Fesleğen Faydaları Nelerdir, Kullanımı Nasıldır ve Tarihçesi Nedir

feslegenBaharat dünyasını incelemeye devam ediyoruz, geçen yazımızda kekiği incelemiştik, bugünse konumuz fesleğen. Baharatların krali olarak bilinen fesleğen (basil) Latince’de kral anlamına gelmekte. 5000 yıllık tarihi olduğu düşünülen fesleğenin ilk olarak Hindistan’da kullanıldığı düşünülüyor. Reyhan çiçeği olarak da bilinen fesleğen naneyi andıran görünümü ve ipeksi dokunuşa sahip beyaz çiçekleri ile görsel bir ziyafet sunar. Boyu 130 cm’i bulabilen fesleğen kuru ve güneş alan iklimleri sevse de aşırı soğuklara da dayanıklı. Keskin kokusu ve kendine özgü tadı ile meyan kökü ve anasonu andıran fesleğenin 100’e yakın türü bulunmakta.

Fesleğen ve Mutfak

İtalyan mutfağında yoğun kullanımı olan fesleğen ünlü pesto sosunun olmazsa olmazlarındandır. Bazen Ahududu, böğürtlen gibi taneli meyvelerden reçel ve sos yapımında keskin tadı inceltmek için kullanılır. Keskin koku ve yoğun tadı nedeniyle taze fesleğen yemeğe pişmeye yakın atılır.

Fesleğen ve Sağlık

Peki Fesleğen’in faydaları nelerdir? Sıralayalım. Güçlü kökleri sayesinde topraktan diğer hiçbir bitkide olmadığı kadar demir, kalsiyum, potasyum, mangan tuzları çeken fesleğen içerdiği estragol nedeni ile sinekleri uzak tuttuğu gibi aynı zamanda güçlü bir ateş düşürücü. İçerdiği yoğun A ve C vitaminleri, beta-karoten,  kalsiyum, potasyum ve demir nedeniyle kalp ve damar sistemi bozukluklarına karşı önemli bir sağlık takviyesi işlevi görür. Midede şişkinlik, kramp ve koliklere karşı etkilidir. Yatıştırıcı etkisi sayesinde, depresyon ve uykusuzluk problemlerine iyi geldiği gibi, enerji verici olarak da kullanılabilir. Tüm bu faydalarıyla fesleğen doğanın bize sunduğu mükemmel hediyeler arasında önemli bir yer işgal etmekte.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*