THY ile İstanbul New York Uçuş İzlenimleri

Türk Hava Yolları ile İstanbul New York arası uçuş kağıt üzerinde yaklaşık 10 saat gözükmekte.  Ama sadece kağıt üzerinde gözüken süre bu. Sabah 11’de kalkması gereken uçak, İstanbul Atatürk Havalimanı‘nın yoğunluğundan dolayı 1 saat gecikmeyle ancak kalkabiliyor. Uçaklar kalkış için resmen sıraya giriyorlar, kalkış güvenliği açısından da her iki havalanma arasında en az 2 dakika olması gerekiyor, Uçağın kalkış alanına gidişi ve ortalama önünde sırada bekleyen 15 uçak olması nedeniyle, en az 1 saat, yarım saat öncesinden de uçağa aldıkları düşünülürse 1.5 saat uçak içerisinde daha kalkış yapmadan vakit geçirmek gerekiyor. Uçuşumuzla ilgili ilk olumsuzluk bu gibi gözükmele birlikte, asıl olumsuzluk, uçağa ulaşana kadarki süreçte karşımıza çıkıyor. Amerika uçuşlarında ekstra güvenlik önlemleri mevcut. En az 4 güvenlik bölgesinden geçmek gerekiyor, her seferinde kemer ve laptop varsa çıkarmak, güvenlik elemanın keyfiyetine göre neden Amerika’ya gittiğinize dair sorgulanmak, gittiğinizde kalacağınız yer vb. bilgilerin doldurulması derken, uçağa girene kadar baya bir yoruluyorsunuz resmen. Girdikten sonra da kalkış öncesi bekleyiş sürprizi sizi karşılıyor. Üzerine bir de 10 saatlik uçuş. New York JFK hava alanına inişten sonra 1 saate yakın süre yine uçak içerisinde bekleyiş. 10 saat sürmesini beklediğiniz uçuşun 12 saati de aşması durumu. Yani pek de parlak bir uçuş olmuyor THY ile İstanbul New York uçuşu. Yine de bu faktörlerin sadece THY için geçerli olduğunu düşünmemek gerekir, tüm hava yolu firmaları için aynı süreler geçerli.

THY’nin Boeing tipi uçağının ilk göze çarpan kısmı, devasa boyutlarda olması. Uçağa ilk girişte sol tarafta business class, sağ tarafta THY’nin yeni uçuş tipi, Comfort Class sizi karşılıyor. Eğer ekonomide uçuyorsanız, bu bölgelerde oturmuş, ayaklarını yaymış ve arkasına yaslanmış tipler koltuğunuza giderken biraz kıskançlık krizi yaşatabiliyor. THY’nin Comfort Class’ı oldukça hoş olmuş bu arada, söylemeden geçemeyeceğim.

Gelelim uçağa, economy class‘da yolculuk yapmak da hiç fena değil. Koltuklar arası mesafe makul düzeyde. Bacaklar öndeki koltuğa yapışmıyor. Sonra koltukların önündeki ekran sayesinde film, dizi belgesel izleyerek hoşça vakit geçirilebiliyor.

Peki 10 saatlik okyanus ötesine yolculuk nasıl geçiyor, nasıl geçirilebilir dersek;

İstanbul Atatürk Hava Alanı’ndan alınacak 3 – 5 farklı gazeteyi okuyarak 1 saat geçiyor.

2 kez yemek veriliyor, toplamda 1 saat de yemek yiyerek geçiyor.

2 kez içecek ikramı, 10 ar dakikadan 20 dakika.

2 kez tuvalet molası desek, her molada da biraz uçak içi yürüyüş, ve uçağın arka tarafında  açık büfe sandviç ve içeceklerle birlikte 20 şer dakikadan 40 dakika,

eder 3 saat.

1,5 saatten 2 film, 20’şer dakikadan da 3 dizi izleyince, 4 saat de ekran karşısında geçirilebiliyor sıkılmadan.

Etti 7 saat.

1,5 saat kadar rahatlıkla uykuyla geçebilir. Uçak Kalkış ve inişinde manzara izleme, etrafı tanımaya çalışma, insanları süzmeyle de 1,5 saat geçse,  toplamda 10 saatlik süre bu şekilde rahatlıkla fazla sıkılmadan geçirilebiliyor.

New York’a iniş sırasında eğer hava bulutlu ise, az da olsa türbülans ve uçağın sallanmasına karşı hazırlıklı olmak lazım. Pek tehlike oluşturan bir durum değil bu, o nedenle fazla endişeye gerek yok. Yine de insan biraz üreperebiliyor iniş sırasında.

New York’a inildiğinde ise, iniş saatine göre pasaport kontrol noktasından giriş yapmak için uzun bir kuyrukta beklemek gerekebiliyor. Ama eğer kuyruktan geçtikten sonra bagajınızı da sağ salim teslim alırsanız, tüm bu süreçler sanki dakikalar içerisinde olmuş bitmiş geliyor insana.

Son bir not olarak, THY’de uçakta bana verilen kulaklık bozuk çıktı, kulaklığı değiştirmek için hostes çağırma butonuna basıp 1 saate yakın bekledim ama kimse gelmedi THY ile ilgili uçuş esnasında THY’den kaynaklanan tek olumsuzluk da buydu diyebilirim. Onun dışında ikramlar ve uçuş her şey gayet güzel.

Bu yazının cevap verdiği sorular:

  • istanbul new york kaç saat?
  • istanbul new york arası uçakla kaç saat?
  • thy comfort class nedir?

Türk Hava Yolları ile New York JFK – İstanbul Uçuş İzlenimleri
New York City Gezi Rehberi, Gezilecek Yerler
Faydalı İnternet Siteleri – Couchsurfing, Airbnb, Priceline Negotiator

3 yorum

  1. istanbul new york

    oldukça faydalıı olmuş teşekkürler.

  2. hostes değil kabin memuru daha doğru bir adlandırma olur.
    saygılarımla. yazı yararlı olmuş ,sizinde tek hatanız bu olmuş 🙂

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*