Karboksiterapi Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları ve Zararları Nelerdir

Karboksiterapi Nedirkarboksiterapi, karbondioksit tedavisi

Karboksiterapi diğer adıyla karbondioksit tedavisi botokstan bu yana ortaya çıkmış en etkili güzellik atılımı olarak tanımlanıyor. Dünya çapında yaygınlaşmasıyla beraber, bu tedavi cilt gençleştirme ve yağ yakmada müracaat edilen ilk yöntem haline geldi. Karboksiterapinin, derideki kırışıklıklara, çatlaklara ve kadınların korkulu rüyası selülite karşı etkili olurken aynı zamanda güvenli bir metot olduğu klinik olarak kanıtlanmış durumdadır. Tedavi, derinin atına karbondioksit gazı enjekte ederek yağ kitlelerinin yakımını artırırken deri için oldukça yararlı olan kalojen üretimini de artırmaktadır. Bu şekilde, 15-60 dakika arası süren bir seansla tedaviyi uygulayanların daha güzel ve sağlıklı bir cilde sahip olmasına imkan tanıyor.

Özellikle ilerleyen yaşla beraber, stres ve diğer faktörlerin etkisiyle derideki oksijen miktarı azalır. Bu durum cildin yenilenme hızının yavaşlamasına ve derideki kalojen miktarının azalmasına neden olur. 30 yaşındaki bir insanda derideki oksijen oranı %25 azalırken, 40 yaşına gelindiğinde ise oksijen miktarında yarı yarıya azalma görülür. Havadaki kirlilik de derinin nefes almasını azaltan unsurlardan biri olarak karşımıza çıkar. Yeterli oksijen alamayan cilt, zamanla sivilce, leke, tahriş ve kızarıklıklara daha açık hale gelir.

Karboksiterapi Nasıl Uygulanır

Karbondioksit tedavisinin çalışma mantığı basittir. Derinin hemen altına enjekte edilen karbondioksiti (CO2), vücut oksijen eksikliği olarak algılar ve bu duruma kan hücrelerinin yapımını artırarak cevap verir. Bu şekilde, özellikle tedavi bölgesindeki besin ve oksijen miktarında büyük artış olur ve kan dolaşımı artarak hücre yenilenmesi hızlanır. Kan dolaşımındaki bu artış, derideki kalojen miktarını da artırarak derideki çatlakları ve kırışıklıkları azaltır. Yağları yakmak için ise yüksek hacimde ısıtılmış gaz, yağ kitlesine enjekte edilerek yağ hücreleri parçalanır ve derinin altında kısmi bir zayıflama gerçekleşir.

Karboksiterapi Faydaları

  • Ciltteki gerginleşmeyle beraber göz torbaları küçülür.
  • Göz çevresindeki kırışıklıklar da kalojen artışının etkisiyle azalır.
  • Yüz, dudak, çene, kulak ve boyun bölgesindeki kırışıklıklar kalojen uyarımı nedeniyle azalır.
  • Yağların yakılmasıyla çift çene sorunu giderilir ve yanaklardaki fazlalıklar giderilir.

Karboksiterapi Güvenli Midir

Karboksiterapinin güvenli bir tedavi olduğu klinik olarak kanıtlanmıştır. Özellikle son yıllarda bu tedavide geliştirilen yöntemler bazı yan etkileri olsa da karboksiterapiyi sık başvurulan bir yöntem olarak ortaya koymuştur. Bu teadaviye mutlaka doktor gözetiminde başlanmalı ve izlenmelidir. Özellikle göz bölgesine karboksiterapi uygulamak biraz risklidir ve göz sağlığını korumak için bu tedavinin özenle yapılması gerekir.

Karboksiterapi Zararları ve Yan Etkileri

  • Yavaş yavaş ortaya çıkan ağrı başlarda hastayı biraz rahatsız edebilir. Ancak bu durum tedaviyi uygulayana karbondioksit enjekte ettiği bölgeyi değiştirmesi için zaman tanır.
  • Karboksiterapi yaptıranların %30’unda ortaya çıkan morluklar genelde 4-5 günde kaybolur.
  • Ödem, sık karşılaşılan bir yan etkidir ve derinin karbondioksite reaksiyon göstermesi sonucu oluşur. 1-2 günde geçer.
  • Oluşan kızarıklıklar birkaç gün sürebilir.
  • Tedavi görenlerden bir kısmı bacaklarında ağırlık hissi oluştuğunu bildirmişlerdir. Bu his birkaç saatten fazla sürmez.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*