Goji Berry Yetiştiriciliği

goji berry, kurt üzümüBir önceki yazımızda ne olduğunu, nasıl kullanıldığını ve faydalarını anlattığımız gibi goji berry diğer ifadeleriyle kurt üzümü veya goji meyvesi, Çin ve Moğolistan coğrafyasının eski zamanlardan günümüze taşımış olduğu gizemli bitkilerden biridir. Bu bitki, çeşitli şekillerde yemeklerde kullanılabilir ve özelikle doğu Asya’da kullanımı çok yaygındır. Goji berry yetiştirmek için uygun iklim ve doğa koşulları gerekir, ancak şartlar sağlandığı takdirde bu dayanıklı bitkiyi dünyanın birçok bölgesinde de yetiştirmek mümkündür. “Goji berry nasıl yetiştirilir?” sorusuna aşağıda sırladığımız maddeler bir cevap olabilir.

  • Goji berry edinin. Lycium barbarum veya Çin kurt üzümü olarak da bilinen bu bitkiyi bahçe bitkileri satan mağazalardan veya internet üzerinden temin edebilirsiniz.
  • Goji berry meyvesini kurutulmuş olarak elde etmeniz gerekmekte. Bunun için ya direkt kurutulmış goji berry temin edin veya yaş meyveyi bir ay dondurucuda beklettikten sonra çözün ve kurutun. İkisi arasında bir seçim yapmak size kalmış.
  • Şimdi, elinizdeki kurtulmuş goji berryleri alın ve bir veya iki saat boyunca nemli kağıt havlu arasında bekletin. Ardından, meyveleri dilimleyin ve içlerinden tohumları çıkarın. Elinizdeki goji berry tohumunu toprağın birkaç santimetre altına gömün. Kumlu topraklar daha uygun olsa da goji berry herhangi bir toprakta da yetişebilir. Tohumların üzerine su dökmeyi ihmal etmeyin.
  • Fidan hali bu meyvenin hassas dönemidir. Fidanı, yaprak çıkarıncaya kadar kapalı bir mekanda veya serada muhafaza edin. 3 yaprağın çıktığını gördüğünüzde zaman, fidanı dışarıda güneş alabileceği geniş bir alana çıkarın. Fidanı düzenli suladığınızdan emin olun. Bu süreçte az miktarda gübre eklemeniz de fidanın büyümesi açısından faydalı olacaktır.
  • Fidanın büyüme aşamasında ışık ve su almasını temin edin. Goji berry dayanıklı bir bitkidir ve fidan evresini geçtikten sonra hemen hemen her tür toprakta gelişimini sürdürebilir. Kuraklığa ve -25 dereceye varan sıcaklıklara kadar dayanabilir.
  • Eğer goji berry bitkisini evde yetiştirmek istiyorsanız yeterli güneş ışığı almasını temin edin. “Goji berry ne zaman meyve verir?” diye merak ediyorsanız, söyleyelim. Meyveler 2 yaşındayken çıkmaya başlar ve bitkinin en kaliteli meyveyi çıkardığı dönem 4-5 yaş civarıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*