İşyerinde Mutlu Olmak İçin Etkili 10 Öneri

isyerinde mutlulukGoogle ya da Facebook’da, Koç ya da Sabancı Holding’de, Dış İşleri Bakanlığı ya da EPDK’da çalışmıyor olabilirsiniz, mevcut işinizden memnun olmayabilirsiniz, daha iyi bir kurumda çalışıyor olmayı isteyebilirsiniz, işinizle ilgili bir çok şikayetiniz olabilir. Ama yine de bunların hiçbiri, işyerinde mutlu olmaya engel nedenler değillerdir.İşte işyerinde mutlu olmanın yolları:

  1. İşyerinde Mutlu olmayı seçin: Mutluluk aslında bir seçim, mutlu olmayı seçebilirsiniz ya da seçmeyebilirsiniz. Bu kadar basit. İşyerinde sizi mutsuz eden düşüncelerden uzaklaşın, işinizle ilgili güzel yönlere odaklanın, dedikodulardan ve negatif enerji yayan insanlardan uzak durun. Eğlenceli ve düşünceli arkadaşlar edinin. Bunların hepsi işyeri ile ilgili seçim ve tercihler, siz mutlu olmayı seçin
  2. Her gün kendiniz için sevdiğiniz bir şey yapın: İşyerinde yapmaktan keyif aldığınız bir şey belirleyin, ve o şeyi her gün yapın. Bu işyeri bahçesinde yürüyüş, bilgisayarda kısa süreli oyun oynama, sevdiğiniz bir arkadaşı odasında ziyaret etme ya da sizin belirleyeceğiniz başka herhangi bir şey olabilir. Sevdiğiniz bişeyi belirleyin ve bunu her gün yapmaya mutlaka özen gösterin.
  3. Kendi kişisel gelişim ve kariyer planınınız kendiniz yönetin: İşyerinde yöneticiniz sizin iş ile ilgili kendinizi geliştirmeniz noktasında yeterince istekli ya da ilgili olmayabilir. Ama bir düşünün, kendinizi geliştirmeniz için en çok istekli olan kişi kim? Tabi ki siz. Bu durumda kendi gelişiminizi başka birinin kontrolüne bırakmayın, kendiniz yönetin. Sorular sorun, işinizle ilgili yayınları takip edin, sektörel dergi ve kitapları okuyun, internet sitelerini ziyaret edin.
  4. İşyerine neler olup bitiyor araştırın, öğrenin: İşiniz ve işyeriniz ile ilgili size yeterince bilgi gelmiyor olabilir, ama bu konuda şikayet etmekten ziyade, bilgi size gelmiyorsa, siz bilgiye erişin. Firmanız ile ilgili gelişmeleri takip edin, yöneticinize sık sık işiniz ile ilgili sorular sorun, bilgi edinebileceğiniz iş arkadaşları edinin.
  5. Kendiniz hakkında feedback toplayın: İşi nasıl yaptığınız ya da işyerindeki algılanmanız hakkında size yeterince geri dönüş yapılmıyor olabilir, bu durumda yöneticinize ya da iş arkadaşlarınıza kendiniz hakkında kendiniz sorular sorun, gelen cevaplara göre kendinizi değerlendirin. Ama olumsuz geri dönüşler noktasında hazırlıklı olun ve kendinizi yıpratmayın.
  6. Sadece yapabileceğiniz işlerin altına girin: Birilerine hoş görünmek için yapamayacağınız işler ile ilgili sözler vermeyin. O an o kişiye çok hoş görünebilirsiniz ama ya sonra? Daha sonra işi yapamadığınızda çok daha kötü bir durumda olabilirsiniz. O nedenle anlık şirin görünme çabalarından ziyade, daha uzun soluklu düşünün. Esasında, işyerinde mutsuz olmanın en büyük nedenlerinden birisi, yapabileceklerinizden daha fazlasını yapabileceğiniz yönünde sözler vermenizdir. Ya da, yapabileceğiniz süreden daha kısa bir sürede yapabileceğiniz yönünde garanti vermek. Eğer işleriniz yoğunsa, yeni bir iş ya da proje konusunda gönüllü olarak sorumluluk üstlenmeyin mesela.
  7. Enerji emici insanlardan uzak durun: Sürekli iş ya da yöneticiler hakkında kötü şeylerden bahseden, hep olumsuz noktalara odaklanan, negatif enerji yayan insanlardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın. Bir süreliğine onlarla birlikte eleştirmek, atıp tutmak oldukça hoş geliyor olabilir, sizi mutlu da edebilir. Ama uzun vadede size mutlaka faydadan çok zararı dokunur.
  8. Müşteriler ya da arkadaşlarınızla farklı düşünmekten korkmayın: Herkesle aynı düşünmek zorunda değilsinizdir. Farklı düşünceleriniz noktasında iş arkadaşlarınızla ya da müşterilerle tartışabilirsiniz de. Tartışma, çelişme ya da farklı düşüncelere sahip olma noktasında kendinizi cesaretlendirin. Profesyonel olduktan sonra, işyerinde tartışmak size her zaman zarar vermeyebilir, hatta iyi değerlendirdiğiniz takdirde olumlu sonuçlar da doğurabilir. Unutmayın, iki kişinin tartışıyor olması, birbirlerini sevmiyor oldukları anlamına gelmez.
  9. Arkadaş edinin: Yalnızlık, işyerinde mutsuz olmanın temel sebeplerinden. Etrafınızaki kişileri gözden geçirin, mutlaka anlaşabileceğiniz birileri vardır. Arkadaş edinin, ve hatta en iyi arkadaşlarınızdan birisi mutlaka işyerinizden olsun.
  10. Eğer her şeye rağmen mutsuz iseniz, yeni bir iş aramaktan çekinmeyin: Eğer ne yaparsanız yapın işyerinizde mutlu olamıyorsanız, sabah ayaklarınız size evden çıkarken engel oluyorsa, iş değiştirme vakti gelmiş demektir. İş değiştirme noktasında fazla korkak olmaya gerek yok, işinizde sürekli mutsuzsanız, kendinize yeni bir iş bakmanın zamanı gelmiş demektir.

Bir yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*