Göz Sağlığı İçin Neler Yapmalıyız – 2

göz sağlığı, görme gücü Göz sağlığı ile ilgili serimize devam ediyoruz. Bir önceki yazımızda göz egzersizlerinden ve en yaygın göz rahatsızlıklarından bahsetmiştik. Bu yazımızda göz rahatsızlıklarından korunmak ve görme gücünü artırmak için yapılması gerekenleri işleyeceğiz.

Daha iyi görmek için ille bolca yan etkisi olan ilaçlardan kullanmak zorunda değilsiniz. Eğer halihazırda bir problem yaşıyorsanız aşağıda önereceklerimizi devam etmekte olduğunuz tedaviye ek olarak uygulayabilirsiniz. Eğer önerilerimize dair herhangi bir alerjik rahatsızlığa sahip değilseniz, bu doğal metotlardan dolayı herhangi bir sorun yaşamazsınız. Yine de göz doktorunuza danışmanızı tavsiye eder, yapılan önerilerin işe yarayıp-yaramadığını anlamak için birkaç hafta beklemenizi tavsiye ederiz.

İhtiyacınız Olanlar:

  1. Goji berry (kurt üzümü)
  2. A vitamini
  3. Omega-3
  4. Alfa lipoik asit
  5. Güneş gözlüğü
  6. B12

Goji Berry Nedir, Faydaları Nelerdir

Düzenli olarak goji berry (kurt üzümü) tüketin. Goji berry, daha çok Asya kıtasında yetişen goji bitkisinin meyvesi olup yüksek besin değerine sahiptir. Özellikle Çin’de iki bin yıldır kullanılmakta olan bu meyve içerdiği yüksek orandaki antioksidan ile birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Yapılan çalışmalarda goji berrynin özellikle diyabete neden olan oksidatif stresi azalttığı görülmüştür. Aynı zamanda bol miktarda protein barındıran goji berry yüksek miktarlarda betakaroten, demir, fosfor ile B, E ve C vitamini içermektedir. Marketlerde zor bulunan bu meyveyi online olarak sipariş etmeniz mümkün.

A Vitaminin Faydaları, A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur

A vitamini kullanımınız artırın. Özellikle gece körlüğü A vitamini eksikliğinde oluşan bir hastalıktır. Aynı zamanda görme gücünü artıran A vitamini, eğer yüksek dozlarda kullnılırsa zehirleyici bir etki yapıp, kansere varan rahatsızlıklara yol açabilir. Bu vitamin kabak, ıspanak, kayısı, patates ve mango gibi besinlerde bolca bulunur.

Alfa Lipoik Asit Nedir, Hangi Besinlerde Bulunur

Göz bölgenize baskı uygulayan herhangi bir nesne bulunup bulunmadığına dikkat edin. Eğer var ise uygun bir ilaç-alfa lipoik asit– kullanmaya çalışın. Alfa lipoik asit özellikle ıspanak ve lahana gibi yeşil yapraklı sebzelerde bolca bulunan bir antioksidandır.

Omega 3 Faydaları Nedir, Nelerde Bulunur

Aldığınız Omega 3 miktarını artırarak göz pınarlarınızı tıkanıklığı gideriniz. Özellikle glokom hastalarında görülen ve göz pınarlarında olıuşan tıkanıklık ve bu nedenle oluşan basıncın körlüğe varan sonuçları olur. Balık yağında bol miktarda bulunan Omega 3, iltihaplanma sonucunda göz pınarlarında oluşan tıkanıklığı giderir.

Güneş Gözlüğü

Gerekli durumlarda güneş gözlüğü kullanın. Güneşin ultraviyole ışınları makula dejenerasyonuna nede olabilir. Renkli gözlü insanlarda bu risk daha fazladır. Güneş gözlüğü tercih ederken yüzde yüz ultraviyole koruması olanları tercih edin.

B12

Daha fazla B12 kompleksi tüketin. Özellikle, vejetaryenlerin B12 içeren ürünleri kullanmaları gerekir çünkü et ve benzeri gıdalarda bolca bulunan B12 eksikliğine daha yatkındırlardır. B12 ediniminin en hızlı yolu ise dil altı spreykullanımıdır.

 

Bir yorum

  1. hocAM RIca etsem keratakonustan bahseDer misiniz?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*