Ankara’nın Halkın Gözünde En Büyük Sorunları

ankara logosuTwitter’da Ankara’nın sorunları nelerdir ile ilgili yapılan bir araştırma ve twitter kullanıcılarından gelen cevaplar göre Ankara’nın en büyük ve halkın gözünde en ciddi sorunları şunlardır:

 1. Ankara’nın en büyük sorunlarından biri yolların berbat durumda olması. Ankara’nın yolları ne yazık ki çukur çukur, asvalt delik deşik, araçla yol alırken her an karşınıza bir çukur ya da tümsek çıkabiliyor.
 2. Trafik sorunu. Trafik problemi, trafikte saatlerce bekleme denince eskiden akla İstanbul gelirdi, ama artık Ankara geliyor. İstanbul’da trafik problemi yavaş yavaş çözülürken, Ankara’da git gide artmakta.
 3. Yeşil alan, park, gezi, mesire yeri eksikliği. Haftasonları özellikle bu eksiklik hissediliyor, Ankaralılar doğal alanlar yerine alışveriş merkezlerine akın etmek zorunda kalıyor.
 4. Öğrenci Paso bandrol ücretinin öğrenciler için pahalı denebilecek bir fiyata satılması. Ankaralı öğrencilerin birçoğu paso ücretinden şikayetçi durumda.
 5. Belediye’nin taşeron olarak çalıştırdığı işçilerin maaşlarını zamanında alamaması. Belediye zamanında ödemesine rağmen, taşeron firmalar çalışanlarına zamanında ödeme yapmayabiliyorlar.
 6. Belediye otobüs şoförlerinin eğitim eksikliği. Halka kötü muamelede bulunabiliyor olmaları.
 7. Ulaşım sorunu. Otobüsler çok geç gelebiliyor, insanlar onlarca dakika otobüs bekleyebiliyorlar. Çoğu zamanda otobüsler tıklım tıklım, ayakta ve tıkış tıkış seyehat etmek zorunda kalınabiliyor.
 8. Toplu taşımanın gece bitiyor olması. Bir çok büyük şehirde az da olsa sabaha kadar ulaşım devam ediyor.
 9. Değnekçi olarak tabir edilen otopark mafya ya da çeteleri. Her yol kenarında çete elemanı, ücretsiz park edebileceği yere vatandaş haraç ödeyerek park etmek zorunda kalıyor.
 10. Yıllardır bitmeyen metro inşaatları.

Sizce Ankara’nın diğer sorunları nelerdir, yorum ve görüşlerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

20 yorum

 1. Bence Ankara var olan vizyonunu tam yansıtamıyor.
  Mesela Ankara’nın önemli buluşma ve tanınmış noktaları malesef bakımsız görünüyor. Örneğin Güven park ve kızılay meydanı Kocatepe çevresi gibi yerler, bir İstanbul Sultanahmet meyadnı gibi bakımlı ve yeşil değil….

  Yine Ankara’nın vizyonundaki en büyük eksiklik, bırakın Avrupa ülkelerinde bir çok uzak doğu ve asya ülkelerinde bulunan şehri şehir yapan gökdelenlerin bulunmaması, Ankaar hala bakıldığında bir gecekondu şehri görünüyor…Acilen şehrin siluetini değiştirecek büyük gökdelenlere ve bunların da ışıklandırılmasına gerek duyulmaktadır…
  Türkiye’nin başkenti, endonezyanın başkentinden çok geri değildir….

 2. Bence Ankara var olan vizyonunu tam yansıtamıyor.
  Mesela Ankara’nın önemli buluşma ve tanınmış noktaları malesef bakımsız görünüyor. Örneğin Güven park ve kızılay meydanı Kocatepe çevresi gibi yerler, bir İstanbul Sultanahmet meydanı gibi bakımlı ve yeşil değil….

  Yine Ankara’nın vizyonundaki en büyük eksiklik, bırakın Avrupa ülkelerinde bir çok uzak doğu ve asya ülkelerinde bulunan ve şehri şehir yapan gökdelenlerin bulunmaması, Ankara kaleden vesair yüksek noktalardan bakıldığında, klasik beton yığınları veya gecekondularla dolu görünüyor….
  Acilen şehrin siluetini değiştirecek büyük gökdelenlere ve bunların da ışıklandırılmasına gerek duyulmaktadır…
  Türkiye’nin başkenti, endonezyanın başkentinden çok geri değildir….

 3. Ego soforlerinin, ogrenci oldugumuzu bildikleri ve kampuse giden araca binmemize karsin paso sormasi. Yeter artik koskoca Ankara belediyesi bizim 22 tl mize mi kaldi. Yazin yaptiginiz konserleri yapmayin ve bizden paso sormayin. Ayrica Eskisehir yolu uzerinde yer alan gokkusagi kalintisi ile armada karsisindaki demir iskeletini kaldirin.

 4. Paso fiyatının abartılı olması ve otobüs şoförlerinin saygısızlığı, terbiyesizliği had safhada! Otobüs şoförünün değil öğrenciyi, hiçbir yolcuyu rencide etme hakkı yok. Ayrıca öğrenciye kolaylık olsun diye satılan pasonun 22 TL olması kadar tezat bir durum da olamaz.

 5. metro istasyonunda bir kadın anonscu indirimli bilet kullananlari uyariyor: ve kendimi 1984 romanında hissediyorum. buna hakkınız yok: bu kentten nefret ettirmeyin. Ve ayrica, kaba EGO soforleri: adama gunaydin diyorum cevap vermiyor, iyi aksamlar diyorum cevap vermiyor.

 6. Ankaranın en büyük sorunu i.melih gökçek’in ta kendisidir.
  Bakınız : bitmeyen ve yılalr sorna devredilen metrolar, armadanın karşısındaki acayip yapı, bahçelievlerdeki gökkuşağı denen ne olduğu meçhul şey vs vs vs…

 7. bir fuar alanımızın olmayışı ve benddersi ve hıdırlık tepedeki yapılaşma hersene yeni projelerle animasyonlarla ortaya çıkılıyor ama sonu kocaman balon olduğu anlaşılıyor

 8. Ankara’nın en büyük sorunu araba lastiklerinin eski olması. Kışın kar yağdığında yolların kaymasına neden oluyor. Bir de dolmuş şoförleri çok yavaş kullanıyor dolmuşlarını, işimize geç kalıyoruz.

 9. Abdullah ÖZDEMİR

  En büyük sorun kesinlikle ulaşım. Keçiören Metrosu hala bitmemiş durumda. Keçiören Otobüsleri 30-40 dakikada bir kalkıyor, yetersiz sayıda otobüs var. Otobüsler çok kalabalık. Hem halka hem şöfore eziyet bir durum. İletişim açısından Ankara’mızın derdi yine büyük, bütün ilçelerde kablo altyapısı zayıf, özellikle Keçiören’de ki Keçiören En büyük nüfuslu ilçesi Ankara’mızın. Kablo Altyapısı zayıf olduğundan internet hizmetini verimli alamıyoruz. Diğer ilçelerde bu sorun yok. Keçiörendeki hatlar yeterli olmadığından yüksek hızda erişime olanak yok. Bunlar düzelirse eğer Keçiören in ve Ankara’mızın çok daha güzel bir yaşam alanı olması an meselesidir. Ulaşım ve İletişim bir şehirin ana damarlarıdır. Bunların Çözülmesini istiyorum. Arz Ederim

 10. Bence kafelerin (barlar demiyorum) erken kapatılması. Aslında ulaşımın erken bitmesini takip eden bir olay bu. Koskoca başkente ayıp değil mi? Bir başkent oarak, yurtiçi ve yurtdışı turist alan bir şehir olarak, ve bir öğrenci kenti olarak saat 10.00 muhabbet eden insanlara “kalk” manasında hesabı burnuna dayamak? Dediğim gibi, tabii ki bu ulaşımın erken bitmesini takriben ortaya çıkan bir sorun. Ama yine de bu ayıbı kapatmıyor. Bence bu konuda İstanbullaşılması lazım. Ankara’nın da belli ulaşım noktalarına sabaha kadar ulaşım sağlaması lazım (bahçeli – kızılay – batıkent vesaire gibi). Bir de o gökkuşağı rezaleti, bahsetmiyorum bile. Oradaki trafiği sıkıştırmaktan başka bir işe yaramadı.

 11. ankaranın sorunlar ankara kalesine çıkınca görülüyo zaten ama genel anlamda tepeden bakınca bır estetiğe sahıp olmaması -örneğin 20 katlı tokılerın arasına sık bır ağaçlandrma yapılsa ve ulus gece kondularının tamamına tarıhı bir silüet kazandırılsa -(dar da olsa o ara sokaklarda bir hayat var sakın toplu kont projelryle o sokaklarn atmosferı bozulmasn) bu arada eğer mevcud yapı yetmıyorsa toplu konut yerıne mustakil evlerin ortasına bır göktelen yapılsa “american dream”ın şu beyaz mustakıl ev yapısıyla göktelenlerinin birleştırılmş halinın Türk usulü olur komşulk ilişkisi belediye eliyle öldürülmemş olur.evlerin etrafını saran ağaçlarda manzaraya tutkal etkisi yapacaktır …

 12. hakan karaoglu

  ankaranın en büyük sorunu kesinlikle ve kesinlikle çukurlu yollar sıfır km arabayı 1 yılda eskitiyor bu yollar ayrıca yukarda yazılanların hepsine katılıyorrum paso olayı da aşırı saçma zaten üniversitede okuyosun harç yatıryosun bide belediyeye paso parası veriyosun ayrıca değnekçiler çok buyuk sıkıntı adamlarla tartısıyosun belediyenin adamıyım diyor.trafik sorunu ayrı sıkıntı eskişehir yolu felç oluyor yolların kapasitesi yetersiz.asfalt yapıyor belediye 2 gun sonra o asfaltı deliyo sonra tekrar yama yapıyo çukurları açık bırakıyor saçma sapan şeyler.son olarak bide ankara artık avrupa şehri gibi saçma sapan yazılar 🙂 koprulerin ustune yazılan bu yazılar beni baya gulduruyor :):):)

 13. ankaranın en büyük sorunu i. melih gökçektir. bu gıtmeden hıc bır sorun çözülmez.türkiyenin başkentine bu kadar geri kalmışlık yakışmıyor yazıkkkk…

 14. istanbulda saydım tam 12 cesıt ulası aracı var. ankarada ıse ulasımı bırakın saat aksam dokuzdan sonra evımıze gıdemıyoruz.bence ankaraya metrobus,tranvay,taksıdolmus gıbı bırcok alternatıflı ulasım cesıtlerı kazandırılmalı.ayrıca cankaya bolgesıne teleferıkle kızılaya ulasım yada tranvayla kızılay baglantısı saglanmalı.toplutasımanın aksam 10 an sonra cok yavaslaması ve 12 den sonra tamamaen bıtmesı bır buyuksehır ozellıklede bır baskent ıcın cok sacmaaen azından bunu gece 3 e kadar vardıyalı sekılde devam etmelı ayrıca kızılay artık arac ve ınsan kalabalıgını kaldıramaz duruma gelmıstır,kızılayın yukarda akay kavsagı asagıda sıhhye olarak buyuk bır sehır metdanı olarak cevre usenlemesıyle yenıden yapılandırılması lazımm..

 15. 1-yollar çok kötü. rögar kapakları yolun kaç cm altında kaçmak için slalom yapıyoruz yollarda, onun haricinde her yer çukur.
  2-şehrin bi meydanı yok. kızılay meydanı trafiğe kapatılıp estetiği bozan binalar yıkılıp yeniden yapılandırılmalı kızılay. marka olacaksa ankara bunu yolu kızılaydan geçer harikalar diyarından değil.
  3-trafik yoğunluğu hesaba katılmadan özellikle eskişehir yolu üzerinde büyük binalar dikiliyor. zaten kızılaya giden yol ölüm gibi yarım saatte giremiyosun kızılaya, bi de heryanına koca koca binalar dikiliyor, yarın trafik nasıl olur orda hayal bile edemiyorum.
  4- şehrin bi simgesi ya da şehri özel kılacak hiçbirşey yok. dümdüz bi şehir. hayat yok resmen ölü şehir.

 16. en buyuk sorunumuz: Melih Gökçek.

 17. En büyük sorun İ.Melih Gökçek. Yeşil alan yok memlekette;bir de utanmadan yeşil alan çok diyor sinir krizlerine sokuyor insanı. Kendisi birçok kez Avrupa kenti görmüştür. Geri dönüp Ankara’ya baktığında yaptıklarından utanıyor mudur acaba çok merak ediyorum.

 18. ankara turkıyenın en buyuk köyü derlerdi inanmazdım. bu sözün ne kadar doğru olduğunu bu şehırde yaşadıktan sonra anladım.neden; çünkü:ankara başkent olusu dolayısıyla her turlü devlet kurumunun genel merkezi olmasıyla buyumuş bır sehırdır. doğal yolla sanayısı,trızmı öğrencısı yoluyla buyumus bır sehır değildir.ankara bır memur şehrıdır.öğrenci şehri diyemıyorum bır eskısehır örnegı gıbı çünkü öğrencıler yönelik hiçbir aktivite olmadıgı gıbı öğrencılerde sosyal anlamda sehrın gelısımınıne bır katkı saglamamaktadırlar.bu ve buna benzer bırcok sebepten dolayı bı sehır gerı kalmıstır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*