Türk Hava Yolları ile New York JFK – İstanbul Uçuş İzlenimleri

THY ile JFK – John F. Kennedy International Airport ( uluslararası havalimanı )’dan İstanbul Atatürk Havalimanı’na uçuş süresi net olarak yaklaşık 8 saat 45 dakika sürmekte. THY ile İstanbul New York uçuşu ise bunun aksine net olarak 10 saat sürmekte. New York City’den İstanbul’a uçuş süresinin 1 saat 15 dakika kısa olma nedeni ise temelde rüzgarın yönünden kaynaklanmakta.

New York JFK havaalanında uçuştan yaklaşık 2 saat önce gitmek uçuş için yeterli oluyor.  Gitmeden önce online check-in yapmak faydalı. Özellike online chek-in’i açıldığı saat yani uçuştan 24 saat önce yapmanın pencere kenarı ya da istediğiniz bir koltukta uçabilmeniz açısından faydası var. Eğer uçuşa saatler kala yaparsanız, eğer uçak doluyla pek de istenen yerden bir koltuk almanız mümkün olmuyor.

JFK’de bagajlarınızı biletinizi aldığınız yerde vermiyorsunuz, arka tarafta bagaj alınan farklı bir yer var. Burada gerekirse bagajınızı açabiliyorlar da. Bu nedenle eşyaları bagaja iyice yerleştirmede fayda var. Sağlam bir bagaj kullanılmalı ve değerli eşyalar özellikle de elektronik eşyalar bagajda taşınamamalı, el bagajında yanınızda taşımanız daha sağlıklı.

Yaklaşık 9 saatlik uçuş süresinde THY bir çok kez içecek ikramı yapıyor, bir kez ana yemek bir kez de kahvaltı tarzı yemek veriliyor. Yiyecek içecek konusunda herhangi bir sorun yaşanmıyor. Ekstra olarak arka tarafa giderek hosteslerden her an içecek ya da sandviç istenebiliyor. Uçuş büyük ve konforlu uçaklarla gerçekleştirilyor. Koltuklarda ekranlar mevcut, müzik dinlenip film izlenebiliyor. Uçağa girerken gazete servisi yapılıyor, bir kaç farklı gazete almakta fayda var vakit geçmesi açısından.

THY’nin dağıttığı ve içerisinde kulak tıkacı, çorap, uyurken ışıktan rahatsız olmamak için bez gözlük ve tek kullanımlık diş fırçası paketi çok işe yarıyor. Güzel bir uygulama.

Dikkatimi çeken tek eksiklik, yemek yanında içecek ikramı yapılırken ayran verilmiyor. Bunun nedenini hostesler de bilmiyordu. Ayran da servise eklense daha güzel olabilir.

JFK’da havalanmadan önce yaklaşık 30 dakika uçak içerisinde geçiyor vakit ekstradan bir yoğunluk yok ise havaalanında. Bu da makul bir süre. İstanbul’da bu sürenin çok daha ötesinde bir zaman uçak içerisinde geçebiliyor.

Eğer THY Mil programı kapsamında elite ya da clussic plus kartınız var ise, Kore Havayolları ile ortak kullanılan lounge‘a girebiliyorsunuz. JFK’daki lounge da oldukça güzel, yiyecek ve içecek ikramı ve internet hizmeti mevcut. Gerçi JFK’ya saatler öncesinden gelmediyseniz (2 saat uygun bir süre) çok da lounge’a ihtiyacınız yok.

İstanbul Atatürk Havalimanı’na indikten sonra eğer Ankara ya da gümrük hizmeti bulunan farklı bir şehre aktarma yapacak iseniz, İstanbul’da bagaj almadan direk iç hatlara geçmek gerekiyor. Bunu New York’da biletinizi bastırırken de sorabilirsiniz.

İç hatlar’da mesela Ankara’da indiğinizde ise normal iç hatlar yolcuları ile aynı yerden gitmiyorsunuz. Dış hatlar giriş kısmından girip oradan bagajınızı alıyorsunuz. Ankara’da uçaktan inerken nereye gideceğinizi bilemezseniz sormanızda fayda var. Bu da hem İstanbul hem de Ankara’da iki kez Duty Free’den alışveriş yapma imkanı tanıyor.

2 yorum

 1. TURKISH AIRLINES TK 1989/Istanbul (IST)Terminal:1/May 26, 2012 10:30 AM/London (LHR) Terminal:3/May 26, 2012 12:30 PM

  AMERICAN AIRLINES 105/London (LHR) Terminal:3 – Kapı:13 / May 26, 2012 02:00 PM/New York (JFK) Terminal 8 – Kapı 12/ May 26, 2012 04:50 PM

  AMERICAN AIRLINES 269/New York (JFK) Terminal 8 – Kapı 34/May 26, 2012 06:30 PM/Seattle (SEA)-Kapı A8) KSEA
  May 26, 2012 10:00 PM

  Londra London (LHR) Terminal:3 te BAGAJ ALMADAN NASIL DEVAM EDECEĞİM,(JFK-Terminal 8 de inip yine terminal 8 den Seattle devam edeceğim.)BURADA BAGAJ AKTARIMI OLACAĞINI SÖYLEDİLER,
  (jfk terminal 8 de )İZLEYECEĞİM YOL HAKKINDA REHBERLİĞİNİZE GEREKSİNİMİM VAR,BAGAJIMI SEATTLE KADAR İSTANBUL’DA BAĞLATMA OLANAĞI VARMI?…Emekli öğretmenim,bu ilk deneyimim olacak,Web de Araştırırken size rastladım.Oğlum 12 yıl önce Frankfurt- Chicago hattından ulaşmıştı.
  Teşekkürler,esenkalın.

  • Evet bagajınızı direk Seattle’da alabilirsiniz. Bunun için havaalanında THY yetkililerine söyleyin son noktada bagajı almak istediğinizi bagajınızı verirken. Ama olur da alamaz iseniz hiç endişe etmeyin, Londra’da uçaktan inince kalabalığı takip edin, onlar bagaj alma noktasına gidecektir. Oradan bagajınızı alıp bir görevliye elinizdeki uçuş kartını gösterin ve nereden bineceğinizi sorun.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*