Google Sitelerin Pageranklerini Ne Zaman Günceller

Pagerank PR ne zaman güncellenir? Google Pagerank, Google’ın internet sitelerine 0 ile 10 arasında verdiği değerdir. Pagerank’in 0 olması sitenin yeni ya da değersiz olması, 10 olması ise Google’ın gözünde çok değerli olması anlamına gelir. Google sitelerin pagerank’lerini hesaplarken diğer sitelerden aldığı backlink adı verilen linklerin sayılarını ve kalitelerini göz önüne alır. Yani Pagerank’i yüksek bir siteden link almak, sitenin pagerank’inin yükselmesi açısından faydalıdır.

Peki Google hangi aralıklarla sitelerin pageranklerini günceller, en son güncelleme ne zaman oldu, bir sonraki pagerank güncellemesi ne zaman olacak?

Google genelde senede ortalama 4 kez tüm sitelerin pageranklerini günceller. Hemen her ay küçük çaplı da olsa Google pagerank güncellemesi yapar, sitelerin pageranklerinin artırır ya da azaltır. Ama senede ortalama 4 kez büyük çaplı bir pagerank değişikliği gerçekleştirir.

Google’ın en son gerçekleştirdiği pagerank güncelleme tarihleri

Google bu yazı girildiği tarih itibariyle, en son 19 – 20 ocak 2011 tarihlerinde büyük çaplı bir pagerank güncellemesi gerçekleştirmiştir. Daha önceki pagerank değişiklik tarihleri ise şöyledir:

31 Aralık 2009,

31 Mart – 3 Nisan 2010,

30 Haziran – 7 Temmuz 2010,

31 Eylül – 7 Ekim 2010

Bir sonraki Google pagerank güncelleme zamanı

Gelecekteki bir sonraki Google’ın sitelerin pageranklerini güncelleme zamanının 2011 Haziran ayı içerisinde olacağı tahmin edilmektedir.

Sitelerin pagerankleri neden düşer?

Google özellikle anasayfasından paralı olarak link satan internet sitelerine savaç açmış durumdadır. Pagerank’in bu amaçla kullanılmasını istememektedir. Eğer site paralı olarak link satıyorsa, pageranki düşme ihtimali yüksektir.

Ayrıca pek güncellenmeyen, tasarımı kötü, yükleme hızı düşük ve de kopya içerik barındıran sitelerin de pagerankleri düşer.

Google Toolbar Pagerank ile gerçek Pagerank farkı

Google’ın gerçek pagerank’i ile toolbar pagerank denilen, yani google Toolbar’da gözüken pagerank aynı şeyler değildir. Google toolbar pageranki sitenin gerçek pageranki değildir. Google Toolbarda gösterilen pagerank, sitenin birkaç hafta öncesinin pagerankidir. Yani eğer Google Toolbar pagerankiniz değişmişse, birkaç hafta sonra gerçek pagerankinizin de değişeceği anlamına gelir. Google Toolbar pagerankinin gri olarak görünmesi, o sayfanın henüz pagerankinin olmadığı anlamına gelir. Yeşil olması ise pagerankinin olduğu ve değerini gösterir. Anasayfanızda yeşil, diğer sayfalarınızda gri olarak toolbar pageranki görebilirsiniz, bu gayet normaldir, sitenizin iç sayfaları backlink almamışsa, pageranki de büyük olasılıkla sıfır olacaktır.

Google Pagerank’in önemi

Pageranki yüksek olan sitelerin, Google arama sonuçlarında üst sıralarda çıkma şansı daha yüksektir.

Sitelerin değil sayfaların pagerankleri vardır

Sitenin pageranki 4 gibi bir ifade aslında yanlıştır. Orada söylenmek istenen, sitenin anasayfasının pagerankinin 4 olduğudur. Her sitenin anasayfası ve tüm sayfalarının pagerankleri vardır. Genelde en çok link sitelerin anasayfasına olduğu için, sitelerin anasayfalarının pagerankleri en yüksektir. Sitemin pageranki 5 gibi bir ifade, aslında anasayfanın pagerankinin 5 olduğudur, ama genelde sitenin pageranki olarak ifade edilir.

6 yorum

 1. güzel paylaşım olmuş teşekkürler.

  yalnız kopya içerik, yükleme hızı vs.den düşen bildiğim kadarıyla pagerank değil trustrank değeri. google artık trustranke daha çok önem veriyor diye biliyorum.

 2. pageranke ek olarak serp rank – search engine result page – ya da sizin bahsettiğiniz trust rank değeri de kesinlikle etken arama sonuçlarında. aslında pageranke dediğiniz gibi direk etkisi olmuyor yükleme hızı kopya içerik vs. ama dolaylı yoldan etkili, o durumda sitenin indekslenme hızı azalıyor vs gibi yan etkiler neticesinde page rank düşebiliyor.

 3. sitem 1 seneyi geçti 0 halen pagerank ayret birşey yav Off

 4. pagerank ne zaman güncellenir, benim sitenin 3 aydır pr ı güncellenmiyor onu merak ediyordum, o zaman bir iki haftaya pagerank güncellenecek demektir heyecanla bekliyoruz.

 5. aktuelpaylasim

  güzel paylaşım teşekkürler.

 6. aktuelpaylasim

  güzel paylasım teşekürler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*