kendisine 50 de 49 İngilizce soru yaptığı halde sence İngilizcen yeterli mi şeklinde sorulan soru karşısında anladım Torpil=İngilizce’ymiş diyerek boynunu büken bir tanıdığım olmuştu. Ama siz şimdi ona da bulursunuz bir açıklama. Açıklamaya daha enteresan tarihsel felsefi kişilikler, imgeler, aforizmalar da eşlik ederse tadından yenmez.:))

      Yeni kurumumuzda parlak bir kariyer dilemişsiniz bana. Sizin katkılarınızla inşa edilen dünyada eşi benzeri olmayan bu kurumda armutlar elma, elmalar armut gibi davranmaya çalışırken sizin o merakla beklediğiniz gümrük çalışanı retoriğinin arka planda yarattığı ezgiler eşliğinde dünyanın en zor tiyatrosu sergilenecektir. Emeği geçenler sağ olsun. Eee elmalar armut armutlar elma tadı vermek zorunda kalacak. Ama olurmuş demek ki. Bakalım nasıl olacak????

      Ben de size o internet sayfalarından taşan kibirinizle parlak bir yaşam boyu birliktelik dilerim. Ama kibir pek iyi bir arkadaş değildir. Vakti gelir her insanın kibirlenecek hiçbir şeyinin kalmayacağı o gün doğar.

      Neyse, maalesef ülkesini ve kamu menfaatini kendi menfaati üzerinde tutan bir tutum sergileyemediniz bu süreçte.İsterseniz tüm felsefe ve tarih kahramanlarının isimlerini copy paste leyen bir yazı daha yazın bu gerçeği değiştiremeyeceksiniz.

     • Ucube Bakanlığık Uzmanı

      İki farklı kişinin iki farklı mesajını aslında konunun evveliyatından mütevellit böyle bir “eğitim geçmişine vurgu” yapıldığını sinik olmayan bir üslup ile (!) yorumlayarak, konunun daha da evvelindeki mesajda eğitim geçmişinin “DPT, Hazine ve DTM’nin kompakt, etkin, hızlı karar alabilen ve nitelikli uzmanlardan oluşan yapılarını”n da bir göstergesi olduğunu ört pas etmek ve karşıdakinin sadece mesajının iki satırını okuyup cevap yazmışçasına çarpık bir algı kalıbına düştüğünü öne sürmek, ve de “İç ticaret ve Gümrükle birleşmenin kendilerini geriye götüreceğini” zikretmenin peşi sıra “diğer kurumların çalışan uzmanlarını yetkin görmeyen” biri olarak yaftalandığı ifadesiyle daha da bir masum rolüne bürünmek etkili bir şark kurnazlığı ve kaliteli bir zeytin yağı taklidi olsa gerek.
      Ayrıca, bir taraftan “etkin, bilmem ne, bilmem ne” gibi çalışma hayatındaki mega fonksiyonel özelliklerini koruma ve “kurumun geriye gitmemesi” hususunda kamusal ihtimamı gösterir görünüp; öte yandan gösterilen refleksin insan ve toplum doğası ve kodlarıyla kaçınılmaz olarak gerçekleştiğini hele hele de bu “kodun da vatan ve millete hizmet etme ideali ve bu amaca yönelik olarak kurgulanmış bireysel perspektifle her zaman çelişme”diğini yani diğer bir değişle “mevcut korumaya çalıştığımız düzenin kamu yararına hizmet ettiğini” ileri sürerek devletin imkanlarını kendi tekelinde tutma gayretini meşru kılmak bu KHK sürecinde yaptığınız çabayı “vatan-millet aşkına” çok daha sevecen göstermekte, emin olun.
      Kamu yararını sağlamak ve hizmet etmek yönündeki kurum savunması ile gelir getiren koltuk sıcaklığının vermiş olduğu kurumsal bağnazlığın birbirine sokuşturulduğu mesajlar ağdalı bir dille yazılınca rasyonel algılandığı sanılmasın. Madem, “hızlı, etkin, verimlilik” amacı taşınıyor, ilgili birimleri hiçbir sürecine katmadığı, ve hatta katılmak isteyene de direndiği görüşmeler hakkında, DTM tarafınca istenen görüşlerin diğer ilgili kurumlara son “müddet”inde gelmesi ve yüklüce bilginin analiz edilip görüş verilmesi imkansızlığı gibi engelleri kaldıracak bir birleşmenin karşısındaki tepki, nasıl oluyor da “dış ticarete yönelik karar alma sürecinin rasyonalitesi ve ortaya koyulan uzun erimli politika hedeflerine nasıl asgari maliyetle ulaşılacağına dair farklı bir yaklaşım” gerekçesi oluyor. Öte yandan bunca “etkinlik- verimlilik- etkililik- hantallık- kamusal yarar” savunmasından sonra yapılan tartışmanın “makul ve tutarlı bir yapının ihdası” ile ilgili olmadığını iddia etmek ise “ne içtiysen ondan ben de istiyorum” talebini doğuruyor.
      Kendini süngü savaşında sananların, parantez ile belirtilmiş “ötekileştirme”nin kendilerinin tartışmanın başından beri bir “biz” kostümüyle dolaştıklarının ve olumlu sıfatları adlarına, olumlu zarfları ise eylemlerine eklediklerini gösteren bir süngü salvosu olduğunu fark etmemesi hoş karşılanabilir. Ama, “kurumsal torpil yoğunluğunu”, bir kişi için sınav puanı yükseltilen bir yerde müşavirlikler için birbirlerinin ayaklarının kaydırıldığı ve bunun da paylaşılan menfaatlerin çokluğu sonucu “kodlarından” kaynakladığı ve bu yüzden sizin aslında kurumunuza giremeyip mülakatlarınızdan elenenlerin yeterince güce sahip olmadıklarını fark edip; yukarıdan “hantal ve etkin olmayan” bakışınızın olmaması gerektiği yönünde anlamayıp da “sadece kendilerinin torpille girdiklerini”n ima edildiği şeklinde anlamaları garipsenmelidir. Kurumun makyavelist tutumunu ise geçirdiğimiz süreç tanımladığı için konuya bahis değildir.
      Böylesine saçma bir oluşumu hala alkışlarcasına etkinlik ve nitelik yönünde savunabilenler kendilerinin de iddia ettiği gibi tartışmanın “kişisel komplekslerin garabet bir genellemeye evrildiği” noktada konuşlanmışlar. Yoksa savunma hakkı bile olmayan bu “ucube” oluşuma avukatlık etmek bir zül olması gerekirken; göğüs alabildiğine kabarık şekilde savunulmasının başka bir gerekçesi olamazdı sanırım.
      Diğer kurumlarının içerisinde bulunduğu durumu araçsallaştırmaya çalışan bizler; o bahsettiğiniz müşkül durumdaki uzmanlar ile “Kamu Uzmanları Platformu”nda şartların iyileştirilmesi yolunda omuz omuza çaba sarf ediyorduk, peki siz neredeydiniz? Uzman mısınız, uzmansınız, Kamuda mısınız, Kamudasınız; peki platformda olmak için, müşkül, mağdur durumda olanlarla beraber hareket etmeniz için mağduriyet bir gereklilik mi, değil. Bakın, masum edebiyatı soslu ajitasyon çorbası da yapmış oldum sayenizde.
      Artık olan olmuş; DTM 500 milyar ihracat yapabilmek için en işlevsel örgütlenmenin, ustalık eseri kabinenin, en etkin, verimli ve hızlı karar alabilen mekanizmanın bu oluşum olduğuna kanaat getirmiş ve başbakanı ikna etmiştir. Şimdi geriye kalan en son şey: sanırım bu tartışmayı devam ettirmektir. DTM uzmanına bu mesaj üzerine savunma hakkı elbette düşmektedir, ama ben bir sonraki savunma hakkımı ikincil âleme bıraktım. İkincil âleme bıraktım ifadesinde her hangi bir “masumiyet mastürbasyonu” yoktur. Herkesin öyle veya böyle en sonunda geleceğini bildiğim kürkçü dükkanında görüşmek üzere.

      Ülkenin en komik bakanlığından sevgilerle.
      Hoş çakalın.

 10. Anonymous’a yürekten katılıyorum. Gumruk ve ic ticaretin birarada olduğu bir yapının daha once herhangi bir dünya gümrüğünde ornegi olmadıgı kanaatindeyim. Yapilan is tam anlamıyla PATCHWORK. Gumruk müsteşarlığından gelen birimler ve sanayi ticaret bak.dan gelen birimlerin kurum ici yazışmaları dahi cok sınırlı olacaktır. Gumruk ve denizcilik Bakanligi dahi cok daha stabl ve uzun omurlu olabilecek bir bakanlık olabilirdi.

 11. Merhabalar

  Gümrük Uzmanları da aynı şekilde ODTÜ, Bikent, Hacettepe, SBF, Boğaziçi, SBF çıkışlıdır. Bunu hatırlatmak isterim. Nitelikli olmayı tek kendi hakkı zannetmek de nalıncı keserliğinin dahiyane örneklerinden bir tanesi olsa gerek.

 12. Yani arkadaşlar ortada komik bir durum olduğu ve bu durumun herkesi gülmeye teşvik ettiği aşikârdır. Ancak Ekonominin yalnızca ihracata endeksli bir yapı ile temsil edilmesi ve bu ihracatı gerçekleştiren, katma değer yaratan Şirketleri ve onlarla ilgili 1535 maddeden müteşekkil Yeni Türk Ticaret Kanununu ve ilgili ikincil mevzuatını görev alanında bulunduran İç Ticaret, gümrük uzmanlığı yapmakla çok da sevindirik bir ruh hali içerisinde değildir. O yüzden arkadaşların kastı Gümrükte çalışan siz değerli arkadaşlarımıza yönelik olmayıp bu konuyu lütfen yanlış anlamayın.
  Bizim bu tasarıyla beklentimiz yalnızca bizlerin değil, diğer tüm bakanlıklar da çalışan uzman kadroların da özlük haklarında bir iyileştirmeye tabii tutulması ve uzmanlar arasında statü ve maaş farklılıklarının bu şekilde giderilerek kimsenin ayrıcalıklı bir konumda olamaması yönündeydi. Ayrıca, Bakanlıklarda politika belirleyicilere yön veren ve kilit konumda olan uzman arkadaşlara gereken önemin verilmemesi ve A kadro olarak nitelendirilen ve hemen hemen aynı nitelikte ve benzer okullardan mezun arkadaşların farklı statü ve farklı ücret politikaları yüzünden oluşan mağduriyetlerinin giderilerek daha etkin bir yapının kurulmasıydı. Nitekim bahsi geçen bu durum sadece bizim değil herkesin sorunudur.
  Dolayısıyla bu yeni birleşme ile ticaret politikalarının tek elden yürütülmesi amacının gerçekleşmediği ve dış ticaretteki arkadaşların şu anki konumlarını diğer kurumlardan kıskanırcasına korumaları asıl rahatsızlık verici bir durumdur. Gümrük geniş teşkilatı ile Gümrük bakanlığı olabilirdi veya aynı statüsünü koruyabilirdi ama İç Ticaretle doğrudan bir bağlantısı olmadığı halde birleşmesinin ve bunun küçük bir maddi kazanç bağlamında bizim tarafımızdan olumlu değerlendirildiğini ifade etmeniz, bize karşı saygısız bir bakış açısını yansıtmaktadır. Asıl mühim olan konunun Yetki Kanununda da açık bir şekilde belirtildiği üzere ekonominin içerisinde ticaretin tek ve bütün bir yapı içerisinde temsil edilmesinin amaçlandığı halde, siyasi iradenin yanlış yönlendirilmesi neticesinde gerçekleşmemesidir.
  Ve unutulmaması gereken bir diğer konu ise kimsenin kendini ayrıcalıklı olarak görmemesi gerektiği ve diğer kurumlarda çalışan arkadaşlara da saygısızlık yapılmamasıdır. Zira hiç bir makam kimsenin babasının malı değil, tüm kamunun ortak menfaatlerinin korunduğu görev alanlarını temsil etmektedir. Bu pozisyonları kendi kişisel kazanımlarını korumak pahasına başkalarının bu alanlara girmesini engelleyerek asıl olan kamu yararının gözetilmeyerek ve kişilerin kurumların önünde yer aldığı hegemonyalarının sürdürülme çabası elbette ki üzücü bir durumdur. Bu yazdığım yazı benim kişisel kanaatim olup arkadaşlarımın da benimle aynı fikirde olduğunu belirtmek isterim. Sonuç olarak kişilerin yazdığı kişileri bağlar ama geneli yansıtması için de kayda değer olmaları gerekir.

 13. okunduğu gibi

  Tartışma sidik yarışına dönmüş. EEEEE… sonuç. Ortada yeni bir ucube! bakanlık var. Ne getirir ne götürür? Bu bakanlıkta sadece uzmanlar çalışmıyor. Bilen ve düşüncesi olan varsa yazsın.

  • Yavaş Yerler Yaş

   Doğru söylüyosun bu şekilde bir üslup, bir uzmana ait olamaz.

  • Gümrük Memuru

   Gümrük çalışanları hiç endişelenmesin.. İster Dış Ticaretle birleşelim, ister İç Ticaretle birleşelim… Ve yahut Milli Piyango ile birleşelim.. Dileyen varsa Yalova Kaymakamlığıyla birleşelim (il oldu diyen olursa “@2 einstein” beyler derim) .. Gümrük hiçbir birleşmeden zarar görmeyecektir, daha da kötü olmayacaktır.. Çünkü zaten dibe vurmuştur.. Daha geri gidebileceği bir yer yoktur.. Bir gıdım yükselirsek ne ala!!!

 14. GÜMRÜĞÜ BİTİRDİLER?????

  Gümrük çalışanları hiç endişelenmesin.. İster Dış Ticaretle birleşelim, ister İç Ticaretle birleşelim… Ve yahut Milli Piyango ile birleşelim.. Dileyen varsa Yalova Kaymakamlığıyla birleşelim (il oldu diyen olursa “@2 einstein” beyler derim) .. Gümrük hiçbir birleşmeden zarar görmeyecektir, daha da kötü olmayacaktır.. Çünkü zaten dibe vurmuştur.. Daha geri gidebileceği bir yer yoktur.. Bir gıdım yükselirsek ne ala!!!

 15. Ticaret Her zaman Gereklidir.
  Online ticaret yapan, bilgi sunan herkese teşekkürler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*