Google’da İlk Sırada Çıkmanın En Kolay Yolu – Video’ların Arama Sonuçlarına Etkisi

video google aramaGoogle aramalarında ilk sırada çıkmanın en kolay yolunu anlatacağım bu yazıda, internet sayfalarınıza video eklemenin google arama sonuçlarına yaptığı olumlu katkıdan bahsedeceğim.

İnternet siteleri için arama motoru optimizasyonu yapan birçok webmaster, internet sitesine video eklerken herhangi bir ek optimizasyon çalışması yapmaz genelde. Halbuki videoların da içerikleri vardır ve bu içerikler google gibi arama motorlarına tanıtılabilirler, tanıtılmalıdırlar da. Video içerikleri Google’a öncelikle video dosyasının adı ile, videonun konusuyla ilgili kelimeler seçerek, daha sonra caption ve anotasyonlar ve video meta tag‘ları ile tanıtılabilmektedir. 

Eğer videolarınızı arama motorlarına göre optimize etmiyorsanız, biran evvel başlamanız gerekiyor. Google arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmak için, blended search adı verilen teknik yani sayfaları içerik yönünden zengin yazılara ek olarak, resim, harita ve video’lar ile destekleme tekniği kullanmak gerekiyor.

Videoların arama sonuçlarına etkisini test etmek amacıyla kendiniz de şu yöntemi kullanabilirsiniz. Google’da çok aratılan Türkçe ya da İngilizce kelimeler ile arama yapıp, üst sıralarda çıkan site ve sayfalara göz atın. Sitelerin çoğunda sadece yazıya ek olarak, resim ve videolara da rastlayacaksınız. İçeriğe video ve resim eklemenin bariz bir şekilde arama motoru optimizasyonu noktasında sitelerin arama sonuçlarına etkisi olduğunu göreceksiniz.

Ayrıca kendi sitenizde de, arama motorlarına göre optimize edilmiş videoların bulunduğu sayfaların zaman içerisinde google araması ile daha çok ziyaret edildiğini görerek de videoların öneminin tespitini yapabilirsiniz.

Videolar Arama Motorlarına Göre Nasıl Optimize Edilir

  • Video adlarını arama sonuçlarında görünmesini istediğiniz kelimelere göre seçin. Video-Arama-Sonuc-Etkisi.flv gibi.
  • Videolarınızı youtube’da barındırın. Daha sonra barındırığınız videoları sayfanıza gömün (embed edin).
  • Youtube videolarına hedefinize yönelik başlık – title -, anahtar kelimeler – keywords – ve etiketler – tags- ekleyin.
  • Videoları sitenizdeki ilgili sayfalara koyun.
  • Sitenize ayrıca video site haritasi –  video sitemap – eklerseniz daha çok verim alırsınız.

Son bir not, konu ile ilgili görüş ve tecrübelerinizi yorum yaparak bizimle paylaşmayı ihmal etmeyin.

56 yorum

  1. sagolun deneyecegim

  2. teşekkürler deneyip yorumlarımı yazacağım

  3. ayrıca hazırladığınız videoları video sitelerine girmeniz arama sonuçlarında çıkmanıza olumlu katkı sağlayacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*