İnternet Yasakları Genişliyor Mu, 22 Ağustos Sonrası Neler Olacak

15 Mayıs pazar günü yapılan gösteri ve interaktif sözlüklerin başını çektiği eylemlerle iyice gündemimize giren internette sansür veya diğer bir ifadeyle internet filtresi özellikle 22 Ağustos sonrası süreçte başımızı ağrıtacak gibi duruyor. Özellikle Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun tarafından çıkarılan “İnternetin Güvenli Kullanımına Dair Usul ve Esaslar” adlı yeni yönetmelik ilk bakışta yasakçı bir zihniyetin ürünü olduğu imajını uyandırıyor. Youtube, Blogger yasaklarından hatta bir ara Google‘un bile yasaklanacağı söylentisinden de anlaşıldığı gibi üzere ülkemizin internet yasakları konusunda sicili pek de temiz değil. Sizin için bu netameli konuyu tarafsız biçimde ele almaya çalıştık.

TİB Nedir, 5651 Sayılı Kanun Nedir, Katalog Suçlar Nelerdir

Ülkemizde internetin düzenlenmesinden sorumlu olan kuruluş BTK’nın altında direkt başkana bağlı olarak faaliyet gösteren Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı. En başta telefon dinlemelerinin mahkeme kararlarına uygun olmasını temin amacıyla kurulan bu yapı zaman içinde interneti de düzenler bir hüviyet aldı. Bu durumun en büyük sebebi 2007 yılında çıkan ve TİB’e mahkeme kararları olmaksızın 8 adet katalog suç için erişim engelleme yetkisi veren 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun. Bu 8 katalog suç kanunda

  • Müstehcenlik,
  • İntihara Yönlendirme,
  • Çocukların Cinsel İstismarı,
  • Fuhuş,
  • Kumar Oynanması için Yer ve İmkân Sağlama,
  • Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Kullanılmasını Kolaylaştırma,
  • Sağlık için Tehlikeli Madde Temini,
  • Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar

olarak tanılanmış.

Aslında zurnanın zırt dediği yer de burası. Çünkü bu 8 suçtan özellikle müstehcenlik o kadar yoruma açık bir nitelik taşıyor ki alakalı-alakasız bir çok internet sitesini bu kapsama sokabilmek mümkün. Bu kanun çıkarken elbette gündeme gelmiş olan bu riskler, o vakitlerde internette ve özellikle sosyal palaşım sitelerinde meydana gelen kriminal olaylar sebebiyle herhangi bir engellemeyle karşılaşmadan çıkabilmişti. Aslında bugünkü sıkıntının asıl sebebi de o zaman ödenmeyen bu bedelden kaynaklanıyor.

İnternet Filtresi Ne anlama Geliyor, İnternete Sansür Mü Uygulanıyor

TİB kullanılan yeni ortaya çıkardığı filtrelere dayanak olarak 5651 sayılı kanunla kendisine verilen katalog suçlarla mücadele ve çocukları kötü amaçlı sitelerden koruma görevini gösteriyor. Önerilen 4 filtreleme paketi arasında; standart paket, aile paketi, yurtiçi paketi ve çocuk paketi bulunuyor. Yurtiçi ve çocuk paketlerinin az çok ne olduğu belli olsa da aile paketinin ne olduğu konusunda TİB’de çalışanlar dışında kimsenin pek bir fikri yok.

En büyük kafa karışıklığı çocuk paketi konusunda ortaya çıkıyor. Bir kısım 5651 sayılı kanunun problemli olduğunu, özgürlükleri engellediğini ve acilen değişmesi gerektiğini savunurken; başka bir kısım çocukları koruma görevinin ailelere ait olduğunu devletin aile-çocuk ilişkilerine müdahale etmemesi gerektiğini söylüyor. Tamamen ayrı bir kısım ise, 5651 sayılı kanuna ve devletin müdahalesine karşı çıkmazken TİB’in çocuk filtresi hususunda seçmiş olduğu metoda karşı çıkıyor. Sadece internet filtreleri ile uğraşan ve bu konuda uzmanlaşmış bu kadar şirket varken; devletin içinde haydar, baldız, sarışın vb. yasaklı sözcükler listesi belirlemesi ve içinde bu kelimelerin geçtiği her sitenin yasak kapsamına sokulması ciddi bir eleştiri olarak gündeme geliyor.

İnternetin Güvenli Kullanımına Dair Usul ve Esaslar Taslağı Başka Neler Getiriyor

Bir de meselenin teknik yönü var. Eskiden erişime engellenmiş bile olsalar DNS ayarları değiştirilerek istenilen siteye girilebiliyordu. Yeni yönetmelikle bunun da önüne geçiliyor ve erişim engelleme internet servis sağlayıcılar marifetiyle yapılıyor. Bu halihazırda TİB tarafından yasaklanan ve erişimin yapılamadığı 60 bin siteye bundan sonra hiçbir şekilde girilemeyeceği anlamına geliyor. İşin pek de şu an tartışılmayan ekonomik kısmında ise, yurtiçi hosting hizmeti sunan sitelere yönelik olan yaptırımlar, ciddi bir ekonomik değere ulaşan hosting hizmetleri sektöründe yabancı şirketler lehine bir haksız rekabet yaratıyor.

Bu konuda yazılarımıza önümüzdeki günlerde devam edeceğiz.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*