Kolon Kanserine İyi Gelen Yiyecekler

Kolon kanseriyle ilgili bilgilendirici yazılarımıza devam ediyoruz. Önceki yazılarımızda kolon kanseri için risk gruplarına ve kolon kanserinin belirtilerine değinmiştik, bu yazımızda kolon kanserini önlemek için tüketilmesi gereken gıdalardan bahsedeceğiz.

Kolon kanserinin ortaya çıkmasında hem genetik hem de çevresel faktörlerin etkisi olur. Kolon kanseri ihtimalini tam olarak ortadan kaldırmak mümkün olmasa da alınabilecek basit bazı önlemlerle bu riski düşürebilirsiniz:

  • Bol bol sebze tüketin. Özellikle soğan, fasulye ve bezelye gibi baklagiller, enginar, kereviz, brokoli, sarımsak, ısırgan otu ve havuç gibi sebzeler kolon kanserine karşı etkilidir.
  • Her gün yaban mersini tüketin. Birçok çalışma içerdiği antioksidan ve pterostilbenden dolayı yaban mersinin kolon kanserine karşı etkili olduğunu ortaya koymaktadır.
  • Bol bol meyve tüketin. Çilek, portakal, limon, ahududu, kavun, kiraz ve üzüm uzmanların önerdiği meyveler arasındadır. Özellikle turunçgiller içerdikleri limonen ile kanserli hücreleri öldüren lemfositleri uyarırken, ahududu vb. meyveler içerdikleri antosiyanin türü antioksidanlarla kansere karşı etkili olur.
  • Kepekli tahılları tercih edin ve toplam tahıl tüketiminizi artırın. Özellikle, işlenmiş ürünlerde bulunan beyaz un kepek ve tohum tanelerinin yok edilmesiyle imal edilir, bu da kolon kanserine karşı etkili olan birçok maddeden fayda elde edilememesine sebep olur.
  • Kalsiyum, potasyum, magnezyum, demir ve iyot içeren gıdalar tüketin. Kanserin hücrelerin düzensiz büyümesinden kaynaklanan bir hastalık olduğunu düşünürsek, hücrelerin büyümesini düzenleyen ve vücutta gerçekleşen birçok biyokimyasal reaksiyon için gerekli olan kalsiyumun etkisi anlaşılabilir. Günde çeyrek litre süt insanın kalsiyum başta olmak üzere bir çok minerale gereksinimi karşılasa da deniz ürünleri ve bazı yeşilliklerle de bu mineraller alınabilir.
  • Hayvansal yağlardan ve kolesterolden kaçının.
  • Günlük lif tüketiminizi ölçün. Birçok insan günlük en az 25-30 gram lif tüketmesi gerekirken 15 gram bile tüketmez.
  • Yeşil çayı tercih edin. Yapılan çalışmalar, yeşil çayın yoğun olarak içerdiği antioksidan sayesinde kanserli hücrelerin büyümesini engellediğini hatta bu hücreleri öldürdüğünü göstermiştir.
  • İşlenmiş gıdalardan mümkün mertebe kaçının. Her zaman doğal gıdaları tercih edin.

Ve hiç bir zaman unutmayın, sadece doğru beslenerek kolon kanserinden kurtulamazsınız. Özellikle belli bir yaştan sonra taramalarınızı (kolonoskopi) ihmal etmeyin.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*