Kekik Faydaları Nelerdir, Kullanımı Nasıldır ve Tarihçesi Nedir

kekik faydalarıSağlığa faydalı bitkileri tanıttığımız bir önceki yazmımızda Goji Berry’den bahsetmiştik, bugünse Kekik’ten bahsedeceğiz. Kekik güzel kokusu ile bilinen bir bitkidir. Eski Mısırlılar tarafından mumyalamada kullanılan kekik Eski Yunanlılar tarafındansa tapınaklarda tütsü olarak kullanılmaktaydı. Antik zamanlarda ise kekiğin korkuları giderip cesaret veren bir bitki olduğu düşünülmekteydi. Öyle ki, insanlar kabus ve karabasanları uzaklaştırmak için yastıklarının altına koyarlar, savaşçıları korkusuz kılmak için onlara hediye ederlerdi. Kekik güçlü ve egzotik kokusu ve uzun ömürlülüğü ile bilinir. Kekiğin kokusu içerdiği “Timol”den kaynaklanmaktadır. Güneşli iklimleri seven kekik kuraklığa da dayanıklıdır. Dünya kekik ihtiyacının %70’inden fazlasını karşılayan ülkemizde 50’ye yakın kekik türü yetişmektedir.

zayıflama-kekik

Kekik ve Sağlık

Peki kekiğin faydaları nelerdir? Tıp’ta yaygın bir şekilde kullanılan kekik solunum yolu enfeksiyonları için iyi bir ilaçtır. İdrar söktürücü ve sinir yatıştırıcı özelliği de bulunan kekik çayı özellikle kış aylarında bünyeye çok iyi gelir. Kekik çayı doğum öncesi anne adaylarının rahim kaslarını güçlendirip daha rahat doğum yapabilmeleri için de kullanılmaktadır. Mide rahatsızlıkları için ballı karışımı tercih edilen kekik bir çok gargara ilacının içeriğinde de bulunmaktadır. Kekik suyu ve kekik yağı zayıflamakta çok etkilidir. Anti-oksidan ve anti-mikrobiyal özelliklere sahip olan kekiğin romatizma ve sara hastalıklarına iyi geldiği de tıbbi olarak kanıtlanmıştır.

Kekikli-Pirzola

Kekik ve Mutfak

Kuru ve yaş halde tüketilebilen kekik lezzetini iki formda da korur. Kekik bitkisinin ilk girdiği mutfak Arap mutfağıdır. Türk mutfağında da yaygın bir şekilde kullanılan kekik kırmızı ete ve çorbalara verdiği eşsiz kokusu ve lezzetiyle bilinmektedir. Ayrıca diğer baharatlarla sağladığı uyum, ne çok belli ne de belirsiz, çok önemlidir. Kekikli salataların damaklarda bıraktığı o kendine özgü tattan bahsetmemek  ise büyük hata olacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*