Isırgan Otu Nedir, Faydaları ve Zararları Nelerdir

ısırgan otuIsırgan otuna bu adın konmasının sebebi dokunulduğunda yol açtığı acıdır. Bu acı ısırgan otunun yapraklarının yaydığı histamin, serotonin ve kolin gibi kimyasallardan kaynaklanır ve herhangi bir tedaviye gerek kalmadan zamanla geçer.

Isırgan Otu Nedir

Isırgan otu kökü Kuzey Avrupa ve Asya’ya dayanan bir bahçe bitkisidir. Günümüzde dünyanın hemen hemen her bölgesine yayılmış olan bu bitkinin boyu yarım metre civarındadır. Genellikle sarı veya pembe renkte ve kalp şeklinde olan yapraklarıyla kolayca fark edilirler. Yaprakların alt tarafında bulunan tüylerde, acıya neden kimyasallar bulunur.

Isırgan Otunun Faydaları

17. yüzyılda İngiltere’deki doktorların kangrene ve soğuk algınlığına karşı ısırgan otunu önerdikleri bilinmektedir. Amerikan yerlileri de özellikle kas ağrıları için bu bitkiyi kullanmışlardır. Ayrıca Kıta Avrupası’nda da bu şifalı bitkinin eklem iltihapları için yaygın olarak kullanıldığı ortaya çıkmıştır.

Günümüzde de birçok alanda kullanılmaya devam eden bu bitkinin kurutulup iyice ezildikten sonra solunum sistemi hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Özellikle yapraklarının diri veya haşlanmış biçimde tüketilmesi birçok kanser türüne karşı iyi gelmektedir. Yapılan yeni çalışmalar ısırgan otunun nezle, grip gibi rahatsızlıklar ve idrar yolu enfeksiyonları için faydalı olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca uygun miktarlarda kullanıldığında ödem çözücü, iltihap giderici ve kan yapıcı etkileri de bulunmaktadır. Isırgan otunun aynı zamanda saçlara iyi geldiği de bilinmektedir. Yaprakla birlikte kaynatılan suyla yıkanan saçlarda saç dökülmesinin ve kepeklenmenin durduğu ve saçların daha parlak bir hal aldığı görülmüştür.

Isırgan Otunun Zararları

Herhangi bir ilaç tedavisi esnasında ısırgan otu kullanmak tehlikeli olabilir. Örneğin, aspirin gibi kanı sulandıran ilaçların işleyişini etkileyebilir. Aynı zamanda diüretiklerle ve tansiyon ilaçlarıyla etkileşime girebilir. Bütün bunların yanında, ısırgan otu ishal, mide ağrısı ve bulantı gibi rahatsızlıklara da yol açabilir. Isırgan östrojen üretimini de yavaşlatır bu sebepten dolayı özellikle menopoz dönemindeki kadınların kullanmamaları tavsiye edilir. Ayrıca kemoterapi ve radyoterapi tedavisi görenlerin ve hipoglisemi hastalarının doktor gözetiminde bu bitkiyi tüketmeleri gerekir.

Isırgan Otunun Kullanımı

Bu alanda yapılan klinik çalışmalar hala sürmekte olsa da farklı rahatsızlıklar için farklı miktarlarda ısırgan otu kullanımı gerektiği açıktır. Isırgan otunun farklı şekillerde kullanımına dair yeni metotlar bulunmuştur. Örneğin, ısırgan otu çayı bunlardan biridir. Bu çayın hazırlamak için kurutulmuş ısırgan otu yaprağını kaynar suyla beş dakika demlemeniz yeterlidir. Uzmanlar, kullanıcılar için bu çayın günde en az iki defa ve şeker kullanmadan içilmesini, içtikten sonra da bol su içilmesini tavsiye etmektedirler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*