Goji Berry Nedir – Goji Berry Faydaları

goji berry, kurt üzümü Goji Berry Nedir

Goji berry Himalayalar’da yetişen ve özellikle Çin, Tibet ve Hindistan’da binlerce yıldır kullanılan bir bitkidir. Goji berry kullanımının karaciğeri koruduğu, kan dolaşımını düzenlediği ve görme gücü artışı sağladığı bilinmektedir. Asya kıtasında kurt üzümü olarak da bilinen bu bitki, yavaş yavaş ABD ve Avrupa’da da popüler hale gelmektedir. Şekil ve doku olarak kuru üzüme benzeyen bu bitkinin, biraz ekşi ve keskin bir tadı vardır.

Goji Berry Nasıl Kullanılır

Goji meyvesi çiğ biçimde yenerek veya sıvı özüt şeklinde tüketilebilir. Meyvenin goji berry çayı olarak bilinen türevleri de piyasada satılmaktadır. Aynı zamanda üzüm ve goji berry karışımı olarak kullanılan şaraplar bu aralar oldukça popülerdir. Bu meyve Çin’de genellikle pilava ve çorbaya eklenerek kullanılırken, batıda meyve suyu veya kurutulmuş meyve şekline kullanılır.

Goji Berry Faydaları

Özellikle ABD ve Avrupa’da bu meyveye son yıllarda yoğun talep olmuştur. Bu talebin oluşmasında meyvenin gençleştirici etkisi, antioksidan özelliği göstermesi ve pek çok vücut fonksiyonu açısından yararlı olması etkilidir. Yapılan bilimsel çalışmalar; meyvenin glokoma, maküler dejenerasyon ile kalp ve damar hastalıklarına karşı etkili olduğunu ortaya koymuştur. Bu çalışmalarda, aynı zamanda kansere karşı koruyucu ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkileri olduğu saptanmıştır. Bu meyve, uzun zamandır özellikle Çin’de diyabet hastaları tarafından kan şekerini düzenleyici etkisi sebebiyle, ülser ve reflü rahatsızlığı olan tarafından ise sindirim sistemini düzenleyici işlevleri yüzünden kullanılmaktadır.

Goji berry, bir çok mineral ve vitamin açısından da zengindir. Özellikle potasyum ve çeşitli aminoasitler açısından zengin olan bu meyve, gelişme çağındaki çocuklarda hipofiz bezine etkiyerek büyüme hormonu salgılamasını artırabilir. Yapılan çalışmalar, bu meyvenin özellikle C vitamini açısından turunçgiller ve çilekten daha zengin olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, eğer bir diyet uyguluyorsanız bir çok zararı ortaya çıkmış olan zayıflama haplarından ziyade goji berry meyvesini kullanmanız yararlı olabilir. Meyvenin aynı zamanda cinsel bir uyarıcı olduğu bilinmektedir.

Goji Berry Nereden Alınır

Sağlık ürünleri satan bir çok marketten ve online olarak satın alınabilir. Özellikle Çin’de üretilenler DDT kullanımından dolayı pek tercih edilmemekte, Tibet’te üretilenler daha pahalı fiyatlara satılıyor olsalar da daha çok rağbet görmektedirler.

3 yorum

  1. Ayşegül Kayadelen

    hiç kullanan oldu mu arkadaşlar, faydasını gören varsa lütfen yazsın

    • Ben GOJİ BERRY’i hem yetiştirdim hem Kendim DENEDİM.Kan değerlerim çok yükseldi,tansiyonum geriledi,bahçe komşum benden aldığı goji yemeye başladıktan sonra kemoterapik ilaçların etkisinden daha kolay çıktığını ifade etti. Cinsel isteklerde de artış oldu.

  2. bitki olarak kullanılırsa faydalı, ama gojy berry hapı vs gibi şeyler kullanılmamalı doğal olmalu kullanılan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*