Açıköğretim Hakkında

Bir önceki yazımızda Anadolu Üniversitesi tarafından sunulan açıköğretim hizmetleri hakkında merak edilenlere değinmiştik. Bu yazımızda açıköğretim hakkında sıkça sorulan sorulardan bir kısmına daha değiniyoruz. Umarız faydalı olur.

Açıköğretim Sınavlarına Nasıl Hazırlanmalıyım?

Bu sorunun aslında iki cevabı var. Eğer bir şeyler öğreneyim, üniversite okuduğumun bir faydası olsun diyorsanız oturup adam akıllı çalışın çünkü açıköğretim kitapları birçok alanda piyasanın en iyisidir. Yok, eğer mezun olsam yeter önemli olan diploma diyorsanız o zaman birçok insanın düştüğü hataya düşmeyin. Konuları sıkı sıkı çalışıp ardında da soru çözmek vakit israfından başka bir şey değildir.  Bu durumda yapacağınız, size yaklaşık 10 TL maliyeti olacak olan geçmiş yıların sınav sorularını içeren bir kitap satın almanızdır. Çünkü açıköğretim okuyanların pek çoğu bilir ki sınav soruları %70-80 bir önceki yılla aynı çıkar.

Açıköğretim Kaynak Kitapları Hangileri?

Açıköğretim Fakültesi’nin kendi yayınları dışında bir yayına pek ihtiyacınız olmayacaktır. Amma ille de yardımcı bir yayın olsun diyorsanız bu alanda önerebileceğimiz en kaliteli kaynak Murat Yayınları olup, ayrıca İlkumut ve Karacan Yayınları da açıköğretim öğrencileri tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Açıköğretim Hukuk Var Mı?

Maalesef yok. İktisat, işletme, kamu yönetimi vb. bilumum bölüm var ama hukuk yok. İlle hukuk okumak istiyorsanız dolambaçlı da olsa bir çözüm var aslında. Eğer A.Ö. Adalet Meslek Yüksekokulu’nu bitirir ve ardından Dikey Geçiş Sınavı’yla herhangi bir hukuk fakültesini kazanabilirseniz, iki yıl örgün okuyup sadece fark derslerini vererek hukuk mezunu olabilirsiniz. Peki bu işten benim kazancım ne olacak diyorsanız:

  1. Örgün eğitim veren bir hukuk fakültesinin derslerini almak, aynı derslerin bariz şekilde daha kolay olan açıköğretim versiyonlarını alacaksınız.
  2. 4 yıl örgün eğitime devam etmek yerine 2 yıl örgün eğitime devam edeceksiniz.
  3. Son haliyle gayet zor bir sınav halini alan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) yerine çok daha kolay olan DGS’ye çalışacaksınız.Tabii ki her şeyin sonunda hakim veya avukat olma imkanına kavuşacaksınız ki bu da birçok zorluğa değer galiba.

Anadolu Üniversitesi Dışında Açıköğretim Hizmeti Veren Başka Üniversite Var Mı?

Pek bilinmese de var. Onlarca yıldır Anadolu Üniversitesi’nde olan açıköğretim tekeli birkaç sene önce çıkan bir kanunla İstanbul Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi’ne de verildi. Yine de biz size yakın gelecekte bu konuda iyice tecrübe kazanmış durumda olan, gere kaynakları gerekse tecrübeli hocalarıyla örgün eğitim veren okulları aratmayan Anadolu Üniversitesi dışında bir okul tavsiye etmeyiz.

Açıköğretim Askerliği Tecil Ettirir Mi?

Örgün eğitim veren fakültelerin öğrencilerine sunduğu tüm imkanklardan açıköğretim öğrencileri de yararlanır. Dolayısıyla askerlik tecil işlemlerinde açıköğretim öğrencileri herhangi bir sorun yaşamazlar. Ancak Askerlik Kanunu gereğince 29 yaşını doldurmuş ve ikinci lisans bölümü olarak açıköğretim okuyan öğrencilerin askerlik tecil işlemleri yapılmaz.

Açıköğretim Mezunu Kaymakam Olabilir Mi?

Yazılı ve sözlü sınavlara girmesinde hiçbir engel olmasa da şu ana kadar çıkmadı. Ama olmayacak diye bir kaide de yok, kim bilir belki de ilk açıköğretim mezunu kaymakam siz olursunuz!

Açıköğretim Mezunları hangi A Grubu Kadrolara Girebilir?

Pek çok. Örnek vermek gerekecek olursa: Gelirler Kontrolörlüğü, Vergi Denetmenliği, Gelir Uzmanlığı açıköğretim mezunlarının girebileceği kadrolardan bazıları.

4 yorum

  1. özgür özgür

    açıköğretimin aslında diğer üniversitelerden bi farkı yok, adı dışında. bi de okula gitmiyorsunuz o kadar.

  2. 2 yıllık muhasebe bölümü okudum. 2. sınıfta ki dersleri veremediğim için okulum uzadı çeşitli sebeplerden dolayı okula gidemeyeceğim. açık öğretim fakültesi muhasebe bölümüne kayıt yaptırıp kaldığım yerden devam edebilir miyim ? ilginiz için teşekkür ederim

  3. teşekkürler güzelmiş siteniz.

  4. Şuan 1. sınıf maliye okuyorum,bölülmüm çok ağır olduğundan bölümümü değiştirmek istiyorum yapablirmiyim? Bilginiz varmı?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*