Keylogger Nedir, Nasıl Anlaşılır, Nasıl Silinir

keyloggerKeylogger Nedir

Keyloggerlar sizin hangi tuşlara bastığınızı programı yükleyen kişiye veya bilgisayarın yöneticisine rapor eden programlardır. Bir kısım keylogger programlar aileler tarafından çocuklarının bilgisayar kullanımını izlemek amacıyla kullanılsa da diğer bir kısmı ise kötü niyetli kimseler tarafından kişisel bilgileri çalmak için kullanılır. Bu programlar şifreleriniz, e-posta adresleriniz ve banka hesap bilgileriniz de dahil olmak üzere birçok kişisel bilginizi kaydedebilirler. Eğer bilgisayarınızda böyle bir programın yüklü olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız aşağıda önereceklerimizi uygulayın:

Keylogger Nasıl Anlaşılır, Nasıl Silinir

  1. Ad-Aware veya SpyHunter gibi bir anti-spyware program yükleyin ve bilgisayarınızda herhangi bir keylogger olup-olmadığına dair bu programlarla taratın. Keyloggerlar genelde anti spyware programların veri tabanlarında vardır bu da işinizi kolaylaştırır. Fakat veri tabanları birbirinden farklı olduğu için size tavsiyemiz anti-spyware programlardan birden fazla kullanmanızdır. Tarama bittiğinde eğer herhangi bir keyloggera rastlandıysa karşılaştığınız programı bilgisayarınızdan silin.
  2. “Ctrl+Alt+Del” yaparak “Windows Görev Yöneticisi”ni açın. “Uygulamalar” ve “İşlemler” sekmelerinin her ikisinde herhangi normalin dışında bir uygulama olup-olmadığına bakın. Eğer şüphelendiğiniz herhangi bir ilginç isimde uygulama varsa, bir arama motorunda bu simi aratın. Arama motorundan çıkan sonuç bu uygulamanın zararlı bir program olduğu yönünde ise “İşlemi Sonlandır” veya “Görevi Sonlandır” butonlarından birine basarak (hangi sekmede olduğunuza göre değişir) uygulamayı bitirin.
  3. Ekrandaki herşeyi görebilmek için görev çubuğundaki küçük simgeleri genişletin. Bazı keyloggerlar arka planda çalışmalarına rağmen, görev çubuğunda gizlenmiş bir simge bulundurabilirler. Her bir ikonun üzerine gelerek mouse ile üzerinde bir süre bekleyin. Eğer siz üzerindeyken bir isim çıkmaz ise üzerine sağ tıklayarak ne olduğunu görmeye çalışın. Ulaştığınız program ismini tekrar arama motoruna yazarak yukarıda saydığımız işlemleri tekrar edin.
  4. Yüklenmiş programlar listenizi açın. Yine şüphelendiğiniz bir program simi varsa arama motorunda aratın.
  5. Bir bilgisayarınızı tekrar scan ederek keylogger programın silindiğinden emin olun. Eğer hala silinmemişse  anti-spyware programın kontrol panelinden seçerek silme işlemini gerçekleştirin.
  6. Keylogger programın silindiğinden emin olduktan sonra; tüm şifrelerinizi, banka bilgilerinizi ve klavye kullanarak girdiğiniz diğer tüm bilgilerinizi değiştirin. Banka hesabınızı ve e-postalarınızı kontrol ederek herhangi bir bilginin değiştirilmediğinden emin olun.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*