Facebook Depresyonu, Facebook Depresyona Yol Açabilir

Evet yanlış duymadınız, Facebook depresyonun nedenleri arasında yer alıyor artık. Facebook’da özellikle gençler, sahip oldukları arkadaş sayıları, yazdıkları yorumlara gelen yorum sayısı, sahip olduğu grup ya da sayfa sayısı gibi konularda birbirleriyle rekabet içerisindeler. Facebook’da sahip olunan arkadaş sayısı bir statü göstergesi olabilmekte.

Böylece Facebook’da daha az sosyla çevresi olanlar, kendilerine haksızlık ederek özgüven noktasında kendi kendilerine zarar verebiliyorlar. Facebook’da arkadaşlarından ilgi görmeyen ergen, gerçek hayatta ya da okulda kendisini arkadaşlarından soyutlayabiliyor. Bu da yalnızlık, özgüven eksikliği, mutsuzluk ve nihayetinde depresyona yol açabilmekte.


Bir diğer konu ise, Facebook’da herkes nereleri gezdikleri, arkadaşlarıyla nasıl hoş vakit geçirdikleri ya da ne kadar mutlu olduklarına dair fotoğraf ve durum paylaşıyor. Bu da Facebook kullanıcılarını, bak arkadaşlarım ne kadar mutlu, eğleniyorlar, ben ise ne kadar yalnız ve mutsuzum psikolojisine büründürebiliyor. Yani arkadaşlarımızın mutluluklarını olduğundan fazla görüp, kendi mutsuzluğumuzu artırma eğilimine itebiliyor bizi Facebook.

Facebook Depresyonu ile ilgili Amerika’da yapılmış onlarca araştırma ve çalışma mevcut. Hatta depresyon türleri arasında bir çeşit olarak bile sayılmaya başlanıyor Facebook Depresyonu Amerika’da. Bu konuda Türkiye’de henüz pek bir araştırma olmasa da, yapı olarak tüm insanlar birbirlerine benzer ne de olsa. Eğer çocuklar ya da gençler ve hatta olgunlar arasında Türkiye’de de araştıtrmalar yapılsa, Facebook’un insanları daha mutsuz yaptığı, depresyona neden olduğu gibi sonuçlara ulaşılacağı aşikar.
Ayrıca Facebook’da çok fazla zaman harcamak, uzun süre hareketsiz kalmak ve göz sağlığına zarar vermek anlamına da geliyor. İnsanın sağlığının bozulması ve spordan uzak kalması ise, depresyonu tetikleyen etkenler arasında yer almakta.

2 yorum

  1. Benim bir ev arkadaşım da aynı hastalıktan muzdarip, var böyle bir şey.

  2. ele ele ele k

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*