Zayıflama Haplarının Çeşitleri, Nasıl Kilo Verdirirler, Zararları Nelerdir

zayıflama haplarıBir önceki yazımızda zayıflama hapları ile ilgili giriş niteliğindeki bilgileri paylaşmıştık. Bu yazımızda günümüzde özellikle kadınlar tarafından çok sık kullanılan zayıflama hapların çeşitlerini, zayıflama haplarında kullanılan etken maddeleri ve bu hapların zararlarını konu edeceğiz.

Zayıflama Hapları Çeşitleri

Zayıflama hapları genel olarak iki kategori altında toplanabilir: Doğal olanlar ve ilaçlar. Doğal zayıflama hapları yeşil çay, turunç çiçeği ekstresi vb. doğal maddeler içerirken; ilaç kategorisinde olanlar Alli ve Dexatrim gibi formülasyonlar içerir. Bazı haplar iştahı gidererek zayıflamaya imkan tanırken, diğerleri metabolizma hızını artırarak zayıflatır.

Zayıflama Hapları Nasıl Kilo Verdirir

Zayıflama haplarının içerdikleri etken maddeler hiperaktiviteyi artırmaktan, sindirim sisteminin yağların emilimini azaltmasına kadar türlü türlü yollar uygular. Zayıflama hapı Lida gibi doğal olduğu iddia edilenler tokluk hissine yol açarak iştah kaybına neden olurlar. Bu yolla vücutta depolanmış yağ zaman içinde yakılır ve kilo kaybı yaşanır.  Hydroxycut gibi haplar, içerdikleri yüksek miktardaki kafein ile kullanan kişinin enerjisini artırarak daha yoğun çalışmasını sağlar. Kafein aynı zamanda idrar miktarını artırarak vücuttan su atma işlemini sıklaştırır. Başka popüler bir etken madde olan, Guar gum ise bağırsaklardaki yağ emilimini azaltır. Bu maddenin yan etkisi ishal veya bağırsak tıkanıklığına yol açmasıdır. Chitosan ve CLA‘nın da benzer etkileri olduğu ortaya çıkmıştır.

Zayıflama Haplarının Zararları

Medyadaki haberlerden sıklıkla duyduğumuz bir tanesi zayıflama haplarından ölenler. Aslına bakarsanız bu haberler pek de asılsız sayılmaz. Bir kere akıldan çıkarılmaması gereken husus şudur: Zayıflama haplarından mucizeler beklemek yersizdir. Doktorların ve diyetisyenlerin genel eğilimi, zayıflama hapını kullanan kişinin ağırlığının %10’unu vermesinin hedef olarak konulmasıdır. Eğer ağırlığının %10’unu vermesine rağmen hala kilo vermeye devam ediyorsa bu durum, vücutta kas ve protein yıkımının arttığına işaret eder ki bu da sonuçları organ yetmezliğine (özellikle böbrekler) kadar varan komplikasyonlara neden olur.

Zayıflama haplarının başka bir zararı ise, tiroid bezini harekete geçirmesi sonucu tiroksin hormonu salgılanma hızını artırması neticesinde metabolizma hızının artmasıdır. Metabolizma hızının normalden üst seviyeye çıkması özellikle kalp problemleri yaşayan kişilerde taşikardiye (kalbin aşırı hızlı artması) neden olabilir. Bunun yanında, bazı zayıflama haplarının risk grubundaki kişilerde hipertansiyona yol açtığı, diyabet hastalarında ise vücudun insülin düzeyindeki ani değişimlerden dolayı ölümle sonuçlanabilecek vakalara neden olabildiği görülmüştür.

Genel olarak zayıflama hapları kalıcı bir kilo kaybına yol açmaz. Uzmanlara göre bu hapların kullanıldığı durumlarda bile alınan günlük kalori miktarını azaltmak gerekir. Ayrıca bu hapların işe yarayıp kilo verdirdiği durumlarda bile, kişiler aynı kiloda kalabilmek için bu hapları kullanmaya devam edecek bu da kullananlar için tehlikeli durumlara yol açabilecektir. Bu haplar vücudun enerjisini artırarak veya iştahı azaltarak kilo kaybına yol açabilir fakat unutulmamalıdır ki, bütün bunları kendi başlarına yapmazlar. Uzun dönemde zararları görülebilecek bu haplara başvurmadan önce mutlaka bir diyetisyen veya doktora danışılmalıdır.

Zayıflama hapları zararlı mı?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*