Faydalı İnternet Siteleri – Couchsurfing, Airbnb, Priceline Negotiator

couchsurfingFaydalı internet sitelerinin bu haftaki serisinde couchsurfing, airbnb ve priceline negotiator’u inceleyeceğiz. Özellikle yurt dışına seyehat eden ya da edeceklere yönelik olarak seçtik bu haftanın yararlı internet sitelerini. Tatil ve seyehat için yurt dışına gidiyorsanız, özellikle ucuza kalacak yer ayarlama (ve hatta ücretsiz kalacak yer ayarlama), orada yerel yabancı insanlarla tanışma, ucuza otel ayarlama, araç kiralama gibi bir çok alanda size çok faydası olacak bu internet sitelerinin.

couchsurfingCouchsurfing, kısa adıyla CS, dünya çapında seyehat eden tatilcilerin, gittikleri ülkelerdeki yerel insanlarla tanışabildiği, yerel kişilerin onları gezdirdiği ve hatta ücretsiz olarak kendi evlerinde ağırladığı bir site.

Yurt dışı ve hatta Türkiye içerisinde başka bir şehre seyehat ederken kullanılabilecek bir servis.  Yapmanız gereken önce CS’e üye olmak, daha sonra profilinizi resim de ekleyerek eksiksiz olarak doldurmak. Bulunduğunuz şehrin ve ilerde ziyaret etmeyi planladığınız şehirlerin gruplarına üye olabilirsiniz. Daha sonra sizi tanıyan kişilerin eğer sitede var size sizin hakkınızda iyi referanslar yazmalarını isteyin ingilizce olarak. Referans çok önemli, çünkü başka bir ülkeye gideceğiniz zaman oradaki herhangi birisine evinde kalmak ya da sizi gezdirmesi için mesaj attığınızda, size güvenebilmesi açısından öncelikle sizin duvarınıza yazılan referanslara bakıyorlar. Daha sonra site aracılığıyla tanıştığınız kişilere siz de iyi referanslar yazın, onlar da size yazacaktır mutlaka.

CS’de ayrıca Ankara, İstanbul gibi şehirlerde haftalık olarak düzenli buluşmalar yapılıyor, oralarda yeni arkadaşlar edinmek mümkün. Oradan tanıştığınız kişilerin de size referans yazmalarını isteyebilirsiniz.

Couchsurfing’in toplam üye sayısı dünya genelinde 3 milyon civarında. En fazla üye 600 bin kişiyle Amerika‘dan. Türkiye’den ise 50 binden biraz fazla üye mevcut sitede ve dünya genelinde en çok üyeye sahip 12. ülke konumunda. En çok üye 25 bin kişiyle İstanbul‘dan. Sonra 5 binden biraz fazla kişiyle Ankara ve 3300 civarında kişiyle İzmir geliyor.

airbnbAirbnb, evinde fazla odası bulunan kişilerin, genelde otel ücretlerinin yüksek olduğu New York gibi şehirlerde, ev odalarını ziyaretçilere kiraladıkları yararlı bir internet sitesi.

Airbnb aracılığıyla önce gideceğiniz şehri, sonra tarih aralığını seçiyorsunuz, site size uygun kiralanacak odaların listesini getiriyor. Kiralayacağınız odanın resimlerine bakabiliyorsunuz. Kiraya veren kişinin referanslarını okuyabiliyorsunuz, daha önce orada kalmış kişilerin görüşleri ki bu çok önemli aslında ev sahibine güvenebilmek açısından. Daha sonra kiralamaya karar verdiğinizde ödemeyi internet sitesine yapmanız gerekiyor, direk kiralayacağınız kişiye değil. Kiralamadan önce ya da sonra mutlaka kiraladığınız kişiye mesaj atıp teyit alın, kiralamadan önce atmak daha faydalı tabi ki.

Ayrıca eğer kendiniz de turistik bir şehirde yaşıyorsanız, evinizin bir odasını turistlere kiraya vererek para kazanabilirsiniz.

Airbnb en yaygın olarak Amerika’da kullanılmakta. Daha sonra ise Fransa, İngiltere, İspanya ve Almanya gelmekte. Türkiye‘den ise az sayıda da olsa sitenin üyesi mevcut. O nedenle Ankara,  İstanbul, İzmir gibi büyük şehirlerde yaşıyorsanız siz de bir odanınızı günlük olarak kiraya verebilirsiniz.

priceline negotiatorPriceline genel olarak ucuza uçak bileti alabileceğiniz, otel bulabileceğiniz, araba kiralayabileceğiniz bir site. Çeşitli sitelerden de otellerin internet sitelerinden arama yaparak, karşınıza en uygun fiyatı getiren bir servis. Ama asıl tanıtacağımız şey Priceline’ın kendisi değil de, Negotiator hizmeti.

Negotiator uluslararası ucuza otel odası kiralanan bir Priceline hizmeti. New York ya da Los Angeles ya da Paris gibi otel fiyatlarının çok yüksek olduğu ülke ve şehirlerde, ucuza otel bulmak için harika bir alternatif. Negotiator’a ulaşmak için öncelikle Priceline’ın anasayfasına gitmeniz gerekiyor. Daha sonra, hotels linkine tıklayıp, “save up to %60 when you name your price” ya da “pricelien negotiator” yazan resme tıklamanız gerekiyor. Karşınıza çıkan ekranda gideceğiniz şehri, kiralayacağınız oda sayısını ve giriş çıkış tarihlerini belirtiyorsunuz. Daha sonraki ekranda size bir otel odası için en fazla kaç Dolar ödemek istediğinizi soruyor. Fiyatı kendiniz belirliyorsunuz. Daha sonra harite üzerinde seçtiğiniz şehre ait bölgeler çıkıyor. Manhattan, Brooklyn, New Jersey gibi. Semtleri de seçtikten sonra kredi kartı bilgilerinizi giriyorsunuz, kaç yıldızlı bir otelede kalmak istediğinizi seçiyorsunuz ve Priceline’a benim için otellerle pazarlık et diyorsunuz. Eğer seçtiğiniz bölgedeki bir otel o fiyatı kabul ederse, Priceline otomatik olarak hesabınızdan parayı çekiyor. Burada önemli bir nokta, oteli kendiniz seçemiyorsunuz, sadece bölgeyi seçebiliyorsunuz. Negotiator ile %60’a varan tasarruflar etmek mümkün. Örneğin, Holidayy Inn Express Brooklyn‘deki otelin internet sitesindeki en düşük fiyat 150 dolar iken, Priceline aracılığıyla 90 dolara aynı odayı kiralamak mümkün.

Belki ilginizi çeker:

Geçen Haftanın Faydalı İnternet Siteleri

Jet Lag Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Önlenir

THY ile İstanbul New York Uçuş İzlenimleri

Bir yorum

  1. dil öğrenmek istiyorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*