İhracatta Devlet Yardımları, Teşvikleri ve Hibeleri Özet

İhracata yönelik devlet yardımları ile ilgili konuları daha önce ayrı ayrı yazılarla incelemiştik. Şimdide bunların özetini ve ilgili bağlantılarını vermek istiyorum.

Ar-Ge, Markalaşma, Turquality ve Teknik Müşavirlik Hizmetleri

Araştırma-Geliştirme (Ar-Ge) Yardımına İlişkin Tebliğ,
Teknik Müşavirlik Firmalarının Yurtdışındaki Faaliyetlerine Sağlanacak Devlet Yardımları,
Türk Ürünlerinin Yurtdışında Markalaşması, Türk Malı İmajının Yerleştirilmesi ve TURQUALITY’nin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ,

ya da özetle Ar-Ge, Teknik Müşavirlik ve Marka ve Turquality programları hakkındaki detaylı bilgilere aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

İhracata yönelik Ar-Ge, Markalaşma, Turquality ve Teknik Müşavirlik hizmetlerinde devlet yardımları

Tasarım Desteği

İhracatta Endüstriyel ve Moda Tasarımcılarının yurtdışındaki ofis kirası, reklam, tasarımcı maaşı, danışmanlık ve demirbaş harcamalarının desteklenmesi hakkındaki bilgilere de aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

İhracata yönelik tasarım desteği

Dış Ticaret Sermaye Şirketleri – DTSŞ nedir ve İhracatta devlet yardımlarına yönelik ne gibi ek avantajlara sahiptiler ile ilgili yazımıza aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Dış Ticaret Sermaye Şirketleri – DTSŞ hakkında her şey

Çevre, Yurt Dışı Ofis Mağaza Reklam, Pazara Giriş ve Pazar Araştırması Destekleri

Özellikle tüm KOBİ’leri, limited şirketlerini, yazılım şirketlerini daha doğrusu ihracat yapmak isteyen herkesi ilgilendiren yardımlar olması nedeniyle bu kısmın başlığını biraz büyük tuttum. Yurtdışında ofis, mağaza, depo ya da showroom açarsanız kira giderinizin yarıdan fazlasını devlet ihracatta devlet teşvikleri kapsamında sizin adınıza ödemekte. Ya da yurtdışındaki marka tescil, reklam, tanıtım gibi giderlerinizin de yarıdan fazlasını devlet karşılamakta.

İhracatta yönelik firmaların; (İhracat Teşvik Danışmanlığı)

Çevre Maliyetlerinin Desteklenmesi,

Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği,

Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi,

Yurt Dışı Birim, Marka ve Tanıtım Faaliyetlerinin Desteklenmesi,

konularındaki gerekli bilgilere aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

İhracata yönelik devlet yardımları ve teşvikleri

ÖNEMLİ NOT: İhracat yapan şirketlere yönelik devlet yardımları, Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda, İhracatçı Birlikleri ve İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi – İGEME aracılığıyla yürütülmektedir.

Faydalanmak için öncelikle her bir destek kalemi hakkında Tebliğ ve Uygulama Usül ve Esaslarını çok iyi bir şekilde okuyup anlamanız gerekmektedir. Tebliğ ve Uygulama Usül ve Esaslarına, Dış Ticaret Müsteşarlığı internet sitesinden, ihracatta devlet yardımları sayfasından ulaşabilirsiniz.

Daha sonra hangi  işlemleri yaptıktan sonra hangi evraklarla nereye (ihracatçı birliği ya da igeme, ya da dış ticaret müsteşarlığı dtm’nin kendisi) başvuracağınızı öğrenip başvurunuzu yapmanız gerekir. Telefon ederek de, ihracatçı birlikleri, dış ticaret müsteşarlığı ya da igeme’den bilgi alabilirsiniz. İhracata yönelik devlet yardımları hakkında bilgi almak istiyorum derseniz sizi yönlendirirler.

İhracat teşvikleri ile ilgili sorunuz varsa, aşağıdaki bağlantıdan sorabilirsiniz:

İhracat Teşvik Danışmanlığı

4 yorum

  1. hibe şeklindeki ihracat yardımları tebliğler olarak iyi de, süreç biraz uzun keşke daha kolay verse devlet teşvikleri.

  2. ihracata yönelik devlet yardımları, hibe ve teşvikler artık ekonomi bakanlığı tarafından yürütülmektedir.

  3. Yusuf Yakışır

    ben yurtdışında inşaat sektörüne ait şirket açmak istiyorum ne yapmam lazım nasıl yardım almalıyım devletten

  4. Econ. Dr. Yusuf Süsün

    Bize başvurabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*