Vergi Denetmenliği Hakkında Herşey: Nasıl Olunur, Maaşlar, Çalışma Koşulları

Kamudaki kariyer mesleklerle ilgili yazı dizimize devam ediyoruz. Bir önceki yazımızda çokça merak edilen kamuda uzmanlık kadrolarını genel anlamda ele almıştık. Bu yazımızda ise biraz daha özele iniyor ve Maliye Bakanlığı kadrolarından Vergi Denetmenliği mesleğini inceliyoruz.

Vergi Denetmenleri, Maliye Bakanlığı içinde vergi incelemesi yapan dört denetim biriminden biridir. Diğer inceleme birimleri olan Maliye Müfettişleri, Hesap Uzmanları ve Gelirler Kontrolörleri merkezi denetim birimi olarak geçmekte olup Maliye Bakanı ve Gelir İdaresi Başkanı’na bağlı olarak çalışırlarken, Vergi Denetmenleri vergi incelemesinin taşra ayağını oluşturmaktadırlar.

Vergi Denetmeni Nasıl Olunur, Vergi Denetmeni Olma Şartları

İlk olarak KPSS’ye girmek gerekir. Vergi Denetmeni KPSS puan türü KPSS49’dur. Dört yıllık eğitim veren İktisat, İşletme, Hukuk, Siyasal Bilgiler ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinden mezun olup 35 yaşını doldurmamış olanlar Gelir İdaresi Başkanlığı’nın açtığı ve hukuk, işletme, iktisat ve muhasebe alanlarında yapılan çoktan seçmeli (test) sınava girerek mülakata girmeye hak kazanırlar. Mülakata kalanların 3te 1’i Vergi Denetmen Yardımcısı olmaya hak kazanır. Yapılan sınavlarda genelde alım yüksek olup son sınavda 750 kişi vergi denetmen yardımcısı olmaya hak kazanmıştır. Yardımcılar 3 yıl sonra yazılı ve sözlü olarak yapılan bir yeterlilik aşamasından geçerek denetmen olurlar.

Vergi Denetmeni Maaşları

Vergi Denetmen Yardımcısı maaşı 2011 yılı itibarıyla yaklaşık 2.000 TL., Vergi Denetmeni Maaşı ise yaklaşık 2.500 TL.’dir. Bunun yanında, Maliye Bakanlığı’nda çalışan diğer personele de tanınan fazla mesai ücretlerinden de yararlanırlar ve buradan aylık yaklaşık 400 TL. gelir elde ederler. Ayrıca, bu mesleğe mensup olanlar gittikleri turne miktarına göre yurtiçi harcırah imkânlarından faydalanmaktadır. Diğer memuriyet kadrolarında düşük miktarlarda olan bu harcırah denetmenlerde almış oldukları denetim tazminatından dolayı yüksektir.

Vergi Denetmenleri Nerede Çalışır

Türkiye’nin 26 ilinde görev yapan vergi denetmenleri o ilin Vergi Dairesi Başkanı’na bağlı olarak çalışırlar. Bulundukları illerin çevresindeki illerde turneler kapsamında görevlendirilmektedirler. Bu mesleğin mensupları, rotasyona tabidirler ve gelişmişlik durumlarına göre farklı coğrafyalarda görev alırlar.

Vergi Denetmeni Ne İş Yapar

Vergi Usul Kanunu’nun diğer denetim elemanlarına tanıdığı tüm yetkiler vergi denetmenlerine de tanınmıştır. Herhangi bir mükellefe vergi incelemesi yapma yetkileri olmasına rağmen Maliye Bakanlığı içindeki adı konmamış düzen ve hiyerarşik yapıdan dolayı bu yetkilerini kullanamamaktadırlar. Hâlihazırda bu mesleğin mensupları genelde düşük cirolu işletmelerin vergi incelemesini yapmakta bu durum denetmenlerin yeterli motive olamamalarına neden olmaktadır. Ayrıca, denetmenlerin Gelir İdaresi Başkanlığı taşra teşkilatındaki memurlarla ilgili her türlü teftiş yetkileri de bulunmaktadır.

Vergi Denetmenleri Gelecekte Ne Yapar

Maliye Bakanlığı içinde ikinci sınıf muamelesine maruz kalsalar da özel sektörde nitelikli işlerde istihdam edilebilmektedirler. Her ne kadar merkezi denetim birimlerine mensup olanlar kadar geniş bir çevre edinemeseler de özellikle vergi mevzuatındaki yetkinlikleri bu mesleğe mensup olanlara şirketlerin finans ve muhasebeyle ilgili departmanlarında cazip iş imkânları sunmaktadır. İstifa edenler, Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavir (SMMM) olabilir, ayrıca 10 yılını doldurmuş olanlar Yeminli Mali Müşavirlik (YMM) sınavına girme hakkını elde ederler.

6 yorum

  1. maliye bakanlığında birleşme olacak mı? bu zulüm daha ne kadar devam edecek? bu konuda bir bilginiz var mı?

  2. merhabalar
    ben ege matematikten bu yıl mezun olacağım ve vergi denetmenliği sınavlarına girebilir miyim bilgim yok yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*