Jet Lag Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Önlenir

jet lag jetlagJet Lag ya da yanlış yazımıyla Jetlag Nedir?

Saat farklı fazla olan bir ülkeye uzun süre uçakla yolculuk yapıldığında oraya çıkan geçici bir hastalıktır jet lag. Tıbbi adıyla, desynchronosis.

Jet Lag sendromunun belirtileri

Halsizlik, uyuyamama, uykunun gelmemesi, yorgunluk, kafayı toplayamama, baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, ama bunların içerisinde en belirgin olanları uyuyamama ve halsizlikdir. Aslında özetle, hafif derecede seyreden depresyon belirtilerine benzer belirtiler yaşatır jet lag insana.

Jet Lag neden olur

Jet lag beden saatinin gidilen yerdeki saate uyum sağlayamamasından kaynaklanır. Normalde her insanın vücunun alıştığı bir beden saati vardır, sabah uyanır, acıkır, gece uykusu gelir vs. Ama saat farkının fazla olduğu bir yere gidildiğinde uçakla, bu beden saatinin değişmesi gerekir, yatış kalkış yemek saatleri farklı olacaktır çünkü, ve bu değişikliğe vücut alışana kadar jetlag sorunu yaşanır.

Jet Lag ile nasıl başa çıkılır – Uzun süreli uçak yolculuklarında dikkat edilmesi gerekenler

Jetlag olmamak ya da belirtilerini en aza indirmek için,

  • Uçuş öncesi birkaç gün düzenli ve sağlıklı beslenmeye dikkat edin.
  • Uçuştan birkaç gün önceden gideceğiniz yerin saatine göre yaşamaya başlayın. Mesela New York’a gideceksiniz, birkaç gün önceden New York saatine göre geç yatın, geç kalkın, vücudunuzu oranın saatine daha gitmeden alıştırmaya çalışın.
  • Uçuş öncesi, uçuşta ve sonrasına kafeinli içeceklerden kaçının (zor ama en azından zararlı olduğunu bilmek iyi).
  • Uçakta sabit durmayın, kalkın, yürüyün, koltuğunuzda ufak çaplı hareketler edin. Ayağa kalkın, oturun. Uzun süre uçakla oturarak yolculuk yapınca kan ayaklarda birikir, bu da sağlığa zararlıdır. O nedenle hareket etmek çok önemli.
  • Rahat ayakkabı (terlik mesela) ve kıyafetler (pijama, eşofman)
  • Gittiğiniz yerin saatlerine uyum gösterin, erken ya da geç uykunuz gelirsa bile, yıllarca orada yaşıyormuş gibi hareket etmeye çalışın. Zor olacaktır ama  beden saatini biran evvel gittiğimiz yerin saatine uyarlamak istiyorsak ilk günden buna başlamamız gerekir.

Ayrıca genel olarak sağlıklı bir uçuş geçirmek açısında, uçakta alkol almamaya özen göstermek gerekir. Hem binlerce metre yükseklikte oksijen oranı azdır, alkolun tesiri çok daha kuvvetli olur ve  çabucak sarhoş olunabilir. Ek olarak, alkol vücudu susuz bırakır, sık sık susamanıza neden olur. Bedenin susuz kalması ise uzun süreli uçuşlarda en son isteyeceğimiz şeydir.

Jet lag doğu – batı yönlü uçuşlarda daha belirgin şekilde ortaya çıkar, çünkü zaman farkı doğu – batı ya da batı – doğu yönlü uçuşlarda belirgin olarak ortaya çıkar. Kuzey – güney yönlü uçuşlarda az da olsa jet lag belirtileri görülebilir.

Jet lag kısa süreli de olsa Depresyon‘a yol açabilir, o nedenle depresyon tehlikesi altındaysanız, yukarda bahsedilen jet lag önlemlerine özellikle hassasiyet göstermeniz gerekmektedir.

Bir yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*