Yeni Başlayanlar İçin Kamuda Uzmanlık: Maaşlar, Yaş Sınırı, Beklentiler

İlerleyen zamanlarda kamudaki başka kadro ve ünvanları da dahil etmek istediğimiz uzun soluklu bu çalışmamızın ilkinde giriş koşulları, maaşları, iş tatmin durumu vb yönleriyle kamuda uzman ve uzman yardımcısı kadrolarını anlatmaya çalıştık. Umarız faydalı olur.

Kamuda Uzman Nasıl Olunur

Kamuda uzman olabilmek için öncelikle elinizde son iki yıla ait bir KPSS sonucunuzun olması gerekiyor. KPSS’deki120 puan türünden hangisinin isteneceği kurumun inisiyatifine kalmış ama genelde en az 70 isteniyor. Dil şartı isteyen kurumlarda KPDS, TOEFL ve IELTS sınavları geçerli kabul ediliyor. Hangi kurumun kaç puan istediği de farklılık göstermekte. Birçok kurum KPDS C düzeyini yeterli bulurken ABGS, SSM gibi kurumlarda KPDS B şart istenirken, DPT gibi kurumlarda ise KPDS D düzeyi başvuru için yeterli kabul ediliyor.

Başbakanlık, RTÜK, EPDK, SSM gibi birkaç kurum sadece sözlü sınavla uzman yardımcısı alsa da kurumlar genelde KPSS’nin üstüne bir de kendi sınavlarını yapmayı tercih ediyor. Bu sınav ise DPT, Maliye Bakanlığı gibi kurumlarda test usülü yapılırken; içlerinde Hazine, DTM, SPK ve BDDK’nın olduğu birçok kurum klasik sınavları tercih ediyor. Test sınavlar için daha kısa çalışma süreleri yeterli olurken, klasik sınavlar için lisans eğitimi boyunca öğrenilenlerin hatırlanması için en az 3 ay çalışmak gerekiyor.

Tüm bu sınavların ardından zorlu bir mülakat süreci başlıyor. Mülakat konusunda adaylardaki genel algı referansın (torpil) belirleyici olduğu olsa da aksi örnekler de bulunuyor. Ama 5 dakika mülakat ile uzman yardımcısı alan kurumların, adayları hangi niteliklere göre seçtiği ciddi bir soru işareti olarak duruyor. Özellikle son zamanlarda mülakat öncesi torpil bulma gerekliliği o kadar bariz durumda ki 10 ve üstü yerin mülakatından elenen uzman yardımcısı adaylarıyla karşılaşmak çok da şaşırtıcı olmuyor.

Uzman Yardımcısı Yaş Sınırı

Yaş sınırı kurumdan kuruma farklılık göstermekte. Ama TÜİK ve RTÜK gibi yaş sınırı 35 olan birkaç istisnai kurum dışında, kamunun büyük bölümünde uzman yardımcısı olmak için yaş sınırının 30 olduğunu söyleyebiliriz. Ancak yakın zamanda Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’in yapmış olduğu açıklamaya göre uzmanlık dahil kamudaki tüm kariyer kadrolarda yaş sınırı 35’e çekilecek.

Kamuda Uzman Maaşları

Uzmanlıkla ilgili en çok merak edilen konu kuşkusuz maaşlar. Uzman maaşları üzerine ayrıntılı değerlendirmelerimizi önümüzdeki yazılara bırakalım, ancak büyük farklılıklar olduğunu söylemeden de geçmeyelim. Kültür ve Turizm, Çevre ve Orman, İçişleri Bakanlığı gibi kurumlarda çalışan uzmanların maaşları yaklaşık 1.700 TL.’den başlarken; SPK, BTK, BDDK gibi kurumlarda çalışan uzmanların maaşları kira, giyim, yakacak, çocuk vb. yardımlar ve almış oldukları tazminatlarla beraber 6.000-7.000 TL. bandında dolaşıyor. Birçok kurumu bünyesinde bulunduran Başbakanlıkta ise uzman maaşları 3.700 TL.
civarında.

Kamuda Uzmanlık Nereye Gidiyor

Özellikle son yıllarda çeşitli bakanlıların da uzman istihdam etmesiyle uzman enflasyonu yaşandığı bir gerçek. Eskinin popüler kariyer mesleklerinden Planlama Uzmanlığı, Hazine Uzmanlığı, Dış Ticaret Uzmanlığı ile aldıkları yüksek maaştan dolayı son on yılda oldukça popüler hale gelen SPK, BDDK, EPDK, BTK gibi üst kurullardaki uzmanlıklar hala yeni mezun gençlerin tercihi olmaya devam ediyor. Ancak Sanayi ve Ticaret, Çevre ve Orman ile özellikle Maliye Bakanlığının fazla sayıda uzmanlık kadrosu açması bu alanda ciddi bir ünvan enflasyonu yaratıyor. Durum öyle bir vaziyet aldı ki uzmanlık nitelikli memurlukla eşdeğer bir hale geldi.

Tektipleştirme çabası da bu ünvandakilerin en büyük problemlerinden. Kamudaki güç savaşlarından ötürü uzmanlıkları tek bir sepete koyma isteği bir seferde 5000 uzman yardımcısının alındığı Gelir Uzmanlığı ile her seferinde en fazla 20-30 kişinin alındığı Hazine Uzmanlığı yaptıkları işlerin niteliği arasında büyük farklar olmasına rağmen nasıl aynı statüde değerlendirilebilir sorusunu akıllara getiriyor. Uzmanlıklarla alakalı ciddi eleştiri konusu olan bir husus da kurum içi alınan eğitimin yetersizliği ve bu kadrolardan kişilerin icra ettikleri görevlerin yataylığından dolayı adlarıyla çelişkili bir biçimde uzmanlaşamamaları. Bu durum özel sektöre geçişleri zorlaştırırken, özellikle ilerleyen yıllarda iş tatminsizliklerine yol açabiliyor. Başka bir dezavantaj ise Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu gibi yerlerde denetim elemanları, İçişleri Bakanlığında ise kaymakamlar tarafından uzmanların etkisizleştirilmek istenmeleri.

Peki bu mesleğin hiç mi artısı yok diyeceksiniz. Elbette var. Öncelikle, turnesinin olmaması bu mesleğin en büyük avantajlarından. Ayrıca bu durum eğer çalıştığınız kurum ve amiriniz sıcak yaklaşıyorsa rahatlıkla yüksek lisans veya doktora yapmanıza da imkan tanıyor. Aynı zamanda adı uzmanlık olsa da enerji, bankacılık, bilgi ve iletişim teknolojileri gibi piyasaları düzenleyen üst kurullardaki uzmanlar düzenleme görevlerinin yanı sıra denetim görevi de icra etmekteler. Bu durum bu meslekteki kişilerin özel sektörde çevre yapmalarına ve ilerleyen yıllarda özel sektöre geçişlerine imkan tanımakta.

10 yorum

 1. Mrb ben bi soru soracaktim:
  Acaba maliye bolumu ucuncu sinifa gecen amacsiz bi ogrenci icin ileriye donuk nasil bi hedef belirlemesini tavsiye edersiniz. Cvp verirrseniz cok mutesekkir olurum.
  Saygilar 🙂

  • kamuda özellikle kpss a grubu kadrolarda çalışmak iyi bir tercih olabilir. kamudaki girebileceğiniz meslekleri şimdiden araştırıp, o mesleğe yönelik kpss ve kurumu tanıma yolunda araştırmalar yapabilirsiniz.

 2. ben üniversite hastanesinde uzman olarak çalışmaktayım(akademik değil). derecem 9/1 aldığım maaş (982 tl)ile ilgili bir sıkıntım olduğundan size bu sorunumu ilettim.bir üniversitede uzman olarak çalışan bir kişinin maaş bodrosu veya bilgilendirme olursa sevinirim…(maaş bodrusunda unvanı:uzman )
  iyi çalışmalar

  • ben lise mezunu memurum mühendislik bitirdim yaşım 35 i geçti. kurumlar arası atama yolu ile kamudan uzman alımı yapan bir kuruma baş vursam uzman olma yaş sınırı benim için de geçerli mi

 3. merhaba,kpss b puanı ile atanarak 3 yıldır vhki kadrosunda çalışmaktayım. kpss a puan şart aramayan kamuda uzman kadroları var mı kamu çalışanları için.Varsa hangi ünvanlardır bunlar?acil cevaplarınızı rica ederim.
  ilginize şimdiden teşekkürler…

 4. olaki mülakatlardan geçilemedi ve kuruma girilemedi bu durumda kpss a punıyla kpss b katagorisinde eleman arayan yerlere girilebilir mi?

 5. Merhabalar,aöf mezunlarının kpss a grubundaki mesleklere girebilme şansları nedir? Mülakatta direk elendiklerini duydum,bu ne kadar doğrudur? ayrıca ikinci üniversite olarak dil bölümü okumuş bir kişinin kpss a gubundaki mesleklere girmesinde faydası olur mu? Cevaplamanızı rica ederim.Teşekkürler…

 6. Kpss a grubunda mülakatsız alan yerler varmı,varsa nerelerdir?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*