Reach Tüzüğü Nedir, Reach Sistemi ve Reach Belgesi

reachReach sistemi, reach tüzüğü ve belgesi daha çok kimyacıları ilgilendiren bir konu. Reach nedir sorusunun cevabı tek cümleyle Avrupa Birliği’nin kimyasal maddeler ve onların güvenli kullanımı ile ilgili kurallar bütünü şeklinde verilebilir. Reach’in açılımı: Registration, Evaluation, Authorisation and Restriction of Chemical substances’dir. Yani kimyasal maddelerin kaydı, değerlendirilmesi, izin verilmesi ve kısıtlamaları.

Reach’in amacı insan ve çevre sağlığını kimyasallara karşı korumak en temel anlamda. Reach tüzüğü ve sistemi ile Avrupa Birliği – EU- firmaları ürünlerine yönelik kimyasal testler yaptırmaya zorlayarak, zararlı kimyasalların insan, hayvan ve çevre sağlığına etkilerini ölçmeyi, uzun vadede ise zararlı etkilerini azaltmaya yönelik önlemler almayı planlamakta.

Reach Kayıt Maliyetleri

Reach sistemi kapsamında AB ülkelerine kimyasal ürün ve madde ihracat yapmak isteyen firmalara ciddi bir maliyet yüklenebilmekte. Bu da kimya sektöründe yer alan özellikle KOBİ’leri finansal açıdan zora sokabilmekte. Ama KOBİ’lerin ya da tüm şirketlerin Reach maliyetlerini düşürmek amacıyla, Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın Çevre Maliyetlerinin Desteklenmesi ile ilgili bir Tebliğ‘i bulunmakta. Bu Tebliğ kapsamında yapılan harcamaların yarıdan fazlasının devlet teşviği kapsamına girmesi bekleniyor.

6 maddeye yasak geliyor

Reach kapsamında AB kısa bir süre içerisinde aşağıdaki 6 maddeye yasak getirmeyi planlamakta:

Musk xylene : deterjanlarda, yumuşatıcılarda, temizleme ürünlerinde kullanılan bir madde.

MDA : boru vb. plastik materyaller üretilirken katılaştırıcı ve sertleştirici olarak kullanılmakta.

HBCDD : inşaat sektöründe, motorlu araçlarda ve mobilya sektöründe yalıtım malzemelerinin yanıcı özelliğini geciktirici ve önleyici olarak kullanılmakta.

DEHP : yer, çatı döşeme malzemeleri vs kablo ya da profil gibi ürünlerde esneklik kazandırıcı madde ve yaygın olarak kullanılmakta. Ayrıca boya ve mürekkep üretirken de kullanılır.

BBP: Deri ve diğer tekstil ürünlerinde malzemenin esnekleşmesi ve üzerinde kolay çalışılır hale gelmesi amacıyla kullanılır.

DBP: Polimer uygulamalarda ve yine tekstil ürünlerinde kullanılmakta.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*