Gizli Kamera Nedir, Nasıl Bulunur

Teknoloji ilerledikçe, kamera ve ses kayıt cihazları da gittikçe daha küçük, daha sessiz ve daha zor fark edilir hale geliyor. Bu durum birini izlemek-takip etmek isteyen insanlar için büyük kolaylıklar sağlasa da, aynı zamanda etrafınızda kimsenin olmadığı durumlarda bile kendinizi güvende hissetmenize engel oluyor. Her ne kadar yasalarımız izinsiz bir şekilde özel alanlara gizli kamera ve ses kayıt cihazı konulmasını yasaklasa da özellikle internetteki gelişmelerle beraber gizli kameralarla yapılan bu tür kayıtlar ciddi bir şantaj unsuru haline gelip kişilerin hayatını karartabiliyor. Bu yazımızda başlangıçta kısaca gizli kameranın ne olduğunu ve işlevlerini açıklayıp ardından bir ortamdaki “gizli kamera nasıl tespit edilir” sorusuna cevap arayacağız.

Gizli Kamera Nedir

Gizli kameralar fark ettirmeden görüntü ve ses alabilen elektronik aygıtlardır. Genelde üzerlerinde taşıdıkları mini hard disklerine kayıt yapsalar da online ses ve görüntü iletebilen çeşitleri de vardır. Ortama konulan modellerinin yanında anahtarlık, kalem, kravat iğnesi vb. nesnelerle beraber kullanılabilen taşınır modelleri de bulunmaktadır.


Uygun fiyatlarla anahtarlık kamera

Gizli Kamera Nasıl Bulunur

  1. Lamba, biblo, duman detektörü, fotoğraf veya resim çerçevesi, kitap gibi üzerine kamera yerleştirilebilecek cisimler üzerinde fiziksel bir arama yapın. Gizli kameralar genelde odanın tamamını görecek şeklide olması gereken yere aykırı bir biçimde ve konumda duran nesneler üzerinde bulunur. Dinleme cihazı ise genellikle masa ve sandalye altında veya vazoların iç tarafında gizlenir.
  2. Genellikle kamerayı yerleştirenler tarafından bu duruma dikkat edilse de yanıp sönen herhangi bir ışık olmadığını dikkatlice kontrol edin. Bu aramayı ışıklar sönükken yapmanız işinizi kolaylaştıracaktır.
  3. Her ne kadar bu cihazlar sessiz modda çalışır biçimde tasarlanmış olsalar da her elektronik alet gibi onlar da ses çıkarırlar. Ortamda bulunan çalışır vaziyetteki diğer elektronik aletlere susturduktan sonra gizli kameranın sesine kulak veriniz.
  4. Bulunduğunuz ortamdaki ışıkları söndürdükten sonra özellikle parlak yüzeylere bir el feneri tutunuz. Gözetleme cihazları özellikle ayna ile cam-benzeri nesnelerin arkasına saklanırlar. Bu şekilde aynı zamanda gizli kameranın merceğini yakalamanız da mümkün olabilecektir. El fenerinin bir başka faydası ise baktığınız alanı sınırlandırarak odaklanmanızı kolaylaştırmaktır.
  5. Aramanıza yardımcı olmak için radyo frekansı sinyal detektörü kullanınız. Bu detektörler kayıt cihazının kullandığı radyo frekansının-eğer kullanıyorsa- tespit ederek, dinleme cihazlarını bulmanızı sağlayabilirler. Bir sinyal detektörü gizli kameranın yerini tam olarak tespit edemese de ona yaklaştıkça verdiği uyarıyı güçlendirerek size büyük kolaylık sağlar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*