New York City Gezi Rehberi, New York Gezilecek Yerler

new yorkBu blog yazımızda, New York City‘deki tatil ve seyehat amacıyla gezilecek görülecek yerleri inceleyeceğiz. New York Gezi Rehberi ve New York’ta gezilecek yerler ile karşınızdayız. New York City borough adı verilen 5 bölgeden oluşmakta. Bu bölgeler,

The Bronx , Times Square’den ulaşım metro ile 30 dakika. Nüfusu 1,3 milyondan biraz fazla.

Brooklyn , 2,5 milyon civarında nüfusa sahip, Times Square’den metro ile 25 dakika uzaklıkta.

Manhattan , New York City’nin kalbi, Times Square’de bu bölgede bulunmakta. Nüfusu 1,6 milyondan biraz fazla.

Queens , 2,2 milyon nüfusa sahip, Times Square’den ulaşım 30 dakika civarında.

Staten Island , 500 bin civarında bir nüfusa sahip, Times Square’den metro ile 30 dakika mesafede.

Ulaşım

New York City’de ulaşım metro ve otobüslerle sağlanmakta. Metro altyapısı oldukça yaygın, hemen her yere trenlerle ulaşılabiliyor. Ek olarak yaygın bir toplu taşıma otobüs ağına da sahip. Adalar’a feribotlarla ulaşılabilmekte.

Konaklama

New York genel olarak otelde konaklama açısından oldukça pahalı bir şehir. Özellikle Manhattan’daki otel fiyatları el yakıyor. Bu anlamda çevre bölgelerden birinde (Brooklyn ya da New Jersey ya da Staten Island) metro istasyonuna yakın ucuz bir otelde kalıp, metro ile gezmek daha mantıklı. Ek olarak hostel’lerde de kalınabilir, ama hostel’de iyi bir uyku çekmenin zor olacağını da bilmek gerekir, çünkü aynı odada bir çok kişiyle birlikte kalmak gerekecek. Ucuza nasıl konaklayabilirim derseniz, aşağıdaki bağlantıda yer alan internet sitelerine bakmanızda fayda var.

New York’da ucuza kalmak için internet siteleri

New York City’de Gezilecek Görülecek, Mutlaka Gidilmesi Gereken Yerler

Broadway Theatre, Manhattan’da Times Square civarında bulunmakta, sanata ve tiyatroya düşkünseniz mutlaka uğrayın.

Manhattan ve Brooklyn Bridge, Manhattan – Brooklyn arasında nehirin üstünden geçen köprüler, metro ile ya da yürüyerek geçilebiliyor, manzaraları çok güzel.

Bronx Zoo ve New York Botanical Garden, Bronx Zoo oldukça büyük bir hayvanat bahçesi, Botanical Garden ise görülmesi gereken parklardan.

Central Park, Manhattan’da bulunmakta. Devasa bir yeşil alan, içerisinde her zaman sanatsal ve sosyal etkinlikler bulmak mümkün. Bir kaç tane göl de mevcut. Mutlaka görülmeli.

New York Gökdelenleri, Empire States binasına çıkabilirsiniz. Ama daha güzel bir manzaraya sahip olan Rockefeller Center‘da bulunan Rockefeller Gökdeleni’ne çıkmanızı daha çok tavsiye ederim.

Özgürlük Heykeli – Statue of Liberty – görülmesi gereken yerlerden. Özgürlük heykeli Manhattan civarında bir adada. Gitmek biraz sıkıntılı, feribota binmek için hava da güzelse saatlerce sıra beklenebiliyor. Manhattan’ın aşağı uçlarından uzaktan görülebiliyor, uzaktan bakıp fotoğraf çekmekle de yetinilebilir. Buraya bir ekleme yapmakta fayda var, Staten Island’a Güney Manhattan’dan giden feribotlar var, hem de ücretsiz gidip geliyorlar. Bu feribotlara binerek hem Özgürlük Heykeli’nin çok yakınından geçilebilir, hem de Staten Island gezilebilir.

Harlem, yukarı Manhattan’da bir bölge. Central Park’ın üst tarafında. Siyahilerin, yabancıların, göçmenlerin, Çinlilerin bol bol bulunduğu, gece bazen gündüz de pek tekin olmayan, ama görülmesi gereken ilginç bir bölgesi New York’un.

New York Hava Durumu

Kışın oldukça soğuk, deniz kenarı olduğu için ılık da olabiliyor. Bahar aylarında gezmek için oldukça uygun, sık sık yağmur yağabiliyor hazırlıklı olmak lazım. Yazın ise nemli ve sıcak denebilir.

New York Gece Hayatı

New York City asla uyumaz, 24 saat metro çalışır. Oldukça renkli bir gece hayatına sahiptir. Bar, Disko ve Gece Kulüpleri Manhattan’da yoğundur. Brooklyn gibi diğer bölgelerde de güzel müzik eşliğinde bir çok restoran ve bar bulunmaktadır.

New York Metro Haritası

New York City’de gezerken mutlaka elinizde bulunması gerekir bu haritanın, aksi takdirde yol bulmakta oldukça zorlanabilirsiniz. Kaldığınız otelden isteyebilirsiniz, ücretsiz olarak verirler. Ya da metro duraklarında da duvarlarda New York City Metro haritalarına rastlayabilirsiniz.

Belki İlginizi Çeker:

Türk Hava Yolları İle İstanbul New York Uçuş İzlenimleri

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*