Backpacking Nedir, Kültürü, Tarihçesi, Flashpacking ve Gap-packing

BackpackerSırt çantasını hazırlayıp tek başına ya da birkaç arkadaşla yurtdışı gezilere gitme anlamına gelen Backpacking bağımsız seyahat veya bütçe seyahati olarak da bilinmekte. Backpacking’in diğer seyahat ve tatil türlerinden farklarını araç kiralama ve lüks otobüsler yerine toplu ulaşım araçlarının kullanımı, lüks ve pahalı oteller yerine yarım pansiyon veya hostellerin kullanımı, gezi süresinin kısalığı, sırtımızdaki kocaman çantamız, yörenin insanları ile tanışma olarak sıralayabiliriz.

Backpacking Kültürü, Tarihçesi

Dünyanın her yerinden insanların katkı sağladığı Backpacking kültürünü bir kalıba sokmak gerçekten çok zor. Kurulu bir düzeni reddedip, Backpacking’i yaşam biçimi olarak kabul eden, kaplumbağa gibi sırtında evini taşıyıp tüm dünyayı gezmeye çalışanlar olduğu gibi, sadece tatil dönemlerini Backpacking’le geçirenler de olabiliyor.

Backpacking tarihi hakkında kesin bir şey söylenememekle birlikte eski İpek Yolu üzerinde 1690’larda başladığı söylenebilir. İlk backpacker olarak da Giovanni Francesco Gemelli Careri’den bahsedilebilir. İtalyan gezgin, Mısır’dan başlayarak sırasıyla Anadolu, Kudüs, İran, Hindistan, Çin’i gezmiş, Küba’da İspanyol gemilerine binerek Avrupa’ya dönmüştür. 1980’lerden bu yana teknoloji ve bilişimin gelişmesi ve artan küreselleşme nedeniyle backpacking güvenli ve daha ucuz hale geldiği için yaygınlaşmıştır. Havayolu firmalarının planladığı ucuz uçuşlar sayesinde Fas, Tunus, Cezayir gibi yeni backpacking rotalarının da çıkması ile tutkun kitlesi daha da büyümüştür.

Teknolojinin gelişimi backpacking kavramında da değişikliğe neden olmakta. Örneğin eski zamanlarda backpacker’lar fotoğraf makinesi, dizüstü bilgisayar, PDA, GPS gibi elektronik aletler taşımazken, artık bu cihazlar turun vazgeçilmezlerinden olabilmekte. Gerçi gelenekselliği savunan backpacker’lar olabildiğince elektronik cihazları kullanmaktan kaçınıyorlar. Taşınan şeyler değişse de değişmeyenlerin başında sırt çantası geliyor.

Geziden daha çok bir eğitim olarak algılanması gereken Backpacking’de asıl olan otantik ve orijinal dokuyu hissetmek. Görülecek yerlerin görülmesi şeklinde gerçekleşen geziler yerine oradaki günlük yaşamı, yöresel insanların ne yiyip ne içtiğini, ne hissettiğini, nasıl yaşadığını anlama çabası olarak da görülen backpacking bu yönüyle turistik değil anti-turistik gezi olarak tanımlanmakta.

Flash packing ve Gap packing

Sahnenin kokusunu almak ve gerçek hayata tanık olmak mottosu ile hareket ettiğini söyleyen backpackerlara nerede o eski backpackerlar tarzı eleştiriler de gelmiyor değil. Artık eskisi kadar yerel değerlere ilgi gösterilmediği dile getirilmekte. Backpacking çeşitleri olarak flashpacking ve gap-packing de popülerliğini korumakta. Flashpacking yüksek bütçeli backpacking anlamına gelirken, gap-packing ise bulduğu ilk fırsatta sırt çantasını alıp birçok ülke gezmek anlamına gelmekte.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*