Ev Kiralarken Nelere Dikkat Etmeli

Ev kiralamak, ya da diğer ifadesiyle ev tutmak pek çoğumuz için zahmet bir iş. Sizin için ev kira kontratı örneği nasıl yapılmalı, ev kira sözleşmesi hazırlanırken nelere dikkat edilmeli vb. ev kiralamanın püf noktalarını sıralamaya çalıştık. Umarız yararlı olur.

Ev Kira Sözleşmesi

Kontrat yapın. Ev sahibiniz ne kadar güven verirse versin her ayrıntıyı açıklayan bir kontrat yapmayı ihmal etmeyin. Evden çıkarken sürprizlerle karşılaşmamak için kontratta dikkat edilecek en önemli hususlar eğer depozito veriyorsanız depozitonun ne şartlarda geri alınacağının açık olması ve evin standart donanımının kayda geçilmesidir. Evde şofben veya kombi varsa, bu aletlerin çalışır durumda olup-olduklarını kontrol edin.

Ödemeleriniz kayıtlı olsun. Ev sahibi elden almak istese bile kira ödemelerini banka kanalından yapma istediğinizi söyleyin. Eğer aksi yönde ısrar ediyorsa her kira ödemesi için dekont alın veya kontratın arkasındaki kısma kiranın verildiğine dair imza attırın. Ayrıca kira artışının sözleşmede tam olarak yazılması ileride niza çıkmasının önüne geçecektir. Son olarak belki de bütün bunlardan önemlisi, kontratı imzaladığınız kişinin evin gerçekten sahibi olduğuna emin olun. Tapu kayıtlarından bunu doğrulatabilirsiniz. Eğer ev sahibi birini vekil tayin etmişse bu durumu belgeleyen resmi bir belge istemeniz yararınıza olacaktır.

Kapıcı Gerçeği

Evi tutmadan önce kapıcıyla ve apartmanda güvenebileceğiniz birkaç komşu ile konuşun. Bir evin görünen özelliklerinin yanında bir de görünmeyen özellikleri vardır. Komşuların davranışları, evin bulunduğu muhitin özellikleri, apartman yöneticisinin tutumu gibi bilinmeyenleri kapıcı vasıtasıyla öğrenebilirsiniz. Ayrıca kapıcıya bir önceki kiracının hangi fiyattan ve niye çıktığını sormanız fikrinizin olgunlaşmasına yardımcı olacaktır.

Ev Isıtma

Isınmaya dikkat edin. Eğer ev tutacağınız şehir kışların sert geçtiği bir yerse yakacak masrafınız ödeyeceğiniz kirayı gölgeleyebilir. Bu nedenle evin yalıtımına, merkezi sistem olup-olmamasına ve cephesine önem verin. Genelde, soğuk bölgelerde ara kat ve merkezi sistem, ılıman bölgelerde ise kombi daha mantıklıdır.

Depreme Dayanıklı Ev

Deprem açısından yeni evleri tercih edin. Özellikle, deprem bölgesinde oturuyorsanız 2000 yılı sonrası Deprem Yönetmeliğine uygun inşa edilmiş yapılar daha güvenlidir.

Net Metrekare Büyüklüğü

Net metrekare büyüklüğünü sorun. Bazı ev sahipleri ve emlakçılar gömme dolabı, balkonları ve hatta duvarların kapladıkları alanı da dâhil ederek evin brüt metrekare büyüklüğünü söylerler, eğer size söylenen büyüklük ile tahmin ettiğiniz büyüklük farklı ise odaları tek tek ölçmek mantıklıdır.

Müstakil Ev

Müstakil evleri (Bağımsız odalı) tercih edin. Eskiden sobayla ısınıldığı zamanlarda salonda yakılan sobanın odaları da ısıtması için odalar salona bağımlı şekilde yapılmaktaymış. Birçok evin artık kaloriferle ısıtıldığı günümüzde odaların bağımlı olması şüphesiz misafir ağırlamanızı zorlaştıran ve özgürlüğünüzü kısıtlayan bir faktördür.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*