Gizli Kamera Nasıl Bulunur ve Gizli Kamera Modelleri Nelerdir

gizli kameraSon günlerde MHP’de yaşanan olaylarla iyice gündemimize giren, kamuoyundaki adıyla “kaset siyaseti”, gizli kameralar ve dinleme cihazları ile ilgili toplumda ciddi bir endişe yarattı. Sade vatandaşından politikacısına kadar herkesin izlenmekten ve dinlenmekten korktuğu ve gizli kamera sistemlerini merak ettiği bu günlerde gizli kameralarla ilgili önceki yazımıza bir devam niteliğinde “gizli kamera nasıl tespit edilir” sorusuna cevap vermeye çalıştığımız bir yazı kaleme aldık. Umarız işinize yarar.

Bir gizli kamera nasıl yerleştirilir? Cevap: Herhangi bir şekilde herhangi bir yere. Gelişen teknolojinin etkisiyle gizli kameraların da ebatları küçülüyor ve bu durum onların şekilden şekle girmelerine ve herhangi bir yere yerleştirilebilmelerine olanak tanıyor. Örneğin bir ceket düğmesi veya sigara paketi artık üzerinde bir lens taşıyabiliyor. Daha açıklayıcı olmak adına gelin piyasadaki gizli kamera modellerine beraber bir göz atalım.


Uygun fiyatlarla anahtarlık kamera


1. Video Yayını Yapan Gizli Kameralar

Bu kameralar günümüzde çok fazla kullanılmamaktadır. Bunun sebebi, bu model kameraların kaydettiği görüntüleri yayın yaparak havadan iletme ihtiyacı ve dolayısıyla görüntüleri kaydeden kişilerin yaklaşık 90-100 metre yakınlıkta bir konumda bulunması gerekliliğidir. Bu model kameralar düşük düzeyde enerji kullanırlar. En büyük dezavantajları bir detektörle rahatça tespit edilebilmeleri ve üçüncü kişilerin bir sinyal alıcısı ile kameradan gönderilen görüntüleri alabilmesidir.

2. Kablo Bağlantılı Gizli Kameralar

Bu model kameralar görüntüleri iletmek ve enerji temin etmek için bir kabloya ihtiyaç duyarlar. Kablonun diğer ucunda kaydedilen görüntülerin izlendiği bir ekran veya kaydedildiği bir disk olabilir. Kabloları döşemek bir ekstra bir gayret ve maliyet yüklese de bu model kameralar uzun süreli izleme ve dinlemeler için elverişlidirler. Kablolarından dolayı tespit edilme ihtimalleri olsa da herhangi bir yayın yapmaıkları için kablosuz detektörü ile tespit edilemezler. Lens tabalı bir gizli kamera detektörü bu model bir kameranın bulunmasına yardımcı olsa da bulunan ortamdaki kabloların tamamının gözden geçirilmesi daha kesin bir çözüm olacaktır.

3. Video Kaydı Yapan Kablosuz Gizli Kameralar

Bu kameralar günümüzde en çok tercih edilen gizli kamera modelleridir. Örneğin, alarm saatinin içine monte edilip saatin enerjisini kullanabilirler. Nereye konulabilecekleri konusunda pek bir kısıt yoktur. Bu kamera modellerini bulmak diğerlerine göre çok daha zordur ve ancak lensleri tespit edilerek bulunabilirler. Unutulmaması gerekir ki tüm kameralar için geçerli tek etkili tespit etme yolu lens tabanlı arama aletleridir.

Eğer bir gizli kamera tarafından izlenildiğinizden şüpheleniyorsanız aşağıdakileri aklınızdan çıkarmayın.

  • Tüm kameralar enerjiye (batarya veya güç kablosu aracılığıyla) gereksinim duyar.
  • Batarya ile çalışan kameralar bir süre sonra yeni bataryaya veya bataryalarının şarj edilmesine ihtiyaç duyar.
  • Tüm kameralar kaydettikleri görüntüleri ya gerçek zamanlı olarak iletir veya kaydeder.
  • Görüntü kaydeden kameraları bir süre sonra tekrar yerinden almak gerekir.
  • Birkaç milimetre genişliğinde olan kamera lensleri birçok objenin arasına veya içine saklanabilir.

Bir yorum

  1. bir cihaz falan yokmu algılasın kameraları ve ses cihazlarını…dedektör gibi mesela..eşyaların üzerine gezdirelim arasın gizli kamera ve ses cihazlarını…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*