Guarana Nedir, Faydaları ve Zararları Nelerdir

guarana, guarana bitkisiGuarana çoğunlukla Amazon havzasında yetişen ve özellikle Brezilya’da yaygın olarak kullanılan tırmanıcı bir bitkidir. Geniş yapraklara ve çiçeklere sahip bu bitki günümüzde diyetlerde sıkça kullanılan ve etkili bir uyarıcı olan meyvesi ile bilinmektedir. Guarana bitkisi, kahverengiden kırmızıya değişik renklerde olabilmekte ve içinde beyaz bir maddeyle çevrili siyah tohumlar barındırmaktadır. Göze oldukça benzeyen bu yapısıyla guarana birçok efsaneye de konu olmuştur.

Gazlı meşrubatlarda ve enerji içeceklerinde bolca kullanılan bu bitki aynı zamanda bitki çayı veya kapsül formlarında da satılmaktadır. Özellikle Güney Amerika’da yaşayanlar kafeini genelde guarana içeren yiyecek ve içeceklerden alırlar. Örneğin Brezilya’da guarana içeren içeceklerin pazar payı kola benzeri içeceklerden büyüktür. Amerika ve Avrupa’da yeni yeni tanınmaya başlayan bu bitki, bu ülkelerde enerji içeceği ve çay şeklinde tüketilir.

Guarana Faydaları

Guarana, uyarıcı etkisiyle zihinsel ve fiziksel açıdan dayanıklılık sağladığı gibi kullanan kişiye mücadele gücü verir.

Bitki, içerdiği yüksek orandaki kafein ile anti-toksin özelliği taşır ve patojenlere karşı etkilidir. Kahve çekirdeklerinde kafeinin %1-2 düzeyinde olduğu düşünüldüğünde, guarana tohumunda %2-4.5 düzeyinde olan kafein miktarının oldukça yüksek olduğu dikkat çekmektedir.

Uyarıcı etkisinin yanında bu bitkinin bu kadar popüler hale gelmesinin diğer bir sebebi piyasada guarana hapı olarak bilinen bitkisel zayıflama haplarında kullanılıyor olmasıdır. Guarana formula, bu bitkinin özütünü içeren en bilinen zayıflama hapıdır ve özellikle selüliti olan kadınlar tarafından kullanılır. Bu bitki, benzer amaçlarla guarana krem şeklinde de satılmaktadır.


Yapılan bazı çalışmalar bu bitkinin iştahı azalttığını ve yağ yakımını artırdığını ortaya koymuştur. Guarananın zayıflatıcı etkisinin sebebi bitkinin içerdiği yüksek orandaki kafeindir. Fareler üzerinde yapılan bir deneyde, guarananın farelerde yağ yakımını hızlandırdığı, ancak kafeinden arındırılmış guarananın böyle bir etkisi olmadığı saptanmıştır. Özellikle selüliti olan kadınlar tarafından çokça tercih edilen

Guarana Zararları ve Yan Etkileri

  • Guarana, kafein ve ksantine duyarlı kişilerce kullanılmamalıdır.
  • Diyabet, yüksek tansiyon, epilepsi, aşırı aktif tiroit, anksiyete, uykusuzluk ile böbrek ve kalp rahatsızlıkları bulunan insanlar guarana içeren ürünleri doktor kontrolünde kullanmalıdır.
  • Hamile ve bebek emziren kadınların yüksek miktarda kafein alması sakıncalı olduğu için guarana içeren ürünleri tüketirken  dikkatli olmalıdır.
  • Guarana efedrin (efedra) içeren herhangi bir ürünle beraber alınmamalıdır. Bu iki maddenin kombinasyonunda; kalp atım hızı ve tansiyondaki artış ve kandaki şeker ile potasyum seviyesindeki dalgalanmalara bağlı olarak kanama, enfarktüs ve ani ölüm riski oluştuğu gözlenmiştir.
  • Fazla guarana tüketildiğinde ilk görülen belirtiler idrar atmada yaşanan zorluk, kusma ve karın kramplarıdır. Eğer aşırı doz guarana aldığınızdan şüpheleniyorsanız mutlaka doktora danışın.

3 yorum

  1. Gnc’nin guarana formulasını aldım kendime gelemedim hayatımdaki en kötü deneyimlerden biriydi ölmek istemiyorsanız uzak durun

  2. bayram bey nasıl şikayetleriniz oldu? bende bugün bir tane içtim başım döndü, fena oldum

  3. Gnc guarana formula kullandığımdan itibaren kalp ritmim değişti göğsümde bir basınç,nefes darlığına benzer bir acaiplik oluştu. Üç gündür kardiyaloglara gidiyorum. Normalde ilaç kullanmam . Doktor” Değişik bir ilaç kullanıp kullanmadığımı ” sordu. ve bu zayıflatıcı ilaçların bu türlü yan etkilerinin olabileceğini söyledi. Şimdi kanımı bu ilaçtan temizlemeye çalışıyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*